Bilecik Şeyh Edebali Edebiyat Mektebi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Bilecik’te, kapanış programı gerçekleşti. Koordinatörlüğünü kıymetli ağabeyimiz Fahri Tuna’nın yaptığı ve Sakarya’ya tayin edilen kıymetli kardeşimiz Milli Eğitim Müdür Fazilet Durmuş’un büyük çabası ve özverisi ile başlayan çalışma onun yerine atanan, Bilecik Milli Eğitim Müdür Dr. Güsamettin Erdoğan’nın güçlü desteği ile dönem sonuna kadar devam etti.

 Atölye hocalarımız Portre’ de; Fahri Tuna, şiirde; Mustafa Özçelik, düşünce ve deneme de; Şakir Kurtulmuş, çizgi atölyesinde; Osman Suroğlu’ ve öykü atölyesinde bizler,  elimizden geldiğince genç yeteneklerin kendilerini keşfetmelerini sağlayarak, eserlerini yazmaya başlamaları noktasında cesaret vererek onları okuma ve yazma noktasında motive etmeye çalıştık. Nihayet bu dönem itibari ile atölye çalışmalarımız anlamlı bir kapanış ile hitâma erdi.

Kapanış programımızda Diriliş Ertuğrul ve Kut-ül Amare dizilerinin yapımcı ve senaristi, Mehmet Bozdağ konuk olarak anlamlı ve önemli bir konuşma yaptı.

“Bundan yaklaşık on yıl önce yanıma üniversite öğrencisi bir genç geldi. Tanıştık. Konuşmaya başladık. Bana projelerinden bahsetti. Biraz şaşırdım, niye yalan söyleyeyim içimden, olacak iş mi yahu diyerek bu genci ilgiyle dinledim. Belgesellerden, yapacağı yapımlardan, hayallerinden bahsediyordu. Bir yandan da vay be ne gençlerimiz var diyerek de içten içe takdir ettim. ‘Yapacağım ağabey’ diyordu. Evet, bu genç Mehmet Bozdağ’dı ve hayallerini gerçekleştirdi ve yaptı.” Bunları bize anlatan, programda aynı zamanda moderatör olan Fahri Tuna. Mehmet Bozdağ, merakla ve heyecanla Bilecik’te kendisini konuk etmek isteyen Proje Koordinatörlerinden Musa İvrendi ve Üstad Fahri Tuna’nın sorularına heyecan ve coşkuyla cevaplar verdi ve resmi makamlarında bulunduğu, çoğunluğu gençlerin oluşturduğu dinleyici kitlesi büyük bir dikkatle kendisini dinledi. 

Mehmet Bozdağ: “Tıpkı Ertuğrul gibi benim de kanımda deli taylar dolaşıyor. Ben rahatsız etmek istiyorum. Amerika’yı rahatsız etmek istiyorum, Rusya’yı rahatsız etmek istiyorum. Çin’i rahatsız etmek istiyorum. Bu yüzden senaryo yazıyorum. Bu yüzden bu yapımları yapmaya çalışıyorum. Bizim asli vazifemiz, sinemacı, yazar, belediye başkanı görevlerimiz değildir. Asli vazifemiz, fıtratımız üzere yaşayarak, Allah’ın dini üzere tevhidi bir duyarlılıkla, bozuk düzeni rahatsız etmektir” diyerek anlamlı konuşmasına devam etti. 

Tarih mezunu ve sosyolojide yüksek yapan Bozdağ her anlamda kendi medeniyetini iyi tanımış, duyarlı, azimli, komplekslerden arınmış bir halde kendine güveni tam çalışmalarını heyecanla yürütüyor. Diriliş Ertuğrul dizinin yurt içinde ve yurt dışında bu kadar sevilmesini, “Ertuğrul Gazi’nin,  zulme karşı hakkı ve adaleti savunması, her daim hak ve adalet üzere yaşaması ve mazlumun yanında durması” olarak değerlendirdi.  Bozdağ konuşmasında; “En büyük hayallerimden birisi de Osmanlı’yı doğru ve hakkıyla seyirciye anlatmak” olacaktır diye de güzel haberler verdi. 

“Osmanlı’nın Kuruluş Devri aşk devriydi. Aşk bitince fetva devri başladı” ifadesiyle, Âşıkpaşazâde’den anlamlı bir alıntıyla sözlerine devam eden Bozdağ: “Ve böylece çöküş hızlandı. Osmanlıyı iyi anlamak gerekir, iyi tanımak gerekir”  diyerek önemli vurgularda bulundu.

