Güneydoğu Ortadoğu’nun en stratejik noktasıdır, Güneydoğu'da şekillenen siyasal döngü Ortadoğu'ya evrilmekte ve Ortadoğu üzerinden dünya siyaseti şekil kazanmaktadır. Bu anlamda Güneydoğu siyasi ikbali azami ehemmiyet arz etmektedir.
Mardin vilayeti ise Güneydoğunun en önemli ve öncelikli noktalarından biridir. Mardin Ak Parti İl başkanlığına il başkanı olarak yeniden kendisine görev tevdi edilen eski parlamenter, Güneydoğu demografisi ve siyasetinin merkezinde yer alan Sn. Nihat ERİ beye sualler yönelttik.
NURETTİN ŞİMŞEK:
Siyaset denilen kavramın ruhuna sirayet eden ahlak argümanını tanımlar mısınız ?

NİHAT ERİ: Malumunuz siyaset devletin ve toplumun etkinliklerini düzenleme ve çözüm bulma sanatıdır diyebiliriz kısaca. Bu sanatı icra ederken olmazsa olmazımız ahlaki temellerin üzerine inşa edilmesi ise siyasetin ruhunu diri tutmak anlamında önem arz ediyor. Siyasi davamızın temelinde insana hizmet esas alınmıştır.
Siyasetimize sirayet eden ahlaki argümanlarımız insana hizmet temelinde şekillenmektedir. Davamızın ruhunda var olan temel ahlaki kıstas ‘yaratılanı yaratandan dolayı sevmek’ ve bu doğrultuda her zeminde siyasal çözümler, hizmetler üretmekten geçer.


NURETTİN ŞİMŞEK:
Siyaset ahlakın limanı olmalıyken neden siyasetin ahlak yönünü önemsemeyenler çoğunluktadır?

NİHAT ERİ:
Toplum olarak son yüzyıldır kültürel sosyal ve siyasal birçok saldırıların muhatabı olduk. Toplumun sahip olduğu nice değerlerimizin tahribi için dışarıdan gelen bu saldırıların neticesinde ciddi manada yaralandık. Bu çerçevede ahlaki temelde de toplumsal özden uzaklaşmalar olduğu gibi yüzyılların tarihsel birikimden istifade etmeyi ihmal ettik. Toplumun bilinçaltını işgal etme teşebbüsleri sonucunda siyasal yaşamımız nasibini aldı ve ahlaki değerlerimizi yeniden yakalamamız zaman alıyor.
Yeniden ahlaki temeller üzerine siyaset üreten toplumu inşa etmek de zaman alacaktır. Tarihsel birikimimizden ve inanç değerlerimizden nasibini almayan siyasi çevreler ahlaki değerleri de görmezden gelerek mevzi kazanma çabasında olduğu için sözünü ettiğiniz öncelikler tali planda kalıyor.


NURETİN ŞİMŞEK:
Bir değerler paradigması üzerine bina edilmesi icap eden siyaset sahnesi hangi siyasal boşluklardan ötürü ana kulvarında yürümemektedir?

NİHAT ERİ:
Siyasal boşluk tanımı yapmak gerekir… Toplumun ruhunu ve dinamizmini diri tutmak için evvela inanç temelinde güçlü nesiller yetiştirmek kaçınılmazdır. Güçlü ve tarihini bilen geçmişinden kopuk olmayan nesillerin yetişmesinde bir zaman kaybı yaşadık bu da siyasal anlamda bir boşluk yaratıyor.
Yeniden dirilişin ve tarihin seyrini değiştirmek için yeni nesillerin yetişmesi kaçınılmazdır. Bu nedenlerle 2023 hedeflerimizi toplumumuza iyi anlatmamız gerektiği gibi bu hedefleri iyi anlayacak genç nesiller yetiştirip buna odaklanmak siyaseten boşluklara fırsat vermemek yegane hedefimizdir.


NURETTİN ŞİMŞEK :
Şahsınızın aynı dava çizgisi üzere siyaset yapıyor oluşu bize ümit veriyor olsa da ne yazık ki bu anlamlı davayı içine sindirenlerin sayısının azlığı ümidimizi kırmalı mı?

