Kitap dünyası farklı bir âlemdir ve insanı genellikle huzur iklimine taşır. Bugünlerde İstanbul özge bir heyecanı yaşıyor. Zira Beylikdüzü’nde her sene Kasım ayında açılan kitap fuarının 36’ncısı gerçekleşiyor. Her gün onbinlerce insan bu alana taşınıyor ve kitaplarla haşır neşir oluyor. Okuyucular sevdikleri yazarlarla tanışıyor, kitaplarını imzalatıyor, soru yöneltip kendileriyle sohbet ediyor, fotoğraf çekiyor. Bir bakıma kültür şöleni yaşanıyor fuarlarda. Madem ki fuar haftasındayız. Öyleyse yeni yayımlanan bazı kitaplardan bahsetme vaktidir. Ancak kısaca söz edeceğiz. Zira yayımlanan kitap çok, buradaki yerimiz az.

Beyan’dan yeni dizi

Beyan, değerli kitaplar yayımlayan bir yayınevi. Şimdi de yine seçkin bir dizi hazırladı. Klasik edebiyatımızdan, mühim yazarlardan seçilen bu serinin en önemli özelliği, orijinal Osmanlı Türkçesi metinlerinin de verilmesi. Çok okunacağına inandığım bu serinin şimdilik sadece isimlerini ve müelliflerini belirtelim. İleride ayrıca bazı eserler üzerinde durmak isterim. İşte Beyan Yayınları’nın sağlam bir editörlük hizmetinden geçen küçük boy, ciltli ve özel serisi: Vatana Dair (Süleyman Nazif), Hazreti Peygamber ve Zamânı (Tâhirü’l-Mevlevî), Seçme Şiirler (Osman Koca), Tûtînâme’den Hikâyeler (Süleymân Tevfîk), Çocukluk Hâtıraları (Ömer Seyfeddin), Safahat’tan Seçme Şiirler, Şâhmerân Hikâyesi, Safahat’dan Seçme Hikâyeler, İlmihâl (Ahmet Cevdet Paşa), Hakikat Çiçekleri (Alî Emirî).

Kapı Yayınları

Kapı Yayınları da, klasiklerimizi düzenli olarak hazırlıyor. Edebiyat tarihçisi Cevdet Kudret’in bütün eserlerini neşretmeye başlayan yayınevi yöneticileri, yazarın Dede Korkut Hikâyeleri’ni kültür hayatımıza kazandırdı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser arasında bulunan ve günümüz Türkçesiyle sadeleştirilen kitap, eski edebiyatımız ve folklorumuzun en önemli örneklerinden biri olan eseri bizimle buluşturuyor. Beş yüz yıl önce yazı diline geçirilen hikâyeler kitapta çok sevilen eski halk hikâyelerimizi arı duru haliyle yeniden okuyor ve seviyoruz. Yazarın Divan Şiirinde Üç Büyükler Fuzuli Baki Nedim kitabı ise bu şairlerin hayatları ve sanatları hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Açıklama ve notlarla zenginleştirilen eser, temel bir başvuru kitabı niteliği taşıyor. Yine aynı edebiyatçımızın Yunus Emre Pîr Sultan Karacaoğlan kitabı da “halk şiirindeki üç büyük”leri bize tanıtıyor. Eski değerlerimizi tanımak şüphesiz kültürel bakımdan bizi daha da zengin kılıyor.

Dergah Yayınları

Dilde, Edebiyatta ve Sanatta Kuşlar, Emine Gürsoy Naskali’nin Ayşe Şeker ile birlikte hazırladıkları eser. Dergâh Yayınları arasında çıktı. Kuşlar hakkında merak edip de aradığınız her şey hemen hemen bu kitapta özlü biçimde var. Kitapta Şamanizm, Budizm ve İslam dönemlerinde kuşlara atfedilen sembolik değerler inceleniyor.

Everest Yayınları

Everest Yayınları ilgi çekici bir kitabı yayımladı. Seval Şahin’in hazırladığı eserin adı Mehmed Muzaffer Mecmuası. Müellifi Muallim Naci. Naci’nin eseri, âdeta roman içinde roman gibidir ve muhtelif metinlerden meydana gelmektedir. Müteferrik yazılardan oluşan eser edebiyat eğitimi hakkında da didaktik bilgiler vermektedir.  

Vekitap Yayıncılık

Sevgi ve Aşk Mimarı İbrahim Hakkı’nın Ses Getiren Mektupları, Mârifetname adlı eseriyle gönüllere yerleşmiş olan Erzurumlu İbrahim Hakkı’ya dair ciddi bir eser. Erzurumlu olduğu halde Tillo’da hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin yanında medfun bulunan İbrahim Hakkı Hazretleri’nin mektuplarını da ihtiva eden eser, dikkat çekicidir. Vekitap Yayıncılık’tan çıkan eseri Dr. Şakir Diclehan kaleme almış.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624