Gençlerin sorularını da cevaplayan Mehmet Bozdağ, dizinin bu denli sevilmesini soran bir öğrenciye: “Her sahnemiz, her fragmanımız bir düşüncenin ürünü. Herkes delicesine bir sevdayla kendini kaptırmış çalışıyor. Senaryo yazarından yönetmenine, oyuncusuna kadar herkes gönül birliği ile çalışıyor. Gece yarısı beni oyunculardan birisi arayıp heyecanla görüşlerini bildiriyor. Bu çalışmanın böylesine başarı göstermesinin en temel nedeni; Aşk” diye cevapladı.

Program anlamlı ve duygu dolu bir atmosferde bittiğinde atölye öğrencilerinden senaryo yazan bir kız öğrencinin merakla ve heyecanla beklediği Mehmet Bozdağ, öğrenciyi İstanbul’a davet ederek büyük bir incelik gösterdi. Projenin başlangıcında büyük emek ve gayretler gösteren Sakarya Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, duygulu konuşmasının arkasından, “Bu kızımızın böyle bir davet alması için bile, çalışmalarının destek görmesi için bile bu proje başarılı olmuştur. Gençlerimize güveniyoruz, onlar bizim yarınlarımız” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kapanış programında gençler de yazdıkları eserlerden örnekler okudular. Gençlerin yazdıkları eserlerin basıldığı kitaplar dağıtıldı.

Salon programından sonra, Şeyh Edebali Türbesi ziyaret edildi. Yine Söğüt’ te Ertuğrul Gazi’yi ziyaret eden Mehmet Bozdağ çıkışta verdiği mülakatta: “ Ertuğrul Gazi’ ye dua ederken; ‘Sana layık bir senaryo inşallah yazmışımdır, şanına yaraşır bir yapım ortaya koymuşumdur inşallah, af dilemeye, destur almaya geldim’” ifadelerine yer verdi. Ertuğrul Gazi’nin türbedarı diziden önce çok az ziyaretçinin geldiğini ama Diriliş Ertuğrul dizisinden sonra ise günde dört bin kişinin ziyarette bulunduğunu belirterek Bozdağ’a yapım için teşekkürlerini iletti.

****

Belediye Başkanı Nihat Can ve AK Parti Bilecik Milletvekili Adayı Selim Yağcı kapanış programından sonra , ağırladığı Diriliş Ertuğrul Dizisi Yapımcısı ve Senaristi Mehmet Bozdağ, Şeyh Edebali Türbesinde dua ettikten sonra, Bilecik Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridini gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra Bilecik Belediyesi tarafından İstanbul Ankara karayolu üzerine inşa edilen Kayı Boyu Anıtını gezdi. Belediye Başkanı Nihat Can, Milletvekili Adayı Selim Yağcı ve Yapımcı, Senarist Bozdağ Söğüt'teki tarihi yerleri gezdiler beraber. Söğüt’teki Ertuğurgazi Türbesini ziyaret eden konuklar burada Alplerin nöbet değişimini izledi ve hatıra fotoğrafları çektirdi.

****

Sinemanın, görselliğin, dizi sektörünün önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Şimdi ne yazık okuyanlar seyredenlere göre çok az. Güçlü ve bizim değerlerimize, bizim kendi kültürümüze, manevi dünyamıza uygun yapımların yapılması gerekiyor. Bu artık kaçınılmaz bir durum. Artık evimizin bir penceresi gibi olan televizyonlar etkin bir kültür aktarıcısı. Mehmet Bozdağ hayallerini gerçekleştirmiş, arkasından çok önüne bakabilen, kendinden sonraki kuşaklara anlamlı bir izlek oluşturma çabası ile köklerine ve değerlerine bağlı, her anlamda donanımlı, bununla beraber tevazu sahibi kıymetli bir kardeşimiz. Onu yakinen tanımak beni onurlandırdı. Çok mutlu oldum, gönendim, umutlandım böyle gençlerimiz olduğu için. Yaşadığı bozguna uğramış bir dünyada kendi olarak kalmaya çalışan ve Müslüman kimliğini gururla ve vakarla taşıyan, Efendimizin izinden yaptığı çalışmaları dua niyetine ekranlara taşıyan bir güzel insan. Ne yazsam az gelir. Umutları var, hayalleri var, yapacak daha çok işi var. Yolu bahtı açık olsun. Böyle gençlerimizin sayısını Rabbim artırsın.

Kendisinden nice yapımlar bekliyoruz. Kendi adıma bu genç yaşına rağmen gösterdiği gayreti takdir ediyorum ve ona her şey için teşekkür ediyorum… Çalışmalarında her daim başarılar diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.