14 Haziran 2018 Perşembe 13:07
TÜİK'den İnce'ye cevap

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

TRT’yi hedef göstermesi sonrası TRT’nin aracına bazı kişiler tarafında saldırı düzenlenmişti. Muharrem İnce’nin insanları manipüle eden bir tavır içerisinde olmasının başarısızlığını bastırmak istemesinden kaynaklandığını söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. Sefa Saygılı İnce’ye uyarılarda bulunmuştu. İnce’nin en son hedefine giren devlet kurumu ise TÜİK oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce tarafından miting meydanlarında defalarca suçlanmış ve hedef gösterildi. Bunun üzerine TÜİK bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

TÜİK’in bağımsızlığı dünyada tescilli

Resmi istatistikler, uluslararası alanda belirli standartlara bağlanmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen Resmi İstatistiklerin Temel İlkeleri ve Avrupa Komisyonu tarafından 2005 yılında kabul edilen Avrupa İstatistikleri Uygulama Esasları gibi resmi istatistikler alanında temel etik ve kalite göstergelerini belirleyen metinler mevcuttur. 2005 yılında yürürlüğe giren 5429 Sayılı Türkiye İstatistik Kanunu bu temel ilkeleri içermekte olup Türkiye İstatistik Kurumu’nun mesleki ve teknik bağımsızlığını teminat altına almaktadır. Bu çerçevede, TÜİK, istatistik üretiminde uluslararası normlarda; mesleki bağımsızlık, şeffaflık, karşılaştırılabilirlik, tarafsızlık ve doğruluk ilkelerine bağlı olarak, uluslararası kurumlar tarafından tavsiye edilen yöntem, tanım ve kavramları kullanmaktadır.

AB sürekli olarak denetliyor

Üretilen istatistiklerin uluslararası karşılaştırılabilirliğinin sağlanabilmesi için uluslararası tanım, kavram ve standartlara uyulması zorunludur. TÜİK, Avrupa Birliğine uyum çalışmaları ile birlikte, yürüttüğü tüm çalışmalarda Avrupa Birliği istatistik müktesebatını izlemekte ve Avrupa İstatistikleri Uygulama İlkelerine uygun istatistikler üretmektedir. Üretilen tüm istatistikler uluslararası kurumların denetimine açıktır. Bu kapsamda TÜİK, ilki 2011, ikincisi 2015 yılları olmak üzere iki defa “Emsal Tarama” olarak adlandırılan izleme ve değerlendirme sürecinden geçmiştir. Emsal Tarama faaliyeti, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından, ülkelerin istatistik alanında AB standartlarına ve uygulama ilkelerine uyum düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan izleme ve değerlemeleri kapsamaktadır.

Üretilen verileri dünyanın önde gelen kurumları da kullanıyor

Bağımsız bir heyet tarafından yapılan Emsal Tarama çalışması sonuç raporunda; TÜİK’in Avrupa İstatistikleri Uygulama Esasları ile yüksek düzeyde uyumlu olduğu ve diğer ulusal

istatistik ofisleri ile mukayese edildiğinde iyi bir durumda olduğu,  Türkiye'de resmi istatistikler için uygun bir kurumsal çevre bulunduğu ve Türkiye İstatistik Kanunu’nun ilgili maddeleri ile Avrupa İstatistikleri Uygulama Esasları’nın “mesleki bağımsızlık” ilkesi arasında üst düzey bir uyum görüldüğü, belirtilmektedir. Bununla birlikte, Kurumumuzun ürettiği ve yayımladığı ekonomik istatistikler düzenli olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından denetlenmekte ve söz konusu çalışma sonucunda hazırlanan Standart ve Kuralların Karşılanması raporunda yer almaktadır. TÜİK tarafından üretilen istatistikler, ILO, OECD, Eurostat, IMF, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlarca kullanılmakta ve diğer ülke verileri ile birlikte yayımlanmaktadır.

Sürekli yayınlar yapılıyor, yoğun bir çalışma var

 Ayrıca, istatistiklerin kalitesinin ve uluslararası karşılaştırılabilirliğin sağlanmasına yönelik olarak hazırlanan kalite raporları uluslararası kuruluşlarla paylaşılmaktadır. TÜİK tarafından yıllık olarak 87 konuda 332 haber bülteni önceden kamuoyuna ilan edilmiş plan dâhilinde yayınlanmaktadır. Milli gelir ve işgücü istatistikleri dâhil yayınlanan bütün istatistikler uluslararası tanım, sınıflama ve standartlarda üretilmektedir. Önceden kamuoyuna ilan edilmiş bir plan çerçevesinde istatistiklerde yapılan revizyonlar da yine uluslararası normlar kapsamında gerçekleştirilmektedir. TÜİK’in ürettiği her türlü istatistiğe ilişkin metodolojik bilgiye TÜİK web sayfasından ulaşılabilmektedir. Eksik ve yanlış bilgiye dayanılarak Kurumumuz ve ürettiği istatistiklerin itibarını sorgulamanın veya sorgulanmasına vesile olmanın kamu yararına hizmet etmeyeceği büyük bir teessürle değerlendirilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624