Dolar (USD)
17.9653
Euro (EUR)
18.293
Gram Altın
1017.41
BIST 100
2980
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Erdoğan İstanbul ile birlikte 21 ilin adayını açıkladı

Erdoğan İstanbul ile birlikte 21 ilin adayını açıkladı

Başbakan Erdoğan İstanbul'da partisinin Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Toplantısı'nda aralarında büyükşehirlerin de olduğu 21 ilin belediye başkan adayını açıkladı. Erdoğan İstanbul Büyükşehir adayı olarak Kadir Topbaş'ı yeniden aday gösterdi.

05 Aralık 2013 18:26:00

Başbakan Erdoğan İstanbul'da partisinin Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Toplantısı'nda aralarında büyükşehirlerin de olduğu 21 ilin belediye başkan adayını açıkladı. Erdoğan İstanbul Büyükşehir adayı olarak Kadir Topbaş'ı yeniden aday gösterdi.

Erdoğan illeri ve adayları açıklamaya başladı:

BÜYÜKŞEHİRLER

İSTANBUL BŞB: KADİR TOPBAŞ Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğan Kadir Topbaş, 8 Ocak1945 yılında doğdu. Topbaş, orta öğrenimine IşıkLisesi'nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan ÜniversitesiMimarlık Bölümü'nden mezun olan Kadir Topbaş doktoratezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde "Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil MimarisindekiYeri" konusunda tamamladı. Uzun yıllar "serbest mimar" olarak çalışan Kadir Topbaş, 1994-1998 yılları arasında İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçilen Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 1999 seçimlerinde ikinci kez seçilen Topbaş, 2011 Yılı Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Komitesi UNACLA Başkanı Olarak seçildi ve bu görevini sürdürüyor. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

BURSA BŞB: Recep Altepe

1959u00b4da Bursau00b4da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursau00b4da tamamladı. Gazi ÜniversitesiMühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümüu00b4nü bitiren Recep Altepe, siyasete 1989 yılındaRefah Partisi İl Yöneticisi olarak giren Recep Altepe, 2004 yılı yerel seçimlerinde AK Partiu00b4den Osmangazi Belediye Başkanlığına seçildi. 29 Mart 2009 yılı yerel seçimlerinde AK Partiu00b4den BursaBüyükşehir Belediye Başkanlığıu00b4na seçildi. Türkiye Sağlıklı Kentler Birligi ve Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliğiu00b4nin de başkanı olan Altepe, evli ve üç çocuk babasıdır.

KOCAELİ BŞB: İBRAHİM KARAOSMANOĞLU 1952 yılında İzmit Yuvacıku00b4ta doğdu. 1977 yılında Marmara Üniversitesiu00b4nden mezun oldu. 1978-1989 yılları arasında Kırıkkale Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi ve İzmit Ortaokuluu00b4nda öğretmenve yönetici olarak görev aldı.1989-99 yılları arasında İzmitu00b4te 10 yıl Yuvacık Belediye Başkanlığı yaptı. Ak Partiu00b4nin kuruluşunda Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aktif olarak görev aldı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)'nin 09 Mart 2012 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında, oybirliğiyle birlik başkanlığına seçilmiştir. Evli ve 5 çocuk babasıdır.

BALIKESİR BŞB: Ahmet Edip Uğur 1950 yılında Balıkesir'de doğdu. Orta Öğrenimi İstanbul Işık Lisesi'nde, Yüksek Öğrenimini İstanbulDevlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır. Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Milletvekili olarak 18. Dönem'de Parlamento'ya girmiştir. AK Parti BalıkesirKurucu İl Başkanlığı da yapan Ahmet Edip Uğur, 22. Dönem'de ikinci kez milletvekili seçilmiştir. 2007 Genel Seçimleri'nde 23. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdikten sonraGenel Başkan Yardımcısı olarak AK Kadro'da yer almıştır. Ahmet Edip Uğur evli ve üç çocukbabasıdır.

SAKARYA BŞB: Zeki Toçoğlu 1955 yılında Adapazarı'nda doğdu. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi. 6 yıl SAÜ İlahiyatFakültesi Fakülte Sekreterliği görevini yürüten TOÇOĞLU, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Serdivan Belediye Başkanı seçildi. TOÇOĞLU, 28 Mart 2004 Mahalli Seçimlerinde yeniden Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçiminde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan'ı seçildi.

TEKİRDAĞ BŞB: Mustafa Yel 1968 Tekirdağ doğumlu. İlk, orta ve liseyi Tekirdağ'da okudu. İstanbul Üniversitesi KamuYönetiminin bitirdi. 1995'ten itibaren kaymakamlık ve vali yardımcılıkları yaptı. Evli ve 2 çocukbabasıdır.

MARDİN BŞB: Mehmet Vejdi Kahraman

1962 yılında Mardin/Kızıltepe'de doğan Mehmet Vejdi Kahraman, ilk ve orta eğitimini Kızıltepe'de tamamladı.Siyasete Refah Partisi'nin kademelerinde görev alarak başlayan Kahraman, 2011 yılındaAKP'den Milletvekili aday adayı oldu.AKP hükümeti tarafından başlatılan çözüm sürecine verdiğidestekle bilinen Kahraman, evli ve 5 çocuk babasıdır.

