Dolar (USD)
17.9331
Euro (EUR)
18.4099
Gram Altın
1039.38
BIST 100
2864.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bilim şehri Konya'da Bilim Festivali coşkusu

Bilim şehri Konya'da Bilim Festivali coşkusu

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Konya Bilim Festivali, bu yıl yine Konya'dan ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden çok sayıda bilim meraklısına ev sahipliği yaptı.

29 Haziran 2022 00:36:53

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Konya Bilim Festivali, bu yıl yine Konya'dan ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden çok sayıda bilim meraklısına ev sahipliği yaptı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk ve en büyük bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen 9. Konya Bilim Festivali çok yoğun ilgi gördü.

Bu yıl ilk kez akşam saatlerinde düzenlenen ve açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan 9. Konya Bilim Festivali, Konya’dan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden her yaştan bilim meraklısına ev sahipliği yaptı. Dolu dolu bilimsel içeriklerle 4 gün süren Bilim Festivali harika bir finalle sona erdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Bilim Merkezi’nde 9. Konya Bilim Festivali’ni büyük bir coşkuyla düzenlediklerini ifade etti. Bilim Festivali’ne çok yoğun bir katılım olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Firmalarımızın çok büyük ilgisi oldu. Bu yıl yine Milli Teknoloji Hamlesi’nin çıktısı olan ulusal firmalarımız çocuklarımızla bir araya geldi. TÜBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, ASELSAN KONYA, BAYKAR, TUSAŞ, HAVELSAN, Milli Savunma Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız festivalimize katılan önemli kurumlar oldu. Yine Bayraktar ve Akıncı TİHA’da çocuklarımızı selamladı. Burada yapmaya çalıştığımız şey çocuklarımızı Milli Teknoloji Hamlesi’yle tanıştırmak ve zihinlerinde bir bilim ışığı yakmak.” diye konuştu.

b1_d9ddb4a309e5802b86c1029cefcb9c4c.JPG

BU YIL DA REKOR KATILIM OLDU

Konya Bilim Festivali’ne bu yıl yine rekor bir katılım olduğunu dile getiren Başkan Altay, “280 bin vatandaşımızı 9. Bilim Festivalimizde ağırlamış olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle çocukların elinden tutarak bilim festivalimize gelen anne-babalara, babaannelere ve dedelere çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konya Bilim Festivali’nin artık sadece Konya’nın takip ettiği değil, özellikle civar illerinden de katılımın olduğu önemli bir festival haline geldiğini büyük bir memnuniyetle gördüklerini aktaran Başkan Altay, “İnşaAllah, Bilim Merkezimiz, Bilim Festivalimiz Konya’ya ve ülkemize hizmet etmeye devam edecek. Bu yıl özellikle etkinlik alanında çocuklarımızın atölye çalışmalarında da çok büyük bir gelişim sağladık. Çocuklar bilimi sadece izlemedi, atölyelerde birebir uygulayarak da bilimle tanışma imkanına kavuşmuş oldular.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

BİLİM FESTİVALİ İLKLERE SAHNE OLDU

Konya’dan ve farklı şehirlerden, her yaştan on binlerce bilim meraklısına ev sahipliği yapan 9. Konya Bilim Festivali, bu yıl da ilklere sahne oldu. Festivalde, drone gösterileri, video mapping uygulamaları, ışık gösterileri ve birbirinden eğlenceli sahne gösterileri ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşattı. 100 bin metrekarelik açık alan üzerinde düzenlenen 9. Konya Bilim Festivali’nde; bilimsel etkinlikler, bilim gösterileri, yarışmalar, simülatörler yer aldı. Doğa ve tarım, robotik ve kodlama, teknoloji ve tasarım, uzay ve havacılık gibi alanlarındaki atölyelerde katılımcılar bilimsel bir keşif sürecine aktif olarak dâhil oldu.

