08 Mart 2018 Perşembe 16:12
Nurettin Yıldız hakkında soruşturma! Nurettin Yıldız kimdir?

Nurettin Yıldız'a kadınlar ile ilgili yayınladığı bir fetvadan dolayı hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın Nurettin Yıldız'ın fetvasıyla 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' etmesiyle açıldığı öğrenildi. Cumhurbaşkanının Nurettin Yıldız Soruşturması ile ilgili yakından ilgilenilmesi için talimat verdiği belirtildi. Peki hakkında soruşturma açılan Nurettin Yıldız kimdir? İşte detaylar.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kadınlara yönelik açıklamalarından dolayı Nurettin Yıldız hakkında, soruşturma başlattı

NURETTİN YILDIZ'IN KADIN FETVASI

Kadınların Allah erkeklere dövün rahatlayın diye müsade etmesinden dolayı sabaha kadar şükretmesi gerekiyor. Allah böyle diyor. Mesela bir erkeğe 'Kadının yüzüne vurmayacaksın' diyor boyundan yukarısına vurmak yasak. Göğü kısmına vurmayacaksın. Cetvelden uzun bir sopayla vuramıyorsun. Elini yumruk yapıp vuramıyorsun. İşkence yapmak için değil deşarj olmak için vurdurtturuyor Allah. Eğer erkeğe burasına kadar geldikten sonra vurma dersen erkek başka yolla rahatlar. 

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhuriyet Başsavcılığımızca kadınların dövülmesine yönelik açıklamalar yapan nurettin yıldız hakkında TCK'nın 216/1 maddesi kapsamında halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan dolayı resen soruşturma başlatmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ERDOĞAN, BOZDAĞ'A TALİMAT VERDİ

Yaşananlardan oldukça rahatsız olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyu AK Parti MYK'da gündeme getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı anlatan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuyla ilgilenmesi talimatını verdi.

Erdoğan ayrıca, Diyanet bünyesindeki ilahiyatçıların daha cesur olması gerektiğini söyleyip, Diyanetin, sözde ilahiyatçıların açıklamalarına karşı ön almasını istedi.

NURETTİN YILDIZ KİMDİR?

1960 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. Hafızlığını sekiz yaşında, babası Hilmi Yıldız Hocaefendi’de tamamladı ve temel dini eğitimini aldı. İstanbul-Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde okudu. İmam hatip lisesine devam ederken, değişik gazetelerde haftalık yazılar yazmaya ve tercüme haberler kaleme almaya başladı. Aynı zamanda kürsü hatipliğine de devam etti.

Öğrencilik yıllarında, Milli Türk Talebe Birliği ve Akıncılar Teşkilatında aktif görevler üstlendi. İmam-hatip lisesini bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine bir yıl devam etti.  Ardından, Mekke Ümmü’l - Qura Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Burada Usul-u Fıkıh bölümünü bitirdi. Daha sonra, Mekke’de bulunduğu süre içerisinde, tanınmış hadis hocalarından özel ders ve icazetler aldı. Büyük muhaddis Abdulfettah Ebu Gudde, Hindistanlı büyük âlim Ebu’l Hasen En’Nedvi ve son dönem Osmanlı ulemasından Mehmet Emin Saraç hocaefendi, icazet aldığı hocalardan bazılarıdır.

İstanbul’a döndükten sonra eğitim ve sivil toplum faaliyetlerine başladı. Hafızlık ve din eğitimi alanında, değişik kurum ve kuruluşlarda proje çalışmaları yaptı. Aynı dönemde tercüme ve özgün eserler kaleme almaya başladı.

Sivil toplum alanında, birçok sivil toplum örgütünün kuruluşuna öncülük etmiş ve halen bu kuruluşların farklı kademelerinde aktif görevler üstlenmektedir. Son olarak Sosyal Doku Derneği ve Sosyal Doku Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Tebliğ ve irşad faaliyetleri kapsamında; Evlilik, çocuk ve aile eğitimi, gençlerin bilinçlendirilmesi, İslam ahlakı, teşkilat eğitimi, ümmet bilinci vb. konularda binlerce seminer ve konferans vermiş, hâlen vermeye devam etmektedir. Altınoluk, Hüküm, Ribat, Reyhan ve ElifElif dergilerinde periyodik olarak yazılar kaleme almaktadır.

Şu anda çalışmalarını Sosyal Doku Vakfı’nda sürdürmekte olup, evli ve dört çocuk babasıdır. Dünya Alimler Birliği’nin Türkiye’deki ilk üyelerinden olup, Türkiye Alimler Birliği'nin de kurucu üyesidir. Eğitim sezonu boyunca düzenli olarak her hafta sonu, Sosyal Doku Vakfı’nda sohbetlerine devam etmektedir.

NURETTİN YILDIZ'IN ESERLERİ

1) Medine Toplumu/ Prof.Dr.Ekrem Ziya Ümeri

2) Düzeltilmesi Gereken Kavramlar/Muhammed Kutup

3) İstikamet ve Sapma Arasında İslami Hareket/Muhammed Kutup

4) İslam İnancı/Muhammed Kutup

5) İslami Çalışma Metodu/Mustafa Muhammed Tahhan

6) Kur’an ve Sünnet’e Göre Müslüman Kadının Şahsiyeti-M. Ali Haşimi (heyet)

7) Kur’an’da Resûlullah-M. Ali Haşimi

Komisyon Çalışmalarım:

1) İslam Fıkıh Ansiklopedisi/Prof.Dr. Vehbe Zuhayli

2) Sosyal Bilimler Ansiklopedisi

3) Et-Tefsir’ül Münir/ Vehbe Zuhayli

Telif Eserlerim:

Tahlil Yayınları Arasında Çıkanlar :

1 Aile davamız

2 Anahtar Cevaplar

3 Baldan Tatlı Sözler

4 Bu Zamanın Sabrı

5 Namaz Muhasebesi

6 Dinimize Hizmetin İç Sorunları

7 Edep ve Amel

8 Kadın Erkek İlişkilerinde Mahrem Cevaplar

9 En Sevgiliden Uzanan Dallar 1

10 En Sevgiliden Uzanan Dallar 2


11 Hani Din Hepimizindi

12 İşi Vaktinden Çok Olanlar -1

13 İşi Vaktinden Çok Olanlar -2

14 İşi Vaktinden Çok Olanlar -3

15 İşi Vaktinden Çok Olanlar -4

16 Kıblegah Evler

17 Medine Raporu

18 Mü’min Kimliğimiz

19 Geminin Neresindeyiz

20 Rahmetin Kapısında

21 Ramazan Risalesi

22 Satır Başları

23 Halimizin İzahı

24 Buluğu’l Meram (Nureddin Itr) (Tercüme Heyet)

25 Hanımlar İçin İnciler

26 Şifa-i Şerif (Prof.Dr.Yaşar Kandemir İle Ortak Tercüme Eser)

27 Rehber Hayatlar (Mavi Lale Yayınları)

28 Cennetten Adamlar (Mavi Lale Yayınları)

29 Kadınlığın Yüz Akları (Mavi Lale Yayınları)

30 Büyük Hayatlar (Mavi Lale Yayınları)

31 İslam Alimleri (Mavi Lale Yayınları)

32 Efendimizden 40 Hadis (Mavi Lale Yayınları) 
 

Son Güncelleme: 08.03.2018 16:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner583