Dolar (USD)
17.9622
Euro (EUR)
18.3997
Gram Altın
1034.16
BIST 100
2798.64
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çamlıca Tepesi'ndeki cami yükseliyor

Çamlıca Tepesi'ndeki cami yükseliyor

İstanbul'un yeni sembollerinden biri olmaya aday, Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami olma özelliği taşıyacak, Çamlıca tepesindeki caminin yapımı hızla devam ediyor.

05 Aralık 2013 13:08:00

İstanbul'un yeni sembollerinden biri olmaya aday, Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami olma özelliği taşıyacak, Çamlıca tepesindeki caminin yapımı hızla devam ediyor.

İstanbul'un yeni sembollerinden biri olmaya aday, Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami olma özelliği taşıyacak Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatında birkaç ay sonra minareler görülebilecek. İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatıyla ilgili son durumu AA muhabirine değerlendirdi. Caminin yapımına 29 Mart'ta hafriyat çalışmalarıyla başlandığını anlatan Külünk, bugüne kadar yüzde 95'lik kısım olan 700 bin metreküp hafriyat çıkarıldığını ifade etti. Külünk, hafriyat çalışmalarının akabinde yaklaşık 30 bin metrekare civarında alanda temel çalışmalarına başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Camimiz 4 ana bloktan yani A, B, C ve D olarak tariflediğimiz 4 bloktan oluşmakta. Bu bloklardan şu anda A bloğumuzun hafriyatının yüzde 70'i alınmış durumda, temel çalışmaları devam ediyor. B bloğumuzun 4., C bloğumuzun 3. katındayız, D bloğumuzun 1. katını yapmaktayız. Kaba inşaat olarak yaklaşık 125 bin metrekarelik alanda inşaat çalışmamız var. İnşaattaki fiziki gerçekleşme yüzde 20'nin üzerine çıkmış durumda." Hafriyat çalışmalarının hacminin büyüklüğüne dikkati çeken Külünk, hafriyat olmasaydı şu anda fiziki gerçekleşmenin yüzde 50'sini rahatlıkla geçmiş olabileceklerini dile getirdi. Camiyi 3 sene içerisinde ibadet edilebilir noktaya getirmek istediklerini anlatan Külünk, "Bugün itibarıyla projede 293 kişi çalışmakta. Hafriyat sırasında yaklaşık 200 kamyonda şoförlerimiz görev yaptı. Bunun yanında yaklaşık 40 kişilik mühendis, mimar, teknikerden oluşan bir teknik kadroyla projeyi yürütmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 37 bin 500 kişi aynı anda ibadet edebilecek Ergin Külünk, cami bittiğinde içinde 37 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceğini, iç avlu dışındaki sert zeminleri de hesaba kattıklarında bu sayının 50-60 binlere çıkma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Tavandaki yazılar, kubbe ve duvar yazıları, kemerlerin altlarının boyanması, desenlerinin yapılması gibi çalışmaların gerçekleştirilmesi için cami hacminin tamamını dolduracak bir iskeleye ihtiyaç bulunduğunu belirten Külünk, "Bu da yaklaşık 300 bin metreküplük bir iskele demektir. Kubbe yazılarımız bitene kadar iskelemiz orada kalacak" dedi.