ABD sosyal medya kuruluşu ve fenomen arkadaşlık sitesi Facebook'un ABD Başkanı Donald Trump ile işbirliği yapan İngiliz şirketi Cambridge Analytica'nın, seçim kampanyası sırasında 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini yasadışı olarak verdiği/aldığı ortaya çıkmış. Bu skandaldan sonra internet kullanıcıları “Facebook’u sil’ adlı bir kampanya başlatmıştı. Cambridge Analytica'nın Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix’in gizli bir videosunun ortaya çıkmasıyla skandal patlamış ve Nix görevden kovulmuş/alınmıştı. Facebook, ise suçlunun Cambridge Analytica ile verileri toplayan This is Your Digital Life uygulamasının yaratıcısı Dr. Aleksandr Kogan’ı suçladı.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg yaşanan güvenlik krizi sebebiyle İngiliz gazetelerinde özür mesajı yayınladı. Facebook milyarlarca dolar kayıp yaşadığı gibi ciddi bir güven kaybı da yaşamakta.Zuckerberg, Facebook'tan yaptığı açıklamada "Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir" mesajı paylaştı. Zuckerberg’in özrü; İngiliz gazetelerinde Sunday Telegraph, Sunday Mirror, Mail on Sunday, Sunday Times, Sunday Express ve Observer gazetelerinde tam sayfa yayımlandı.

Facebook bir süredir, Twitter ve İnstagram’la karşılaştırıldığında, gençlerden ziyade daha çok orta üst ve yaşlılar tarafından kullanılıyor şeklinde analizler açıklanıyordu. Ancak, halen dünyada en fazla kullanılan sosyal medya ağı(yaklaşık 1 Milyar kullanıcı)Özellikle istihbarat birimleri tarafından veri-analizi ve takibi yapıldığı, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Özellikle uluslararası propaganda ve ülke içi siyasi/sosyal hareketlerde en çok kullanılan araç. Arap Baharı, Brezilya, Türkiye, Hong Kong, Tayland sokak gösterilerinde sıkça kullanıldı. İsrail, defalarca kez Filistin meselesinde anti-propaganda yaptığı gerekçesiyle birçok hesabı kapattırmıştı.

Cambridge Analytica'nın ana şirketi İngiliz merkezli SCL'dir. Yani Stratejik İletişim Laboratuvarları, 1993 yılında Nigel Oakes tarafından kurulan özel bir davranışsal araştırma ve stratejik iletişim şirketidir. Oakes, daha önce SCL'yi kurmadan önce İngiliz muhafazakar başbakan Margaret Thatcher'ın favori reklam ajansı Saatchi & Saatchi de çalışıyordu. Oakes'da olduğu gibi SCL'nin yönetim kurulu üyeleri, eski askerler,savunma sanayi müteahhitleri, Muhafazakâr Parti bağışçıları ve İngiliz egemen sınıfının scion'larından oluşur. Kabaca bir değerlendirmeyle Kraliçe’ye yakındı.

Gelişen Teknoloji ile birlikte İstihbarat Teknikleri gelişmekte. Bunların başında CİA ve MOSSAD en bilineni. Birde görünmeyeni İngiliz MI6 var elbette. Haliyle algı yönetimi, siyasi tercih, haysiyet suikastı, kitle yönetimi ve toplum mühendisliği vazgeçilmez konu başlıkları. Haliyle dünyanın aynı zamanda en geniş haber portalı. Türkiye’de oldukça yaygın kullanıcı ağına sahiptir. Dolayısıyla da benzer manipülatif organizasyonların içerisinde sıkça yer almaktadır. SCL, Londra'daki küresel bir silah fuarı olan DSEI konferansında, 2005'te İngiliz ordusuna psikolojik savaş hizmetleri sunan ilk özel şirket olarak tanıtıldı.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ise ABD yani CIA’nın bir projesidir. Zuckerberg meun olduğu üniversite, CIA’nın yetiştirdiği elemanların öğrenim gördüğü bir kurumdur. Facebook skandalı aslında Britanya ve ABD'nin derin devletinin unsurları tarafından yürütülen psy-ops programların kavgasını göstermektedir. Yani, demokratik haklar ve bilgi güvenliğinden daha çok ülkeler arası istihbarat savaşları yaşanıyor. Şuan ki hedef Rusya’ya yönelik temel bir tehdidi ortaya koyuyor. İkinci bir hedef de interneti sansürlemek, emperyal sistemi sorgulayan ülkelerin basın-yayın grupların ve medyası yerine, küresel medyanın haberlerini merkez haline getirmek bulunmaktadır.

