Hep okumayan bir toplum olduğumuz söyleniyor…

Şimdi buna doğru diyen de var, yanlış diyen de var… Geçen gün otobüse bindim, kısa bir yolculuk yapıyorum. Yanımdaki 60-65 yaşlarındaki amca gençlere bakarak şöyle bir ifade kullandı:

“Bu nasıl bir gençlik eline kitap almıyor, boyuna telefon, telefon!… Cak cukla hayat mı geçer!…”

Bu ifade hâla aklımda… Ben de olayın verdiği sıcaklıkla “Hayırdır bey amca?” dedim. “Nedir seni bu kadar üzen şey?”

Amcanın tepkisi artarak devam etti:

“Evladım daha ne olsun! Telefonu eline alan kendini kaybediyor. Biz onların yaşında neler yapıyorduk neler! Açsınlar da biraz kitap okusunlar…” dedi.

Hakikaten aldığım bu cevaba şaşırmadım değil. İçimden “Helal olsun” dedim amcaya ve söylediklerini analiz etmeye çalıştım…

***

Kitap konusu benim de hassas noktam. Sizden saklayacak halim yok!

Açıkçası ben de okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuzu düşünüyorum. Bu da benim fikrim tabii… Ama sadece Türkiye’de mi bu durum? Sadece Türkiye mi okuma konusunda geri kaldı?

Cevap net: Hayır!

Diyebilirsiniz ki “Neye dayanarak böyle konuşuyorsun?”

Elbette ki verilere…

***

İstatistikler yalan söylemez. Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat)’nun verileri kitap okuma konusunda bizlere çok önemli ipuçları sunuyor.

Avrupalılar sanıldığı gibi kitap okumaya saatlerini ayırmıyor! Avrupa’da kitap okuma istatistikleri günde 2-13 dakika arasında değişiyor.

15 Avrupa ülkesi üzerinden yapılan araştırma 2008-2015 yıllarını kapsıyor. Fransa’ya ait veriler hakikaten düşündürücü! Çünkü burada günde kişi başına düşen ortalama okuma süresi yalnızca 2. Fransa’yı 5 dakikayla İtalya takip ediyor. Romanya ve Avusturya ise bu iki ülkeye göre daha iyi bir durumda. Çünkü ortalama okuma süresi 10 dakikanın üzerinde…

***

Peki “okumayı sevmiyoruz” diye sürekli hayıflandığımız ülkemizde durumlar nasıl?

Bir de Türkiye’ye bakalım… Sanıldığının aksine Türkiye son sıralarda değil… Hatta Fransa ve İtalya’nın önünde.

Yanlış duymadınız!

Türkiye günde 6-7 dakikalık okuma oranıyla önemli Avrupa ülkelerini geride bırakıyor. En azından bunun bize bir teselli olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Macaristan 10 dakikayla, Finlandiya ve Polonya 12 dakikayla, Estonya ise 13 dakikayla en yüksek okuma oranlarına sahip ülkeler olarak oldukça dikkat çekiyor.

***

Gelelim “Kadınlar mı, erkekler mi daha çok kitap okuyor?” sorusuna…

Araştırmanın yapıldığı ülkeler açısından değerlendirildiğinde kadınlar sayısal olarak erkeklerden daha fazla okuyor. Ancak okumaya zaman ayırmaya geldiğinde erkekler kadınlara oranla daha uzun süre kitap okuyor. Yani burada da bariz bir üstünlük söz konusu değil…

Hemen Finlandiya’ya ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Finlandiya halkının %16,8’i en temel kültürel aktivite olarak kitap okumayı tercih ediyor. Finlandiya’yı %16,4’lük oranıyla Polonya, %15’lik oranıyla Estonya, %11,9’luk oranıyla ise Yunanistan ve Lüksemburg takip ediyor.

Belçika %7,9, Avusturya %7,2, Romanya %6,2 ve Fransa ise %2,6’lık oranlarıyla Avrupa’nın en düşük okuma oranlarına sahip ülkeler sıralamasında sonda yer alıyorlar. Bu tablonun mutlak suretle ele alınması ve değerlendirilmesi gerekiyor.

Türkiye’nin ölçüsü yalnız ve ancak Türkiye olmalıdır! Çünkü başkalarının verileri bizler için asla gösterge değildir.

***

“İyi de niye kitap okuyalım?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibi oluyorum.

Kitap; hayal gücünü geliştirir, beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kitap okumak; günümüzde ekmek gibi su gibi temel bir ihtiyaçtır. İnternetin oluşturduğu bilgi kirliliğiyle mücadelenin en temel yoludur. Kitap okumak; karar verme fonksiyonunu da değiştirmekte; bireyleri erdemli kılmaktadır. Hayatı sevmemizi sağlayan kitap daha anlayışlı insanların dünyaya gelmesine zemin hazırlamaktadır. Düşünceler böylelikle olgunlaşmakta, hayal gücü gelişim göstermektedir. Toplumsal ilişkilerin de kalitesi artmakta, stres tamamen azalmaktadır. Dünyaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilmek yine kitabın kazandırdığı en büyük avantajlardandır.

Her zaman kitabın güzel bir hediye olduğunu söylemek zorunluluktur. Eğer siz de arkadaşlarınıza hediye almak istiyorsanız mutlaka bir kitap alın. Sizi iyi bir şekilde temsil ettiğini düşündüğünüz kitap; arkadaş ve eş-dost çevrenize de büyük katkı sağlayacaktır.

Kitap okuma süremiz arttıkça ülkemizin gelişmişlik düzeyi de artacak, ruhumuz yücelecektir.

Unutmayın hayat gördüklerimiz ve okuduklarımızdan ibarettir. Haftaya tekrardan görüşebilmek dileğiyle… Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Suat akyol 2018-07-08 00:07:08

Kitap okursak kazanırız hocam

Avatar
Sadık 2018-07-08 10:41:28

Tebrikler hocam. Akıllı telefonları bırakalım artık.

Avatar
Fevzi Şahin 2018-07-08 10:46:23

okumak bence dünyanın en güzel faaliyeti.

Avatar
Can Temel 2018-07-08 11:36:29

Vakit okuma vakti!

Avatar
Adil Nuşirevan 2018-07-08 14:27:16

çok teşekkurler.

Avatar
Aydın Arslan 2018-07-08 19:07:34

hocam bunu bir kampanya haline getirirsek çok iyi olur. milat aracılığıyla bu yapılabilir.

Avatar
Kerem Zeki Altay 2018-07-09 09:40:00

Kitap insanlara farklı bir dünya açar. Yeni ufuklara ulaştırır.

Avatar
serdar faik 2018-07-08 22:24:09

ki̇tap okumak her anlamda i̇nsani geli̇şiti̇ri̇r. ben her hafta bi̇r ki̇tap bi̇ti̇ri̇yorum