NİHAT ERİ:
Bu anlamlı davayı omuzlayanların sayısal azlığından ziyade dava insanımızın güçlü iradesi ve inancını görmekte fayda vardır. Dünyayı iyi anlayıp yorumlayan bir liderliğin varlığı bile umudun bütün dünya insanına ulaştığını görmekteyiz. Hakikat şu ki şer güçlerin bütün saldırılarına rağmen gelecek hedefler doğrultusunda ülkemizin ve dünyanın geleceğine katkıda bulunmak isteyen bir liderlik ve bu liderlik ile birlikte omuz omuza veren dava insanları varlığı umut veriyor. Umudumuzun daha da güçleneceğine olan inancımız delili özelde İslam coğrafyasının, genelde dünya mazlumlarının bize bakışını görmek yeterlidir sanırım.


NURETTİN ŞİŞEK:
Özelde Mardin, geneld, Güneydoğu Anadolu bölgensin siyasal seyri nasıl şekil alacaktır önümüzdeki süreçte ?

NİHAT ERİ:
Bölgenin siyasal geçmişi çok acılarla doludur. Acılar çeken bu toplum politik düşünme kabiliyetini daha çok kazanmıştır. Ülkenin geleceğine dair yaklaşımı çok daha bilinçli bir düzeye erişmiştir. 16 Nisan Referandumunda bunu çok daha net gördük.
Terör olgusunun minimize oluşu sonucunda baskıdan azat olan kitleler daha özgür tercih hakkını kullanacak imkâna sahip olacağı bir süreci yaşayacağız… Siyasal zeminde toplumun sorunlarına ivedilikle çözüm sunan Ak Parti’nin hizmet seferberliğini bizi daha da güçlü kılacaktır. Toplumun beklentilerini iyi okuyor ve hızlı çözümler bulmaya çalışıyoruz…


NURETTİN ŞİMŞEK:
Medeniyet tarihimizin en önemli kavşak noktalarındayız. Önümüzdeki genel seçim bunun en sancılı dönemine ve hamlelerine tanıklık edeceğimiz süreçtir. Güneydoğu’da nasıl bir süreç ve nasıl bir başarı beklemektesiniz?

NİHAT ERİ:
Biraz önce de söylediğimiz gibi politize olmuş bölgemizin insanı sorunlarına çözüm sunan iktidarı iyi anlayacak kabiliyettedir ve en önemlisi yine bölge insanımızın medeniyet tarihimize bakışı ve medeniyetimizin yeniden inşası konusunda çok olumlu bir yaklaşım içinde olacağına inancım güçlüdür.
Bu çerçevede hizmet kulvarındaki hızımızı düşürmeden devam ettiğimiz sürece 16 Nisan’dan çok daha güçlü çıkacağımıza inanıyorum. Hizmete susamış şehirlerimizin artık hizmet ehline teslim edilmesi gereğimi insanımız anlayacak ve inanarak ehline teslim edecektir.
Şaşırtıcı sonuçların çıkacağı bu bölgede siyasal geleceğin yeniden çizilmiş olacağına inanıyorum.


NURETTİN ŞİŞEK:
Davayı ve dava adamını tanımlar mısınız lütfen.  Etrafınızdaki dava adamlarını hangi kıstasa göre seçecek ve yanınızda tutacaksınız?

NİHAT ERİ:
İnsana hizmet temelinde nesillerin yetiştirilmesini hedef edinen sadece günü değil geleceği de kurtarma gayreti içinde olan bir yolculuktur davamız… Bu inanca sahip insanımız da bu kutsi yolculuğun neferleridirler…
Partimizin kuruluşundan bu güne kadar bu yolculukta emeği geçen herkes ile istişareyi esas alarak kucaklaşmak hedefimizdir. Mardin in dokusunu iyi biliyoruz… Bu dokuyu nakış gibi işleyerek adil ve her kesimin aidiyet hissedeceği kadrolar oluşturacağız. Küskünlüklere kırgınlıklara asla fırsat vermeyeceğiz. Gençliğimizin hak ettiği dinamizmin zeminini hazırlamaya çalışacağız. Kadınlarımızın toplum içindeki yüce değerini her kesime yaygınlaştırıp söz sahibi olmasını sağlayacağız.
İnsani değerlerimizi Mardin e yakışır bir menzile ulaştıracak dinamik nir kadrolar oluşturmaktır hedefimiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624