Dolar (USD)
18.0642
Euro (EUR)
18.3239
Gram Altın
1021.81
BIST 100
3020.01
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Cep telefonlarına ne kadar zam gelecek?

Cep telefonlarına ne kadar zam gelecek?

'İthal cep telefonu, tablet ve bilgisayara vergi gelecek' açıklaması sonrasında herkesin merak ettiği konu, oranın ne olacağı.

04 Temmuz 2015 11:54:00

'İthal cep telefonu, tablet ve bilgisayara vergi gelecek' açıklaması sonrasında herkesin merak ettiği konu, oranın ne olacağı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cep telefonu, tablet ve bilgisayarın da içinde bulunduğu elektronik ithalatına 1-2 ay içinde ek vergi getirileceğini açıklarken, yerli telefon üreticilerinin bakanlıktan ithal cep telefonlarında yüzde 30 oranında vergi artışı istediği öğrenildi. Henüz bir oran belirlemeyen Ekonomi Bakanlığı, yerli üreticiden gelen bu talebi de Bakanlar Kurulu'na sunacak.

Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, vergilerin yüzde 15 oranında artacağı yönündeki haberlerin de doğru olmadığını belirterek, yüzde 15'in ancak en düşük oran olabileceğini kaydetti. Yetkililer, bakanlığın oran belirleme yetkisi olmadığını, vergi kararlarını Bakanlar Kurulu'nun verdiğini söyledi.

EN FAZLA 5 YIL UYGULANACAK

Yetkililer, belirlenecek oranın, yerli üreticiyi teşvik edecek bir düzeyde olmasının önemine işaret ederken, "Oran, ithal telefon üreticilerinin fiyat artışı yapmasına neden olacak düzeyde olmalı. Aksi halde yerli üreticinin desteklenmesi amacı yerine gelmez" dedi.

Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, bu tür koruma amaçlı vergi kararlarının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) mevzuatı gereğince 3 ya da 5 yılla sınırlı olması gerektiğine dikkat çekerek, getirilecek verginin de en fazla 5 yıl uygulanacağını kaydetti. Hükümet, bu sürede yerli üreticide bir gelişme tespit edemezse, yeni bir soruşturma ya da uzatma kararı alabilecek.

Ku00c2R MARJINI DÜŞÜREBİLİRLER

Yetkililer, ithalatçı firmaların fyatlarını artırmak ya da zam yapmak yerine düşük kar marjıyla çalışmayı tercih edebileceklerini söylüyor.

TÜRKIYE'DE ÜRETİMİ OLMAYAN ÜRÜNE VERGİ YOK

Ekonomi Bakanlığı'nın ithal elektronik cihazlar da getirmek istediği vergi, Türkiye'de üretimi bulunmayan ürünler için uygulanmayacak. Bakanlık, piyasadaki ürünleri, özellik ve fiyatlarına göre belli kategorilere ayıracak. Türkiye'de yerli üretici, daha çok akıllı telefon pazarında faaliyet gösteriyor. Bu ürünlerde, yerli üretimin artması için vergi gündeme gelecek.

PAZAR YÜZDE 20 DARALIR

MOBİSAD tarafından bakanlığa sunulan raporda yeni vergilerin mobil telefon pazarını yüzde 20 daraltacağı belirtilirken, "Zaten Türkiye'de güçlü bir yerli üretime yönelik sanayi yok" ifadesi kullanıldı. (Habertürk)

Advertisement Advertisement