b3_e2804cfb9f7770d7980e9d83f026fead.JPG

KONYA'DA ULAŞIMA ZAM YOK

Konya Büyükşehir Belediye Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım filosunu güçlendirecek 73 otobüsün teslim alınan ilk partisi olan; 11 solo, 7 körüklü ve 1 çift katlı otobüsün tanıtımını yaptı. Başkan Altay, “Şu anda ilk etabını paylaştığımız yerli üretim, Türkiye’nin en güzel otobüslerini şehrimize kazandırdık. Toplamda 73 otobüs için öz kaynaklarımızla 281 milyon lira ödeme yaptık. Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla vatandaşımıza en iyi hizmeti, en kaliteli hizmeti en uygun fiyatla sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı yapılan otobüslerin ilk partisinin hizmete alınmasıyla ilgili basın tanıtımı yaptı.

Konya Büyükşehir Stadyumu otoparkında düzenlenen programda konuşan Başkan Altay, son dönemde yaptıkları işleri örneklerken, ‘Konya Modeli Belediyecilik’ ifadesini mutlaka vurguladıklarını belirtti.

WhatsApp Image 2022-06-28 at 15.45.49 (1)_d85cad6f86685e6bd2241a6f60ceec39.jpeg

Başkan Altay, “Konya, kadim bir şehir. Belediyecilik hizmetlerinin bugüne kadar iyi olduğu, bundan sonra da iyi olmaya devam edeceği bir şehir. Göreve geldiğimiz günden itibaren yeni bir başarı hikayesi oluşturmak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Konya, coğrafi olarak Türkiye’nin en büyük ili. Nüfus olarak da Türkiye’nin 6. en büyük ilinde bulunuyoruz. Konya merkezde yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi yaşıyor ve biz yaklaşık 400 bin kişiyi bir günde toplu ulaşımla bir yerden bir yere taşıyoruz. Bu sayının yaklaşık 135 bini raylı sistemle, 265 bini de otobüslerimiz vasıtasıyla taşınıyor. Konya coğrafyasının büyüklüğü aslında işimizin ne kadar zor olduğunun da bir göstergesi. Çünkü 72 bin kilometreyi bulan otobüs hatlarımız var ve bir günde yaklaşık 91 bin kilometre yol kat ediyoruz.” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLERDE EN UCUZU KONYA

Aynı zamanda toplu taşıma işini en ucuza yapmak için de çaba sarf ettiklerini anlatan Başkan Altay, öğrenci fiyatlarına 4 yıldır, sivil fiyatlarına da 2 yıldır zam yapmadıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Yani 4 yıl önce üniversite okumak için Konya’ya gelen bir öğrenci mezun olduğunda da aynı fiyatla toplu ulaşımdan faydalanıyor. Türkiye’nin nüfusa göre ilk 10 ilinde neredeyse illerin büyük kısmı Konya’dan iki katı ya da üç katı fiyatla yolcu taşıyor. Biz, İnşaAllah, bu yılsonuna kadar bu fiyatlarla yolcu taşımaya devam edeceğiz.”

WhatsApp Image 2022-06-28 at 15.45.49_5841e4e6f4bf868b9680a1f1c9631542.jpeg

Bir taraftan da otobüslerin konforunu artırmak için uzun süredir yaptıkları çalışmaların meyvesini aldıklarını anlatan Başkan Altay, “Şu anda ilk etabını gördüğünüz, Türkiye’de üretilen, yerli üretim olan, Türkiye’nin en güzel otobüslerini şehrimize kazandırdık. Bugün, 11 solo, 7 körüklü ve 1 çift katlı otobüsümüzü sizlerle paylaşıyoruz. Toplamda 73 otobüs için 281 milyon lira ödeme yaptık. Ve bunun tamamı öz kaynaklarla yapıldı, herhangi bir finansman kullanılmadı. İlk etapta üretimi tamamlanan 19 otobüsümüzü hizmete alıyoruz ama yılsonuna kadar peyderpey bu 73 otobüsümüz Konyalıların hizmetinde olacak.” ifadelerini kullandı.

Fabrika yetkililerine de teşekkür eden Başkan Altay, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “‘Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla vatandaşımıza en kaliteli hizmeti en uygun fiyatla sunmaya devam edeceğiz. Şehrimize hayırlı olsun.”