Günümüz gençleri zekaya dayalı bir benliği tercih ediyorlar. Hedeflerine ulaşmak için duygu, akıl, bilgi ve birikim yerine zekalarını kullanmaya daha yatkınlar. Zeka, pratik sonuçlara rahatça ulaşmalarını sağlıyor. Emek harcamadan fazla yorulmadan, oturdukları yerden kumanda eder gibi yapılanan benlikler var.

Dijital ortamda, oyun level’larında, sosyal medyada ve aplikasyonlarda, çocuklar bir şekilde zeka ile teknoloji arasında benlik tasarımı yapıyorlar.

Sanal ortamın sağladığı imkanlar giderek hayatı kuşatırken, öteki alanların etkisi azalıyor. Günümüzde zekanın sağladığı beceri ötekilerden daha itibarlı. Kısa zamanda sonuçlarını görmek mümkün. Mesele birilerinin takdirini kazanmaksa, bu imkan var! Çok kişiye ulaşmaksa bu da mümkün!

Gençler deneyimle elde edilecek kazanımlara sıcak bakmıyorlar. Yüz yüze iletişim beceriler ve duygu temelinde ilişkiler heyecan vermiyor. Neredeyse geleneksel sosyal ortamlar onları için link verilmemiş içerik gibi. Uzun eğitimler, akıl, bilgi, düşünce ve hikmet gibi kafa yorucu işlere gelemiyorlar.

Pratik sonuçlar almaya bayıldıkları için dijital ortamlar onlar için vazgeçilmez. Gerçek hayatta yeti ve gayretleri ile varolmak Teknoloji’ye bu kadar sokulmaları bazı sonuçlar doğuruyor. Bu kadar yoğun birliktelik; ilgilerini, duygularını, düşüncelerini, hayata bakışlarını kısaca benliklerini dönüştürüyor.

Gençler hayatın zorluklarına karşı direnç gösteremedikleri gibi geleceğe hazırlıklı değiller. En küçük bir terslik onları çabucak öfkelendirmeye yetiyor. İlginç olanı ise, aynı kırılganlığı gösteren bu kuşak kendi arasında uzlaşma içindeler.

Bir başka nokta ise önceki kuşaklarla yaşanan derin yarılma. Yeni kuşağın benlik algısı, sanal ortamda inşa olduğu için doku uyuşmazlığı var. Toplumsal ilişkilerde değer ölçüleri onlara göre yeni bir form kazanmaktadır. Bu değişim kuşaklar arası iletişimde kendini göstermektedir: Günlük yaşantıda tutumlar ve hadiselere bakışta ortaya çıkmaktadır.

Genç kuşak zeka ile sonuçlandırmadığı şeyden heyecan duymuyor. Toplumda kabul gören örfe dair tutum ve davranışlara ironiyle bakıyor. Haz ya da bir kazanım onlar için her zaman daha öncelikli. Haz ve arzularının karşılanması için ısrarcılar. Ayrıca kurallardan hoşlanmamaları, başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere, pek çok kişiyle çatışmaya girmelerine neden olmaktadır.

MODERN ZAMANDA EBEVEYNLİK

Yarım yüzyılı aşkın bir süre temel sorun, modern anlayışın dünyaya sunduğu hayat tarzı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan bireyselleşme idi. Bu soruna eklemlenen teknoloji kullanımında ki takıntı problemi artık acil önlemler almayı zorunlu kılıyor. En kırılgan etki aile yapısında ortaya çıkıyor. Bir yandan anne baba ve çocuk rol tanımlarındaki değişim gündeme gelirken öte yandan aile içi çatışmaların boyutu artmaktadır.

Modernizmin hediye ettiği teknoloji takıntısı, toplumun nüvesi olan aileyi bir başka mecraya taşıdı. En büyük kırılma aile üyeleri arasında rol algısındaki değişime neden oldu. Ebeveynlerde yetkinlik kaybı ortaya çıkmıştır. Ebeveyn ergen üzerinde yaptırım ve disiplin yetersizliği nedeniyle uzman yardımına başvurmaktadır.

Bu bağlamdan çıkış noktası neler olabilir; teknoloji kullanım saatleri düzenlemeli ve yapılan program sürdürülebilir uygunlukta olmalıdır. Ebeveynlerin yakınmaları, sorunu dile getirme ve çözüm arayışları ile vakit geçirmeleri sıkça rastlanılan bir durum. Ancak yakınmak ve sorunu dile getirmek kadar harekete geçmekte gerekir. Bir bakıma sorunu dile getirmek, ebeveynlerde yeterlilik duygusuna yol açmaktadır. Bu aşamayı atlayarak kaliteli “emek” veren ebeveynler gözlenebilir sonuçlar elde etmektedirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.