Dolar (USD)
18.5847
Euro (EUR)
18.4358
Gram Altın
1019.18
BIST 100
3485.86
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Alimin ölümü alemin ölümüdür

Alimin ölümü alemin ölümüdür

Kürsüleri "merhamet yeri" olarak tanımlayan Enver Baytan hocaefendi, Yerebatan Camii'nde uzun yıllar imam ve hatiplik yaptı. Önceki gün Rahmet-i Rahman'a kavuşan hocaefendi, millu00ee ve manevu00ee değerleri güçlü bir gençliğin yetiştirilmesinde önayak olmuş önemli isimlerden biriydi.

26 Ekim 2016 12:06:00

Kürsüleri "merhamet yeri" olarak tanımlayan Enver Baytan hocaefendi, Yerebatan Camii'nde uzun yıllar imam ve hatiplik yaptı. Önceki gün Rahmet-i Rahman'a kavuşan hocaefendi, millu00ee ve manevu00ee değerleri güçlü bir gençliğin yetiştirilmesinde önayak olmuş önemli isimlerden biriydi.

Enver Baytan, Balıkesir'in Gönen ilçesine bağlı Ömerler köyünde 1925'te dünyaya geldi. 7,5 yaşında hafızlığa başladı, 9 yaşında hafızlığı tamamladı. Daha sonra Hafız Hamid Efendi'den eğitim alan Baytan, 1942'de İstanbul'a geldi ve burada Gönenli hocaefendinin talebesi oldu. Ardından Osmanlıca yazı öğrenmeye, diğer taraftan da başka hocalardan kıraatı aşereye başladı. Kıraatı aşereyi bitirdiği İzmit'te 25 yıldır okunulması, okutulması yasak, hafızlığı yasaklanmış olan Kur'an'ın hafızlık cemiyeti yapıldığında, herkesin dikkatini çekti ve yayıldı.

Ömrünü Kur'an'a adadı

Fatih Camii ikinci imamı Hafız Halil Efendi'den kıraat dersleri alan Baytan, daha sonra gittiği İzmit'te Hafız Cevdet Efendi'den aldığı kıraat derslerini tamamladı. Baytan, askerliğini bitirdikten sonra 1949'da İzmit'e döndü imam-hatiplik sınavlarını kazanarak önce Akça Camii, ardından Pertev Mehmed Paşa Camii'ne atandı. İstanbul'da 1952'de açılan imam hatiplik ve müezzinlik sınavlarını kazanan Baytan, görevine Yerebatan Camii'nde devam etti. Yaklaşık 6 ay süreyle Sultanahmet Camii'nde imam vekili olarak görevine devam eden Baytan hocaefendi, 1978'de kendi isteğiyle emekli oldu. Askerliği de dahil 33 yıl görev yapan Baytan hocefendi, İstanbul Müftülüğü'nün teklifi ve izniyle vaizliği fahri olarak muhtelif camilerde sürdürdü.

Türkçe ezan zulmünü gördü

Baytan hocaefendi bir söyleşide, "Ben yeni ezan denilen o Türkçe ezanı çok okudum talebe iken, çünkü asıl ezan yasak. Minareye çıkıp 'Tanrı oludur, Tanrı uludur' okuma mecburiyeti var. Her müezzin minarenin şerefesini dolaşarak 'Tanrı uludur Tanrı uludur' diye şerefeyi dolaşıyordu. Hocalarımız bize tenbih ederlerdi, 'Türkçe ezanı okuyorsunuz hakiki ezanı içinizden mutlaka okuyun' derlerdi. Biz de ezanı içimizden minareden ininceye dek okurduk" ifadeleriyle bir dönemin ceberrut yüzünü ifşaa ediyordu.

Vaaz verirken felç geçirdi

Baytan hocaefendi 70 yıl boyunca kürsülerden vaaz verdi. Emekli olduktan sonra da yakın zamana kadar fahri olarak Küçükayasofya Camii'nde vaaz verirken felç geçirdi. Yayınlanmış 23 kitabı bulunan Baytan hocafendi, uzun yıllar Gönül Sohbetleri programında günlük hayatta karşılaşılan problemlere, fıkıh, tefsir, hadis, tasavvuf birikimleri ışığında değerlendirmelerde bulundu. Ehli Sünnet inancına olan bağlılığıyla bilinen Baytan hocaefendi, camii kürsüleri dışında sayısız konferanslara, salon konuşmalarına da katıldı. Ayrıca Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif çalışmalarda bulundu. Baytan hocaefendi, 3 çocuk babasıydı.

Kürsüler 'merhamet yeri'dir derdi

Son devrin Ehl-i Sünnet alimlerden Enver Baytan Hocaefendi, 91 yaşında rahmeti Rahman'a kavuştu. Uzun bir süredir tedavi gören Enver Baytan, milli ve manevi değerleri güçlü bir gençliğin yetiştirilmesinde önayak olmuş önemli isimlerden biriydi. 23 eseri bulunan Enver Baytan, 70 yıl boyunca kürsülerden vaaz verdi. Emekli olduktan sonra da yakın zamana kadar fahri olarak Küçükayasofya Camii'nde vaaz verirken rahatsızlandı. Kürsüleri "merhamet yeri" olarak tanımlayan Baytan hocaefendi, Sultanahmet'in yakınında Yerebatan Camii'nde uzun yıllar imam ve hatiplik yaptı.

Cenazesine Cumhurbaşkanı omuz verdi

23 Ekim günü vefat eden Enver Baytan hocaefendinin cenaze namazı Pazartesi günü öğlen namazına müteakip Fatih Camii'nde kılındı. Doç. Dr. Nedim Urhan'ın kıldırdığı cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda ilahiyatçı, din adamı ve vatandaş katıldı. Baytan hocaefendi, kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'ne defnedildi. Mekanın Cennet, makamın ali olsun.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement