Fırat Kalkanı Türkmenlerin umudu oldu

Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Abdurrahman Mustafa, Fırat Kalkanı Harekatı’nın Türkmenler için önemine değinerek “Türkmenler Suriye’de yok olmuşken Fırat Kalkanı ile yeniden bir ümit doğdu. Şimdi Halep Türkmenleri diyebiliyoruz en azından. Yoksa o da bitmişti. Yani, bizim için, Fırat Kalkanı yeniden doğuş oldu” dedi.

Fırat Kalkanı Türkmenlerin umudu oldu

Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Abdurrahman Mustafa, Fırat Kalkanı Harekatı’nın Türkmenler için önemine değinerek “Türkmenler Suriye’de yok olmuşken Fırat Kalkanı ile yeniden bir ümit doğdu. Şimdi Halep Türkmenleri diyebiliyoruz en azından. Yoksa o da bitmişti. Yani, bizim için, Fırat Kalkanı yeniden doğuş oldu” dedi.

25 Aralık 2016 Pazar 11:59
Fırat Kalkanı Türkmenlerin umudu oldu

ÜNAL GÜNDOĞDU/Röportaj

Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Abdurrahman Mustafa, Milat'a çok özel açıklamalarda bulundu. Fırat Kalkanı Harekatı'nın Türkmenler için yeniden bir ümit kapısı olduğunu belirten Mustafa, Türkiye'nin olmadığı bir masadan Suriye için çözüm çıkmayacağını dile getirdi.  Mustafa, Moskova'daki üçlü zirveden şer odaklarının rahatsız olduğuna dikkat çekerek “Rus büyükelçisinin katledilmesi de bunun bariz kanıtıdır” dedi.  Halep'teki tahliyelerden sonra Türkmenlerin durumuna da değinen Mustafa, evlerin asla vazgeçmeyeceklerini, mücadelenin bundan sonra farklı bir şekil alacağını, Türkmenlerin artık bir kurtuluş savaşı mücadelesi vereceklerini ifade etti.

Suriye' de Türkmen bölgelerinde son durum nedir?

PYD zaman zaman bize saldırılar düzenliyordu ama püskürtüyorduk. Biz senelerdir PYD terör örgütü ile rejimin işbirliğini biliyor bunu da dile getiriyorduk. PYD son dönemde Kobani'den sonra ortaya çıkmış gibi bir algı oluştu fakat önceden de bunlar rejim ile işbirliği içindeydi. PYD, ve rejim hala Hamiş, Haseke ve Afrin'de birlikte hareket ediyor. Afrin ve Kamışlı PYD'nin elinde ancak havaalanlarını rejimin kullanımında. Yani rejim ile PYD terör örgütü ile her zaman işbirliği içinde. Bizim altı mahallemiz PYD'ye teslim edildi. Halep'teki bizim bütün mahallelerimiz şu anda PYD işgali altında.  

Türkiye'nin olmadığı bir masadan çözüm çıkmaz

Türkiye, Rusya ve İran Suriye konusunda üçlü bir zirve yaptılar. Siz bu girişimi nasıl değerlendiriyorsunuz? ABD'nin bu zirveye yaklaşımı nasıldır? 

Şu an Suriye'de en büyük aktörler Türkiye, Rusya İran ve Amerika'dır. Fakat Amerika elbette ki bu görüşmeye sıcak bakmadı. Türkiye'nin Suriye ile tarihi bir bağ vardır, en başta 911 kilometre kara sınırı var, aynı zamanda Türkiye'nin burada tarihi bir sorumluluğu da var. 6 yıldır kapılarını açmış bu kadar mülteciyi almıştır. Açıkçası Suriye'nin bütün yükünü Türkiye taşımıştır. Tabii ki Türkiye'siz bir masadan çözüm çıkmaz. Şer odakları da bu toplantıları sadece üç aktöre bırakacak gibi değil. Yani, Rus büyükelçisinin öldürülmesi buna örnektir. Bundan rahatsız oluyorlar, bunu sabote etmek istiyorlar.

Rusya büyükelçisinin katledilmesini nasıl yorumlarsınız?

Büyükelçi önemli, bir bürokrattır. Sonuçta bir ülkeyi temsil eder. Büyükelçi suikastı ile Türkiye ve İslam ümmeti zor durumda bırakılmak istenmiştir. Türkiye- Rusya ilişkilerinin güçlenmesini istemeyen birileri var. Biz suikastı asla Halep'e ya da Suriye'ye bir hizmet olarak görmüyoruz. Bu suikast ne Türkiye ne de ne İslam âleminin hayrınadır, bu girişim Suriye halkının zararınadır.

