Toplumun temel yapı taşı ailedir. Bir milletin var olabilmesi, mevcudiyetini devam ettirebilmesi için ailelere ihtiyaç duyar. Aile olmadan bir milletten söz edilmesi mümkün değildir. Çünkü milletleri var eden insanlardır. Aile olmadan insanlığın devam etmesi de söz konusu olamayacağından dolayı, aile son derece önemlidir.

Her insan iyi bir aile kurmak ister. İlk insan Hz. Adem den itibaren bu böyledir. Ahir zamanında etkisi ile aile kavramının içinin yavaş yavaş boşalmaya başladığını ve ailenin yerini bireyselliğin aldığını büyük bir üzüntü ile görüyoruz.

***

Özellikle evlenme yaşı ortalamasının hızla yükseldiğini görmekteyiz. Şüphesiz bunun birçok sebebi var. Fakat bu sebeplerden en önemlisinin ekonomik nedenlerin olduğu su götürmez bir gerçek. Ekonomik nedenlerden dolayı bir çok gencimizin evlenemediğini yani aile kuramadığını görüyoruz. Bireysel yaşamcılığın ön plana çıktığı modern dünya da bir de ekonomik sebeplerin tetiklemesi ile gençlerimiz ne yazık ki evlenmekte zorluklar yaşıyorlar.

Evlilik dışı ilişkiler yaşamanın son derece kolaylaştığı zaman dilimi içerisinde evlenmek için gereken maddi imkânların daralması bunun en büyük müsebbibi şüphesiz. Evlilik çağı geldiği halde evlenemeyen gençlerimizin yanlış yollara tevessül etmeleri kaçınılmaz hale geliyor. Evet ortada bir sorun var. Bu sorun hem gençlerimizin evlenirken koydukları yüksek kriterler ve beklentiler hem de evlenip yuva kurmanın maddi zorlukları.

Bu sorun sadece bireysel olarak gençlerimizin değil, tüm toplumun ortak problemi. Bu konuya bütüncül bir yaklaşımla yaklaşmak zorundayız. Çünkü zamanında kurulmayan aileler hem toplumun ahlakının bozulmasına sebebiyet veriyor hem de gençlerimiz arasında aile kavramın bayağılaşmasına sebebiyet veriyor.

***

Ülkemizde gençlerimiz için faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu var. Fakat gençlerimizin en temel sorunlarından biri olan evliliklerinin gecikmesine çare bulabilmek noktasında faaliyet gösteren bir kuruluş şuan için ne yazık ki yok yada varsa ben bilmiyorum. Burada bahsettiğimiz çare izdivaç programlarının bir değişik versiyonunun sivil toplum eli ile hayata geçirilmesi değil elbette.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızın teşvikleri bu noktada çok önemli. Fakat bu teşvikler verilirken kriterler iyi belirlenmeli ve ihtiyaç sahibi gençlerimiz başvurduklarında şayet bu teşvikleri almaya hak kazanırlarsa sürecin hızlı işlemesi de bir o kadar önemli. Gençlerimizin bürokrasi içerisinde çok fazla yorulmadan tabiri caizse " burunlarından getirilmeden "bu teşvikleri alabilmeleri gerekir.

Ayrıca gençlerimizin aile kurmalarına yardımcı olmak gibi büyük ve kutsal bir görevi ifa edecek sivil toplum kuruluşlarına acil olarak ihtiyacımız var. Evlenecek gençlerimize evlilikleri için gerekli olan beyaz eşya, mobilya yada diğer konularda yardımcı olabilecek bu kuruluşlarımız vasıtası ile gençlerimizin zihinlerinden evlenmenin maddi külfetinin ağırlığı azaltılacak bu vesile ile de gençlerimizin evlilik korkuları azalabilecektir.

Bence bu konu üzerine ciddi olarak eğilmeliyiz. Bizi millet yapan toplumuzun temel taşı yeni ailelerin kurulabilmesini kolaylaştıracak politikalar üretmeliyiz. Devlet, yerel yönetimler ve sivil toplum el ele vererek bir politika geliştirirlerse çok büyük bir hizmet ifa edilmiş olunur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğan Çakır 2018-01-30 23:14:18

TMK 175 süreli olmadığı sürece evlenmelerini tafsiye etmiyorum.#SüresizNafakaZulümdür

banner623

banner624