Yazının başlığındaki sorunun cevabını hemen, daha cümlelerimi sıralamadan, ne birini ne de kendimi yormadan vereyim. Gâvurlukla gidilecek tek bir yer vardır o da Cehennemdir, yani gâvurlukla başka nereye gidilebilir ki?

Neden diye soranlarımız olabilir, bu çok doğaldır. Sorulması da lâzımdır zaten. Ben hemen bunun da cevabını ivedilikle vereyim ki sonrasında sizlerle paylaşacaklarımı rahatlıkla paylaşabileyim.

Cehenneme gidilecek olmanın en büyük nedeni gâvurluğun âlâsını İblisin yapmış ve yapmaya devam ediyor olmasındandır. Ne demektir bu? Bu şu demektir. İblisin hakikate olan düşmanlığı onu kin tutmaya sevk etmiştir.

İblis, ya da bilinen ismiyle Şeytan, kendisine ikram edilen sayısız nimetleri verenin Allah olduğunu biliyordu. Her nimetin bir külfeti olduğu gibi şükrü de vardır. Şükür sadece ilk akla gelen manada sözle teşekkür etmekten ziyade hakikati ikrar etmek ve hayatın bir parçası haline getirmektir. İşte bu yüzden İblis sayısız, yıllar boyunca kendisinin kurulup oturduğu makamın şükrü gereği sınava tabi tutulacaktı. Ama gel gör ki; sokulmuş olduğu sınav sonucunda üstünlük sanrılarına girdiği için sınavı kaybetmişti. Ne demişti İblis “Ben daha üstünüm”.

Bu üstünlük sanrısına giren Şeytan farkında değildi oysa. Adem’e üstün olduğunu iddia ederken gerçekte Allah’a üstünlük taslıyordu, yani hakikate üstünlük taslıyordu. Tevazuyu temsil eden Adem karşısında kibrin temsilcisi İblis kaybetmişti. Kaybedişinin sebebi olarak Adem’i görmüş, ve Adem’i düşman bellemişti. Bu yüzden kıyamet kopuncaya kadar ona kin tutmaya devam edeceğine dair yeminler savurmuştu.

Şeytan kendisiyle birlikte yolunu takip edenler Cehenneme atılacaklar. Bu bütün varlıkları yaratan Allah’ın sözüdür. Bu hakikati biliyor olmamıza rağmen yine de Cennet ve Cehennem konusunda vurdumduymazlığımız devam ediyor. Öyle ki, birçok değerler gibi Cennet ve Cehennem kavramları da anlamlarını neredeyse yitirmiş durumda. Modern dünyanın aygıtları bu değerleri olağanlaştırmış, basitleştirerek bu dünyaya indirgemiştir. Bunun nedeninin hayata bakış açımızla ilgili olduğuna, dünyevileşmiş bir zihin yapısından kaynaklandığını düşünüyorum.

Şimdi ilginç bir soru daha zihnimizi meşgul ediyor olabilir. Peki İblis, Allah’ı bizzat tanıyor olmasına, sonunun Cehennem olacağını biliyor olmasına rağmen neden hâlâ hatasında ısrar ediyor olabilir?

Bu sorunun cevabının hakikate olan düşmanlığında yatıyor olduğunu düşünüyorum. Bu düşmanlık onun hırsını kamçılamakta, kamçılanan hırsı da onu haşarı bir beygir gibi ölümün kendisine çok uzak olduğu vesvesesiyle oyalamaktadır.

İşte bu yüzden olsa gerek bütün zalimler bu vesvesenin kurbanıdırlar. Batı dünyasının menfaatinden başka iş yapmayan BM’nin güvenlik kurulundaki devletlerin neden Esed’in zulmüne sessiz kaldıklarını anlayabiliriz.

Bu açıdan baktığımızda hakikate kör ve sağır kesilen herkes bir bakıma İblisleşmiş demektir. Şeytan bütün üstün meziyetlerine, Allah’ın katındaki yüce değerine rağmen neden yanından kovulup en kötü bir varlık olarak lânetlenir hâle gelmiştir? Cevabı çok basittir. Çünkü hakikati görmüş olmasına rağmen kindarlığından gerçeği kabul edememiş olmasıdır.

Hani eskiler, aslında hiç eskimezler, İslam’ın dışında kalan kişilere Gâvur derler ya, işte bunun asıl nedeni Gâvurların İslam’ın en son bir din olduğunu bilmelerine rağmen İslam’ın hükmü altına girmekten kaçınmalarıdır. O yüzden gâvurluğu hakikati kabul etmeyen, hakikatin ortaya çıkmasını engelleyen, hakikate düşman olanların işi olarak tanımlarız. Hakikati kabul etmeyen bir bakıma gâvurluk yapıyor demektir.

Bu gâvurluk her açıdan değerlendirilebilir. Kısacası Allah’ın sayısız yaratmış olduğu nimetlere karşı nankörlük içinde olan her mesele bu konuya dahil edilebilir.

Bu bakımdan konuya bir projektör tuttuğumuzda görürüz ki aslında İblis gâvurluğun başını çekmekte, hakkın karşısında, hakikatin karşısında suspus olup gerçekleri farklı dünyevi menfaatler yüzünden söyleyemeyen, yada gizleyenler de gâvurun peşine takılanlardır. Bir bakıma gâvurun peşine takılanın gideceği yer de gâvurun gideceği yerden farklı olmayacaktır. Doğal bir çıkarım bunu gerektirir.

Hakikate düşmanlık en büyük gâvurluk olduğuna göre gidecekleri yer de bellidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.