FETÖ, Müslümanlığa ihanet etti

Brezilya Müslüman Âlimler Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Halid Taki el Din, Milat’a yaptığı açıklamalarda FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin sert tepkilerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin yanında olduklarını belirten Halid Taki el Din, “Bu hainler önce Türk milletinin hayallerine ardından dünyadaki tüm azınlık olan mazlum Müslümanların hayallerine ihanet ettiler” dedi.

FETÖ, Müslümanlığa ihanet etti

Brezilya Müslüman Âlimler Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Halid Taki el Din, Milat’a yaptığı açıklamalarda FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin sert tepkilerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin yanında olduklarını belirten Halid Taki el Din, “Bu hainler önce Türk milletinin hayallerine ardından dünyadaki tüm azınlık olan mazlum Müslümanların hayallerine ihanet ettiler” dedi.

30 Kasım 2016 Çarşamba 09:41
FETÖ, Müslümanlığa ihanet etti

Ufuk COŞKUN-BREZİLYA

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "15 Temmuz Demokrasinin Zaferi" adlı konferans etkinliği için Brezilya'daydık. Bu sürede Brezilya Müslüman Âlimler Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Halid Taki el Din ile Milat adına bir röportaj gerçekleştirdik. Şeyh Halid, Brezilya'da etkili olan Müslüman cemiyetinin önde gelen isimlerinden biri. Aynı zamanda Ulusal İslam Derneği Dini İşler Müdürü. Şey Halid ile Milat okurlarına özel dernek faaliyetleri, Brezilya, Türkiye, FETÖ, 15 Temmuz ve İslam coğrafyası üzerine kısa bir röportaj yaptık.

-Brezilya'da yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Brezilya Müslüman Alimler Cemiyeti Genel Sekretereyim. Ulusal İslam Derneği Dini İşler Müdürlüğü vazifesini de yürütüyorum. 30 yıldır Latin Amerika'da yaşıyorum. Elhamdülillah burada Sau Paulo'da 1986'da bir cami kurmayı başardık. Sonra Paraguay'a gittik. Orada da iki cami açtık. 2000 yılında Brezilyaya döndüğümde burada Müslümanlar Birliği Derneği'ni kurduk.

-Brezilya'nın İslami derneklere karşı tutumu nasıl?

Brezilya hükümeti tüm dinlere karşı gerek İslamiyet'e gerek Hristiyanlığa ve gerekse Yahudiliğe olsun onların organizasyonlarına, eğitim kurumlarına ve faaliyetlerine saygı duyuyor. Genel olarak hükümetin buradaki İslami kesimlere oldukça bir saygısı var. Burada bununla ilgili bir de kanun var. Belediyeler bu tür müesseselerin rahatça faaliyet yapabilmeleri için toprak, arsa, arazi tahsis ediyor. Ayrıca Brezilya'da “12 Mayıs” İslam günü olarak ilan edilmiştir. Kadınlara her türlü dokümanlarında, belgelerinde başörtüsü kullanma serbestiyeti getirilmiştir.

Dilma Rousseff, Müslamanlar için önemliydi

-Brezilya'daki hukuk darbesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle şunu belirteyim biz Brezilya kanunlarına saygı gösteriyoruz. Ama bu kanunlar sayesinde Başkan Dilma Rousseff'ı indirmeyi başardılar. Yolsuzluğu kullanarak yani bahane ederek başkanı azlettiler. Bizim için Ortadoğu İslam coğrafyası için Dilma Rousseff önemli bir lider. Çünkü Başkan Dilma, İslam coğrafyasına dönük farklı bir bakış açısıyla siyaset güdüyordu. Biz de bunu olumlu buluyorduk.

Tüm Müslümanlara ihanet ettiler

-Türkiye'de FETÖ eliyle 15 Temmuz'da kanlı bir darbe yaşandı. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim bu hainler üzerindeki değerlendirmem kesinlikle nettir. Çünkü bu hainler evvela Türk milletinin hayallerine, umutlarına ihanet etmiştir. Müslüman milletin hayallerine ve dünyadaki tüm azınlık olan mazlum Müslümanların hayallerine ihanet etmişlerdir. Buna yapmalarına neden olacak bir şey yokken büyük bir kinle ihanete kalkışmışlardır. Aslında tüm dünyadaki mazlumların yanında duran Türkiye'nin ve mazlumların hayallerine de ihanet etmiş hanin bir yapıdır bu. 15 Temmuz darbe girişiminin Türk halkı tarafından başarısızlığa uğratılması bu anlamda insanlık tarihinde büyük bir dönüm noktası olmuştur.

