Son yıllarda yapılan hayırlı değişikliklerden biri de bazı eski isimlerin yeniden ihya edilmesi oldu. O isim değişikliklerinden biri de İstanbul’un âdeta ahirete açılan kapılarından biri olan Eyüpsultan’da gerçekleşti.

İstanbul’da Eyüp ilçemizin adı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından değiştirildi ve “Eyüpsultan” oldu. Aslında uzun yıllardan beri halkımız zaten ‘Eyüp’ değil, ‘Eyüpsultan’ diyordu bu mübarek beldeye. Kısası, sadece resmi yazışmalarda ve tabelalarda kullanılıyordu. Neyse ki, çok isabetli bir karar verildi. Ama bunun mücadelesini belki de yirmi yıldan beri Eyüpsultan’da yaşayan ve bir sibyan mektebini ihya eden mümtaz bir kültür adamı veriyordu: Dr. Mehmet Emin Bey. İlim Yayma Cemiyet Eyüpsultan Şubesi’nin Başkanlığını liyâkatla yapan ve yurtdışındaki Müslümanlarla sıkı bir diyalog içinde olan Mehmet Emin ağabeyimiz, mekânındaki sohbetimiz esnasında mutlaka bunu hatırlatır ve sürç-ü lisan edenlere, “Eyüp değil kardeşim, Eyüpsultan” derdi. Biraz rahatsız olduğunu duyduğum Dr. Mehmet Emin ağabeye Cenab-ı Allah’tan şifalar diliyorum. Bu güzel haberi aldıktan sonra sağlığına tam olarak kavuşur inşallah.

Eyüpsultan’a yaklaşık 40 yıllık ömrünü hasreden Mehmet Emin Bey, her türlü teşekkürü hak ediyor. Demek ki bir şehirde tek bir adamın mücadelesi bile karşılık bulabiliyor. Emekler zayi olmuyor, neticeye varılıyor ve zafer kazanılıyor. Bu zafer, ümitsizlik girdabında çırpınanlara en güzel ibret dersidir. Mehmet Emin Bey, haklı olduğunu ispatlamıştır. Yıllar önce müdürü bulunduğu Eyüp Lisesi’nin adını Eyüpsultan’a çevirerek azmin elinden hiç bir şeyin kurtulamayacağını herkese göstermiştir. Benim bir teklifim var. Madem yaşayan değerlerin de ismi bazı kültür merkezlerine, okullara, caddelere veriliyor. Öyleyse ömrünü ilme, sanata, kültüre ve medeniyete hasreden Dr. Mehmet Emin Beyin adı da yıllarca görev yaptığı, ilçemizdeki liseye verilmelidir. “Eyüpsultan Dr. Mehmet Emin Lisesi” ismi çok yakışacak ve alkışlanacaktır.

bir binayı aslî maksadına uygun olarak eğitim yuvası yapmış, mektep haline getirmiştir. Osmanlı’da çocukların eğitildiği Sibyan Mektebi’nde hem gençleri hem de yetişkinleri yetiştirmiştir. Üniversite öğrencileri burada ikinci tahsillerini tamamlamış, yurtdışından gelen Müslümanlar, kendilerine sahip çıkacak bir büyükleriyle tanışmış, izciler gerçek bir izci liderini tanımış, sevmiş ve hürmetle ona bağlanmıştır. Resimden İngilizceye, ebrudan Arapçaya pek çok kurs bu mekânda yıllarca sürmüştür. Kültür sohbetleri gerçekleşmiştir. “Mezartaşlarını Okuma Kursu” gibi çok mühim bir kurs hayata geçirilmiş ve buradan Nidayi Sevim gibi iyi iyi araştırmacılar, değerli yazarlar yetişmiştir.

Eyüpsultan Türbesi, İstanbul’da en çok ziyaret edilen manevi bir makam. Sadece Dersaadet’te yaşayanların değil, bir bakıma Türkiye’deki diğer 80 ilimizden gelen vatandaşlarımızın ilk uğrak yeridir bu mübarek yer. Bir anket yapılsa, sanırım Türkiye’de Mevlana Türbesi gibi en çok gidilen manevi köşelerden biridir Eyüpsultan. Dolayısıyla bu isim değişikliği çok yerinde, isabetli, hayırlı olmuştur. Başta Dr. Mehmet Emin Bey olmak üzere vesile olanlara, bu meseleye sahip çıkan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, İsmail Kahraman’ın liyakatla Başkanlığını deruhte ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin duyarlı mensuplarına teşekkür ediyorum.

Eyüpsultan, muhteşem türbesiyle, müstesna camiiyle, tarihî ve mübarek mezarlığıyla, şirin çarşısıyla, sevimli oyuncakçı dükkânlarıyla velhasıl bütün mevcudiyeti ve görünümüyle âdeta bir açık hava müzesi gibidir. Her zaman ziyaret edilmesi, gezilmesi gerekiyor. Elbette ziyaretin ardından o mübarek semtte yatan bütün merhumlara rahmet dilemek, ruhlarına Fatiha okumak da bir dinî görevdir. Eyüpsultan’a, Eyüpsultanlılara selâm olsun!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-10-28 00:37:23

Yazarımızdan ALLAH razı olsun. Böylece bu konu hakkında bilgi sahibi oldum. ALLAH im Mehmet Emin beye ŞAFi ismiyle şifa verir inşAllah, ALLAH im bizlerede ziyaret etmeyi nasip eder inşAllah, selam ve dua ile hayırlı günler

banner623

banner624