Dolar (USD)
18.8354
Euro (EUR)
20.2184
Gram Altın
1133.827
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

2023 bütçeleri Genel Kurulda

2023 bütçeleri Genel Kurulda

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, "Sıfır atık kampanyası başlatıldığı gibi suda sıfır kayıp kampanyası başlatılarak suyumuza sahip çıkmamız gerekmektedir." dedi.

07 Aralık 2022 18:49:04

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, "Sıfır atık kampanyası başlatıldığı gibi suda sıfır kayıp kampanyası başlatılarak suyumuza sahip çıkmamız gerekmektedir." dedi.

MHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri üzerine söz aldı.

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, 2023'te yerli gazın piyasaya arzıyla Türkiye'nin Avrupa'da gelişmiş gaz ticareti merkezlerinden biri olacağını söyledi.

Elektrik ve doğal gaz gibi akaryakıt piyasalarının da hızla büyüdüğüne, gelişimini sürdürdüğüne işaret eden Başkan, "Akaryakıt Kalite İzleme Sistemiyle yapılan çalışmalarda ülkemizde piyasaya arz edilen akaryakıtın yüzde 99,7'sinin, teknik düzenlemelere uygun olduğu da görülmüştür." diye konuştu.

Enerji alanındaki en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi tamamlandığında Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unun buradan sağlanacağını anlatan Başkan, proje kapsamında 4 nükleer reaktörün de faaliyete geçeceğini bildirdi.

Başkan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin, Rusya ile Türkiye arasında en büyük ortak proje olması dolayısıyla da ayrıca önem arz ettiğini kaydetti.

"Bu keşif, yeni yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağının işaretidir"

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Eskişehir'in Beylikova ilçesinde havacılık, savunma, uzay sanayi, biyomedikal gibi alanlarında kullanılan nadir toprak elementleri keşfine işaret ederek, kürsüden bu elementin numunesini gösterdi.

Türk mühendisleri tarafından keşfedilen bu cevherin içerisinden bu elementlerin ayrıştırılması için tesisler yapıldığını dile getiren Kaşıkçı, "Tesislerin devreye girmesiyle birlikte Beylikova'daki bu maden alanından ağırlık olarak 10 element çıkarılacak, yıllık 570 bin ton cevher işlenecek, buradan 10 bin ton nadir toprak oksitleri elde edilecek ve bunun yanında 72 bin ton barit, 70 bin ton florit, 250 ton toryum çıkarılacaktır. Toryum, bildiğiniz üzere yeni nükleer teknolojiler için çok çok önemlidir." bilgisini paylaştı.

Kaşıkçı, kritik ham maddelerin en başında nadir toprak elementlerinin bulunduğunu, Türkiye'nin, dünyanın en yüksek rezerve sahip ikinci ülkesi olduğunu belirterek, "Bu keşif yeni yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağının işaretidir. Bu keşif enerjide ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmaya çalışan Cumhur İttifakı'nın ortaya koyduğu vizyonun eseridir." yorumunda bulundu.

"Hilalin merkezi Türkiye, helalin de merkezi olmalıdır"

MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Türkiye'nin, küresel dış ticaret hacmindeki payının artırılması için e-ticaretin, etkin e-ihracat kanalı haline getirilmesi, bunun için de KOBİ'lerin ve mikro girişimcilerin e-ihracata ulaşmalarının kolaylaştırılması gerektiğini kaydetti.

Özyürek, "Milli ekonomimizin güçlü ve güvenli olması, esnaf ve sanatkarlarımızın korunması ve güçlendirilmesiyle mümkündür." dedi.

MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, Helal Akreditasyon Kurumunun, dış paydaşlar olan işletmeler ve kurumları bir araya getirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu organizasyonlarda ülkemizdeki var olan turizm potansiyeline, helal turizm faaliyetleriyle katkı sağlayacak stratejik planlar hazırlanmalıdır." önerisinde bulundu.

Taşlıçay, "İnançla ifade etmek isterim ki; Türkiye her alanda 21. asrın yıldızı olacaktır. Bu doğrultuda hilalin merkezi Türkiye, helalin de merkezi olmalıdır." dedi.

"Yağmur suyu depolanıp, park sulamalarında kullanılmalı"

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, iklim değişikliğinin, gelecekte meydana getireceği etkiler konusunda önlemler alınmasının hayati olduğunu ifade ederek, "Yağmur suyu kanalları ve kanalizasyonun birbirinden ayrılması konusu üzerine belediyelerin eğilmesi, yağmur suyunun depolanarak park, bahçe sulamalarında kullanılması sağlanmalı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bu konuda gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir." diye konuştu.

Suda sıfır kayıp kampanyasının, Tarım ve Orman Bakanlığında karşılık bulduğunu, "Suda sıfır israf seferberliği" başlatıldığını anlatan Kalyoncu, "Sıfır atık kampanyası başlatıldığı gibi suda sıfır kayıp kampanyası başlatılarak suyumuza sahip çıkmamız gerekmektedir." düşüncesini dile getirdi.

Kalyoncu, sıfır atık kampanyasını desteklediklerini, ancak bu atıkların kaynakta ayrıştırılması gerektiğini, bunun, sosyoekonomik açıdan büyük fayda sağlayacağını belirtti.

MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, Türkiye'nin, iklim değişikliğinden en fazla etkilenmesi beklenen Akdeniz Bölgesi'nde olduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizin daha önce çeşitli gerekçelerle iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum için geliştirilen Yeşil İklim Fonu'ndan istifade etmesi önlenmiş olmasıyla artık bu haktan yararlanması gerekiyor. Halkın iradesini temsil eden Gazi Meclisin de bu konuda gerekli desteği sunacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

Sol suryapı