Brezilya'da da etkinler

Burada etkinler mi?

Brezilya gelişleri bile çok garipti çok değişik bir yapı olduğu her hallerinden belliydi. Biz kendi aramızda sorardık, “Kim bunlar” diye? Yani Brezilya'ya İslamiyet için bir çalışma yapmaya mı gelmişler yoksa kimdir bunlar diye kendi aramızda şüpheyle bakıyorduk. Zaten ilk yıllarda bizlerle kesinlikle bir temasları olmadı. Yalnız son dört yıldır bizleri muhtelif organizasyonlara davet etmeye başladılar. Bunun son örneği tüm cemaat derneklerini iftira davet ettiler.

Siyonistlerle kol kolaydılar

Ne zamandı bu iftar?

Bu geçtiğimiz Ramazan. Biz diğer hocalarımıza bunların emin kişiler olmadığını söyledik ve bu iftara ya da başka davetlerine kesinlikle katılmayacağımızı beyan ettik. Buna rağmen 60 hocadan ne yazık ki iki tanesi bu iftar etkinliğine dâhil oldu. Bakınız Ufuk Bey size bir şey söyleyeyim bizim Yahudilerle bir sorunumuz yok lakin onların yani FETÖ'nün Siyonistlerle kol kola olmaları bizi endişelendiriyor.

En ağır cezalara çarptırılmalılar

FETÖ insanların canını kastetti. Ve bunun adalette karşılığını görmelerini arzu ediyoruz. Yargılanmalarını ve en ağır cezalara çarptırılmalarını arzu ediyoruz. Fetullah Gülen gibi hastalıklı kişilere karşı bilgilendirmek ve bu örgütün, demokrasinin dünyadaki en çağdaş modeli olan Türkiye'ye karşı işledikleri suçlardan dolayı yargılanmalarını talep etmek bizim görevimiz olmalıdır. Birçok şeyhi, hocayı İslam adı altında kandırarak perde arkasında kendi emelleri doğrultusunda İslam düşmanlığı yapıyorlar. Brezilya akademisyenler, iş adamları, gazeteciler başta olmak üzere hemen her sektörde etkin olmaya çalıştılar.

Küresel sistem neden Erdoğan'ı hedefe koydu?

Öncelikle Türkiye bağımsızlığın bir simgesi ve milletine gerçek manada hizmet eden bir yönetimin simgesi ve bu Erdoğan'la başlayan bir süreçti. Çünkü Erdoğan doğrudan kendi milletinden aldığı güçle parlayan bir yıldız haline geldi. Bu durum haliyle batıyı rahatsız etti. Böyle bir İslami anlayışla verilen hizmeti kabul etmediler. Erdoğan ne yaptı ki? Yaptığı şey basit; bir vatandaşın hissettiği bütün şeyleri hissetmekti. Evet, tek suçu buydu! Bir vatandaşın ihtiyacı olan her şeyi karşılamaktı onun suçu! Eğitimden tutun da sağlık, ekonomi, sosyal ve siyasal haklar olmak üzere milletin istediği doğrultuda hizmet yapmaktı onun suçu!

Erdoğan ümmetin lideri

Cumhurbaşkanı Erdoğan bizi bir ara Türkiye'ye davet etti. Latin Amerika'daki Müslüman kardeşlerimizin ne dertleri var diyerek bizleri dinledi. Erdoğan milletin ümmetin derdiyle dertlenen bir liderdir. Ben Türkiye'ye parlak bir gelecek niyaz ederim. Türkiye ile sağlam bağlarımız var. Erdoğan'ın ve Türkiye'nin yanındayız.

 

Erdoğan ısrarla İslam ülkelerini bu tehdide ve zulme karşı birlik olmaya davet ediyor Bu çağrılar önemli. Küresel çeteye karşı nasıl mücadele edilmeli?

Ben mümkün olduğunu düşünüyorum ve bu bir gün mutlaka olacak. Bu konuda herkesin çalışmasıyla yöneticilerin gayretleriyle STK'ların ve siz gazetecilerin çabalarıyla başaracağız. İslam coğrafyası çok kötü bir dönemden geçiyor. Küresel sistemin gözünde en ucuz kan Müslüman kanı olarak görünüyor.  Selahaddin Eyyübi vaktiyle 80 yıllık bir çalışmadan sonra ümmeti ayağa kaldıran bir liderdi. Bu birlikteliği bu dönemde de gerçekleştirmek durumundayız.

Son Güncelleme: 30.11.2016 09:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.