Doğruyu eğride ayıran, hak ile batılı bize gösteren kitabın öğretisi, bize evlilik çağının bedenen, ruhen, fiziken ve aklen ergin yani olgun görülmesi olarak tarif eder. Zira bu belirtiler görülen gence eğer yetim ve bakılıyorsa bütün malı teslim edilecektir.

Bu zaman aynı zamanda evlenebilme çağıdır. Artık malını ve kendisine emanet edilecekleri korumalıdır. Bunun için erkek yada kadın olması fark etmemektedir.

Evlilikle öncelikle beylere hanımları, akabinde de evlatlar anne ve babaya bir emanet olarak verilecektir.

Sahip olduklarını savunabilme yetisine sahip, aklı başında, doğruluğu ve güvenilirliğini ispat etmiş olan gençler, doğru bilgiler ile beslenmeleri akabinde daha sağlıklı yuvalar kuracak, sağlam bir sözleşme olarak bilinen evlilik akdine daha sadık kalacaklardır.

Evlilikde iki kişinin birbirlerine iyi ve kötü günde beraber olmaları, beklentilerin göz ardı edilmemesi ve ortak akla uygun hareket etmeleri gerekliliği üzerine verilmiş sözler vardır.

Rahman inananları Nahl suresi 91. Ayetinde şu şekilde uyarır: “Sözleştiğiniz zaman Allah için verdiğiniz sözü yerine getirin ve bir de Allah’ı kendinize kefil ederek sağlamlaştırdığınız yeminlerinizi bozmayın. Allah ne yaptığınızı bilir.”

Allah’ın adıyla kurulan evliliklerde zulümler üst boyuttaysa verilen sözlerde durulmamasından, adaletin olmamasındadır. Zira dünya hayatının refahı adalet üzerinedir. Adil olunmayan her yerde huzursuzluk vardır.

Elbette insan insan ilişkisinde sorumluluklar konusunda bazı ayrımlar söz konudur. Bu da hayatta daha mutlu olmak için bir ön kabul olmalıdır. Özellikle evlilik içinde roller tam bellidir.

Evlilikte iki kişi hayat yolculuğuna çıkmaktadır. Yolculuklarda bilene tabi olunması beklenirken, evlilik yolcuğunda tabi olunanın erkek olması, erkeğe verilmiş bir görevdir.

Bu görev KAVVAM kavramı ile ifade edilmiştir. Belki de erkeği ve kadını ayıran en önemli özellik budur.

İlgili ayet Nisa suresinin 34. Ayetindedir: Erkekler, kadınların  başlarında kavvamdır. (Yönetici ve koruyucu) 

Bir şeyin veya bir kimsenin başında bulunmak, onu korumak, idare etmek, geçimini üstlenmek, sorumluluğunu taşımak anlamlarına gelen bu kelime, ismi mübalağa kalıbındandır. Bu işi sürekli olarak yapan kişinin özelliğidir.

Diğer bir kaynakta “ güven vermek, işlerini üstlenmek ve durumu iyileştirmek” olarak geçmektedir. İtaat ve sevgi ancak bu görevlerini yapan beylerin hakkıdır. 

Bu durum, ayetin devamında söylendiği gibi sorumluluk da devamlı kendi kazandıklarından harcamaları ve bunu aralıksız yapmalarından dolayıdır.

Ailede adaleti tesis edemeyen, geçimini karşılamayan, yönetimi iyi yapmayan bir erkeğin bıraktığı boşluğu kadın asla dolduramayacak ve evde huzursuzluklar oluşacaktır.

Erkek ergin olmak gerçekten çok zordur. Zira kadın öncelikle erkeğine emanet edilmiştir. Hassas olan kadın korunmaya muhtaçtır.

Öncelikle kadının korumasını Rahman üzerine almıştır. Toplumda iftiraya uğramaması için dört şahit olmasını, getiremezse asla şahitliğinin kabul edilmemesini emretmiştir.

Akabinde babaya, erkek kardeşine, topluma ve evlilik akabinde evlendiği erkeğe vermiştir.

Bunun yanında adaletin evde sağlanması erkeğe verilmiş bir görevdir. Zira evde yönetim tamamen erkeğe aittir.

Aileyi yönetmek bir devleti yönetmek kadar zordur. Bir erkek yönetim sanatını çok iyi bilmek zorundadır. Sağlam bir sözle aldığı eşine ve ailesine karşı adaleti tesis etmelidir.

Ailede öncelikle problemler gelin-kayınvalide ya da gelin-görümce arasında yaşanmaktadır. Kadınlar arasında kalmak, bir erkeğin en zor imtihanıdır. Bir yanda annesi ve kız kardeşi, diğer tarafta da eşi vardır.

Nisa suresinin 129. Ayetinde Hak Teala erkeklere, ne kadar uğraşsalar da kadınlar arasında adaleti yerine getiremeyeceğini belirtmiştir. Tavsiye ise arayı düzeltme gayretinde olmak ve birini askıda bırakmamak, ilgisini büsbütün kesmemektir.

Adaletin inşası öncelikle ailede bu noktadan başlamaktadır. Burada adaleti yapma gayretinde olan erkeğin başı ağrımayacak, aile fertlerini de mutlu edecektir. Mutlu olan aile bireyleri de mutlu edecektir.

Ves-Selam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.