Mücadelemiz bir kurtuluş mücadelesine dönüşebilir

Türkmenler şu anda yurtlarından tahliye ediliyorlar. Buruk bir sevinç yaşanıyor. Türkmenlerin bundan sonraki mücadelesi nasıl olacak?  

Biz evimizden vazgeçmiş değiliz. Bu mücadele hem siyasi şekil alacak belki de bir kurtuluş savaşı şekline dönüşecek. Devrim değil de bir kurtuluş. Çünkü şu anda biz işgal altındayız. Daha önce bir devrim için birliklerimiz vardı. Şu anda bir işgal vardır. Kimin işgalidir; İran işgalidir Rus işgalidir. Ama şu anda, bizi öyle bir noktaya getirdiler ki; can havliyle o sivilleri bir an önce oradan kurtarmak gerekiyordu.  Ancak her şey bitmiş değildir. Bence süreç değişiyor, yani kartlar değişiyor.

Halep'teki tahliyeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Halep'in Türkmenler için önemi nedir?

Savaşın başından beri bizim 30 bine yakın şehidimiz var. Ama bu Halep'te değil sadece; Hama, Humus, Şam, Bayırbucak. Bunların hepsi sivillerdi Şu anda da tahliyeler yapılıyor. Halep bir Türk yurdudur; kadim bir Türk yurdudur. Halep'in şuan içinde ne kadar Türkmen yaşadığından fazla Halep'in kendisi bir şehir olarak bir tarih olarak bir Türk-İslam şehridir. Yani oradaki bütün Osmanlı tarihi eserleri, camileri olsun mezarları olsun külliyeler olsun medreseler olsun; Halep Osmanlı'da İstanbul'dan sonra ikinci şehriydi.

PKK ve PYD'nin merkezi Afrin

TSK'nın El Bab operasyonu başarılı olursa Suriye'de ne değişir?

El Bab başarılı olursa değil; El Bab başarılı olmak mecburiyetindedir. Çünkü koridoru ve DAEŞ i kesmek için El Bab'ın ele geçirilmesi almanız lazım. Daha sonra Mümbiç ve Menbiç'in alınması gerekiyor. Daha sonra ise bence en önemlisi de gözden kaçan Afrin. Afrin bugün Türkiye'nin sıfır noktası. PKK ve PYD kampları Afrin'dedir. Yani bugün Afrin de çok önemli Mümbiç de. Eğer oradan terör örgütleri gelip size Beşiktaş'ta veya Kayseri'de eylem yapıyorlarsa, bunların kaynağı artık Kandil kadar Afrin'dir. Suriye şu anda terör üreten ve ihraç eden bir ülke konumundadır. Dolayısıyla Bab alınacak Allah'ın izniyle. Bundan eminiz biz. Fırat Harekâtı çok başarılı şekilde devam ediyor.

El Bab'ın alınmasının Halep için önemi nedir?

Bab zaten Arapça kapı anlamındadır.  Yani Halep'e açılan kapı anlamı ortaya çıkar. Halep için El Bab önemli bir bölgedir. Ama bu son operasyonlardan sonra Halep'in tahliye edilmesi sorunu başka bir boyuta taşıdı. Biz Bab'tan sonra sıra Halep'e gelir diye düşünüyoruz. Yani Özgür Suriye Ordusu, Sultan Murad Tümeni ve diğer birlikler Halep'e girecekler, rejim ile karşı karşıya gelecekti. Tahliyeler öncesi Halep'in içinde de muhalifler vardı, bu mücadeleye onlar da destek vereceklerdi. Şimdi hemen hepsi tahliye edildi. Adeta Halep'te mücadelenin önü kesildi.Ama dediğim gibi, Fırat Kalkanı Operasyonunun başarılı bir şekilde genişleyerek devam edeceğine inanıyoruz çünkü muhakkak başarmamız lazım.

Fırat Harekâtı Türkmenlerin yeniden doğuşudur

Peki Bayır Bucak Türkmenleri ne durumda?

Biz hep saha ile diyalog içindeyiz. Bayır Bucak, Ruslar'ın 30 Eylül 2015'te büyük bir operasyon yapmalarının ardından Bayırbucak gündeme geldi. Rusların Suriye'ye askeri olarak ilk müdahale ettiği bölge Bayırbucak idi.  Ondan sonra bizim oradaki köylerimiz düştü. Türkmenler Suriye'de yok olmuşken Fırat kalkanı ile yeniden bir ümit doğdu. Şimdi ne diyebiliyoruz; Halep Türkmenleri diyebiliyoruz en azından. Yoksa o da bitmişti. Yani, bizim için, Fırat Kalkanı yeniden doğuş oldu.

 

Son Güncelleme: 25.12.2016 11:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.