Dolar (USD)
17.9621
Euro (EUR)
18.2907
Gram Altın
1023.311
BIST 100
2750.49
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Atak için yerli burun topu

Atak için yerli burun topu

Atak helikopterleri için 20 milimetrelik 3 namlulu burun topları artık yerli olarak üretiliyor. İlk topların önümüzdeki teslim edilmesi planlanıyor.

03 Aralık 2021 12:48:34

Atak helikopterleri için 20 milimetrelik 3 namlulu burun topları artık yerli olarak üretiliyor. İlk topların önümüzdeki teslim edilmesi planlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce'de Sarsılmaz Silah Fabrikası ile TR Mekatronik'i ziyaret etti. Yerli imkanlarla geliştirilen 20 milimetrelik 3 namlulu burun toplarının ilk atışlarının 2022'de başlayacağını belirten Varank, "Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız" ifadesini kullandı.

'İHRACAT KISITLAMASI OLAN BİR'

Bakan Varank, Sarsılmaz ile Türk Havacılık Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) ortak şirketi olan TR Mekatronik'te yaptığı incelemelerin sonrasında ise şunları kaydetti:

"Bu firma, Atak helikopterlerinin burun topu dediğimiz 20 milimetrelik makineli tüfeklerini üretmek üzere kurulmuş bir firma. Bu toplar, yüksek hassasiyette ve ihracat kısıtına tabi toplar. Yani bunları almak istediğinizde dahi ülkeler bu topları satmıyorlar. İşte Sarsılmaz ve TUSAŞ bir birlikteliğe gitti ve burun toplarını yerli ve milli üretmek üzere bir şirket kurdular. 2018'den beri devam eden bir proje. Yanımızda bir prototip görüyoruz. İnşaAllah, bu burun toplarının ilk atışları 2022'de başlayacak ve Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız.

Bu hem kendi ihtiyaçlarımızı giderme anlamında hem de ciddi bir ihracat potansiyeli var. Hem Atak helikopterleriyle birlikte hem de ayrı ihracat potansiyeli taşıması açısından çok önemli ve değerli bir proje. Ben bu projede çalışan bütün mühendis arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından birini burada karşılıyorlar ama aynı zamanda burada elde ettiğimiz teknolojiyle çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz. İnşaAllah, Türkiye'ye de ciddi katkı sağlayacak."

varank_46a4ad4e0e25e0e97d890bd253a8c7f5.JPG

'İLK 30 TOP SENEYE'

Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Aliş de Atak helikopterinin silah ve toplarını TR Mekatronik olarak geliştirmeye başladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Önümüzdeki yıl ihraç edilecek Atak helikopterinin ilk 30 adet topunun teslimatını yapacağız. Tamamen Türk mühendislerinin ürünü, yerli ve milli olarak üretilecek bu ürünümüz sayesinde silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacına cevap vererek dışarıya döviz ödenmesinin önüne geçeceğimiz gibi yapacağımız ihracatla da cari açığın kapanmasında etkili bir rol oynayacağız."

DAKİKADA 750 ATIM

TR Mekatronik Genel Müdür Vekili Cengiz Tendürüs, döner namlulu olan burun topunun dakikada 750 atım yaptığını ifade ederek, "Tamamen yerli olanaklarla geliştirdiğimiz top, herhangi bir ihracat lisansına tabi değildir. Prototip üretimlerimiz devam etmekte. Ocakta atış testlerine başlayacağız. Nisan ayında helikopter entegrasyonunu, temmuzda da helikopter üzerinde atış testlerini planlamaktayız." dedi.

Tendürüs, yaklaşık 250 Türk mühendisle geliştirilen çok namlulu topun yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası olmadığının da altını çizdi.