Dolar (USD)
17.9411
Euro (EUR)
18.2806
Gram Altın
1023.73
BIST 100
2913.3
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ABD'de Yahudilerden siyonistlere tepki

ABD'de Yahudilerden siyonistlere tepki

ABD'deki Ortodoks Yahudiler, antisemitizmin arttığı iddiasının konuşulduğu toplantıyı protesto ederek 'antisiyonizmin antisemitizm olarak görülemeyeceğini' vurguladı.

01 Temmuz 2022 10:26:39

ABD'deki Ortodoks Yahudiler, antisemitizmin arttığı iddiasının konuşulduğu toplantıyı protesto ederek 'antisiyonizmin antisemitizm olarak görülemeyeceğini' vurguladı.

ABD'deki Ortodoks Yahudiler, eyaletin üniversitelerinde antisemitizmin arttığı iddiasının konuşulduğu New York Belediye Meclisindeki toplantıyı ve sonrasındaki basın açıklamasını protesto ederek, "antisiyonizmin antisemitizm olarak görülemeyeceğini" vurguladı.

Nutrei Karta International (NKI) isimli geleneksel Yahudi topluluğu, Belediye Meclisindeki İsrail yanlısı üyeleri ve Belediye binası önünde İsrail'e destek açıklaması yapan ABD'li Yahudileri protesto ederek, New York üniversitelerinde antisemitizmin arttığı iddialarının doğru olmadığını, öğrencilerin sadece İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçları eleştirdiğini belirtti.

Filistin'e destek artıyor

İki Yahudi grubun girişimleri, New York'taki üniversite kampüslerinde öğrenci örgütlerinin, İsrail'in işlediği savaş suçları konusunda farkındalığı yayması ve Filistin yanlısı aktivizmde son zamanlarda görülen artışın ardından geldi.

New York Belediyesinin karşısındaki parkta, siyonizm karşıtlığının Yahudi düşmanlığı olmadığı ve Filistin için barışçıl eylemcilerin susturulmaması gerektiği mesajını iletmek için toplanan Ortodoks Yahudilerin taşıdıkları pankartlarda, "Antisiyonizm antisemitizm değildir. İnsanları boş yere antisemitik diye suçlamak antisemitizmin oluşmasına nedendir." ifadeleri yer aldı.

'İsrail devleti ile Yahudilerin ayrımı yapılmalı'

Grubun dini liderlerinden Rabbi Yisroel Dovid Weiss, "İsrail destekçisi grup, New York'taki üniversitelerde antisemitizm artıyor diye basın açıklaması yapıyor. Biz de diyoruz ki, bu antisemitizm değil, Filistinlilere yaptığı muamele yüzünden insanların İsrail devletine gösterdiği tepkidir." şeklinde konuştu.

Grubun diğer lideri Rabbi Dovid Feldman ise "Yahudi düşmanlığı ile İsrail devletinin işlediği suçlara verilen tepkinin ayrımını iyi yapmalıyız. Maalesef bu suçu işleyenler de Yahudi kökenli ve bugün İsrail'in yöneticileri." ifadelerini kullandı.