2012 yılında Obama da seçim kampanyasında, Cambridge Analytica(CA) ile aynı şeyi yaptı. 190 milyon kişilik profile ulaşan bir Facebook analiz uygulaması istedi. O zamanlar çok bilinmediği gibi fazla da önemsenmiyordu. CA aynı zamanda Obama dönemiyle birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı ile çalışmaktadır. Tabii bu skandaldan sonra ciddi prestij kaybı yaşasa da dünyanın birçok ülkesinde seçim ve seçmen konuları üzerine toplum mühendisliği ve veri analizi yapmaktadır. Özellikle Britanya-ABD‘nin politik ve ekonomik rekabet ettiği ülkelerde, hükümetleri ve seçmen kitlelerini yönetebilmektedir. Örneğin Kenya ve Nijerya’da CA manipülatif değerler oluşturmuştur. 60'tan fazla ülkede “davranış değişikliği programları” gerçekleştirdiğini belirtiliyor. 1999'daki ilk analaşmasını Endonezya Cumhurbaşkanı Abdurrahman Wahid'i destekleyerek yaptı. Afganistan, Letonya, Ukrayna, Arjantin, Nijerya ve Kenya'daki seçimleri etkilemek için çalıştı. SCL, başta Britanya Savunma Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve NATO olmak üzere “dünya çapında hükümetlere ve askeri örgütlere veri, analitik ve strateji” sağlamayı kendine görev edinmiştir.

Facebook skandalı patlayınca, özellikle ABD ve Britanya’da muhafazakarların çalıştığı kurumlar hedefe otururken, Google, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, New York Times (NYT), Washington Post(WP), Financial Times ve diğer önemli haber kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, bağımsız haber kuruluşlarını engelleyerek haber kapsamı üzerindeki tekellerini pekiştirdiğini duyurdu. The New York Times’ın (Demokratlara yakın) hisse senedi fiyatı açıklanmanın ardından yükseldi, Google'ın girişimi “önümüzdeki üç yıl içinde 300 milyon $ harcama sözüne istinaden“ internet üzerinden yanlış ve güvenilmez bilgi ile mücadele amaçlı olduğunu söyledi. Trump yönetimi ile ilgili en çok eleştirel dili kullanan NYT, Trump ve Pentagon’a yakın duran WP’yi de Google’ı tahakküm altına almış oldu. Ancak, Facebook aleyhine açılacak davaların, şirketi batırabilecek cüsseye sahip olması demokratları endişelendirmektedir.

Facebook hakkında iki dava açıldı. Dava gerekçesi, federal yasaların çiğnediğini, haksız rekabet ve şirketin sorumluluklarını yerine getirmediği iddiası şeklinde. Öngörülen cezanın 2 Trilyon doları bulacağı şeklinde değerlendirmeler bulunmaktadır.

Gerçekte, Google’ın eylemi ve facebook skandalı, büyük teknoloji şirketlerinin, Demokrat Parti ve ABD istihbarat teşkilatlarıyla(CIA) birlikte İnternet'i sansürlemek için yürüttüğü uzun bir kampanyadaki en son adım. Bu bağlamda Rusya’nın ilk hedef olacağı çok açık. Rusların, son 2 günde onlarca diplomatı Avrupa başkentlerinden sınır dışı edildi bile. Bir sonraki hedefin Trump olduğu ve görevden alınması çok uzak görünmüyor. Nihayetinde ABD Başkanı Trump’ın aleyhine yürüyen bir soruşturma devam etmektedir. Ayrıca,Putin-Trump yakınlaşması bundan nasıl etkilenecek? İngiliz-Rus geriliminde Rus oligarkların sermayeyi Londra-Moskova hattından hangisine evrilecek ? ABD-İngiliz Ortadoğu ve Latin Amerika merkezli sömürge savaşının seyri…gibi başlıkların cevabını belki zaman verecektir. Ancak, fiili olarak görünmese de dijital ve sermaye odaklı bir savaşın tam ortasındayız. Çin merkezli bir değerlendirmeye giremedik bile

İngiliz derin aklı Cambridge Analytica, SCL tarafından faaliyetlerini ABD'de 2012 yılında başladı. 2016 seçimleri için Ted Cruz ve Donald Trump'ı desteklemek için Cumhuriyetçilerle çalıştı. Bu konuda yeni bir şey yok. Yani demokrat-cumhuriyetçi ayrımı net yapılmıyordu. Ayrıca İngiltere ve ABD'deki siyasi ve askeri kurumlar tarafından da benzer faaliyetler yapıldı. Ancak, egemen güçlerin kendi aralarındaki ekonomi temelli siyasi rekabet ve paylaşım savaşı artık açıktan yapılır hale geldi. Yani CIA-MI6 kavgası da denebilir. CIA sadece Facebook üzerinden veri toplama ve anali yapmıyor. Google, Google Play, UBER, Skype, Tinder, Spotify ve Snapchat gibi uygulamalarla da benzer çalışmalar yapabiliyor.Bunların hepsi CIA’nın yatırım ajansına ait kuruluşlardır.

Sonuç olarak facebook skandalı aslında bir ABD ve Britanya emperyalizminin yeni sömürgeci metotları üzerinden gizli operasyonların ve yıkıcı tekniklerin, şu anda kendi içlerinde kullanılmakta olduğunun gerçeğidir. Dolayısıyla Facebook, Twitter ve diğerleri aslında egemen devletlerin, dünya halklarını yönetmek için kullandıkları bir mecra olsa da; şu an ve olası yeni skandallarla kendi aralarında kapıştığı dijital savaş platformları haline dönüşmüştür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Harun Güneş 2018-03-28 00:51:21

Tebrik ederim, farklı bir bakış açısıyla yazmış sayın yazar.