İLLER BAYBURT: Mete Memiş 1964 Bayburt doğumlu. Evli ve 3 çocuk babası. İlk ve orta öğrenimi Bayburt'ta lisans eğitimini 1985yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümünü tamamladı.

SİNOP: Hamza İnce 1955 Gerze, Sinop doğumlu Hamza İnce İlköğretim ve lise eğitimini Sinop'ta tamamladı. Hamza İnce Amasya Eğitim Enstitüsü mezunu.

YALOVA: Yakup Koçal 12 Aralık 1958 yılında Yalova'da doğdu. Orta ve lise eğitimini yatılı olarak İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamlayan Koçal, 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu.

KIRIKKALE: Mehmet Saygılı 1969 Yılında dünyaya gelen Mehmet Saygılı, İlkokulu Tınaz İlkokulunda, Ortaokulu Atatürk İlkokulunda, Liseyi ise Kırıkkale Lisesinde tamamladı. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden 1990 yılında mezun oldu. 1990-1991 yılları arasında İngiltere'de Lisan eğitimi aldı. Evli ve üç çocuk babası.

NEVŞEHİR: Hasan Ünver 1963 yılında Ulukışla'da doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin bitirdi. Dünya Belediyeler Konseyi üyesi. Evli ve 2 çocuk babası.

SİİRT: Ali İlbaş 1967 yılında Siirt Merkezde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra Siirt Ticaret Meslek Lisesi'nden mezun olmuştur. İlbaş, evli ve 6 çocuk babasıdır.

NİĞDE: Faruk Adoğan 1964 yılında Niğde'de doğdu. Eğitimine sırasıyla, Gümüşler Kasabası İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Lisesi mezuniyetinin ardından Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüyle devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babası Faruk AKDOĞAN, orta derece Arapça ve İngilizce biliyor.

KIRKLARELİ: Selahattin Minsolmaz 1970'de Kırklareli'nde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kırklareli'nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki eğitimini 1995 yılında Ulaştırma Mühendisliği alanında Yüksek Mühendis olarak tamamladı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

EDİRNE: Prof. Dr. Ahmet Günşen 1962 yılında, Edirne'nin İpsala ilçesine bağlı Turpçular köyünde doğdu. Uludağ Üniversitesi Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü'nü bitiren Günşen, Kırşehir Eğitim Fakültesine öğretim görevlisi olarak atandı (1988). Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Türk dili" bilim dalında yüksek lisans yapan Günşen, 1994 yılında Prof. Dr. Tuncer Gülensoy'un danışmanlığında hazırladığı ve 2000 yılında da Türk Dil Kurumunca yayımlanan Kırşehir ve Yöresi Ağızları (İnceleme-Metinler-Sözlük) başlıklı teziyle Türk dili doktoru oldu. Günşen, evli ve biri erkek, ikisi kız olmak üzere, üç çocuk babasıdır.

MUŞ: Feyad Asya 1970 Muş doğumlu. İlk orta ve liseyi Muş'ta bitirdi. Memur-Sen Muş İl Başkanlığı yapmıştır. 2014 seçimlerinde AK Parti'nin Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya oldu.

YOZGAT: Kazım Arslan 1959 Yozgat doğum, İlk, orta ve liseyi Yozgat'ta okudu. Atatürk Üniversitesi TIP Fakültesini bitirdi. 1955 Refah Partisi'nden milletvekili oldu. Fazilet Partisi ile görevine devam etti. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

ÇANAKKALE: Mehmet Daniş 1971 Çanakkale doğumlu, ilk ve ortaöğrenimini Çanakkale'de bitirdi. İstanbul Üniversitesi hukuk mezunu. 22 ve 23. Dönemde Çanakkale Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyeliği görevinde bulundu. 24. Dönemde TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığına seçildi. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

ÇORUM: Muzaffer Külcü 1971 Çorum doğumlu. Çorum İmam Hatip Lisesi ve İstanbul İlahiyat mezundur. AK Parti'nin Çorum Kurucu İl Başkanı olarak görevlendirildi. 3 Kasım 2002'de yapılan seçimlerde Çorum Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Çorum Belediye Başkanı olan Muzaffer Külcü evli ve 3 çocuk babasıdır.

ELAZIĞ: Mücahit Yanılmaz 1961 Elazığ doğumlu. 1983'te Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliğini bitirdi. MSP Gençlik Kolları, Saadet, Fazilet ve HAS Parti'de görev aldı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

_________________________________ Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle; -1994 yılından itibaren eşsiz bir İstanbul tecrübemiz var.

-AK Parti'nin belediyecilik anlayışıyla kimse yarışamaz.

-Başkaları için belediyecelik rant kapısı olabilir ama bizim için hizmet yarışıdır. Onlar kendi ceplerini doldurur biz ise milletin cebini doldururuz.

-Burayı iyi dinleyin iyi takip edin. Bunu duymayanlara duyurun.

-Eğer biz cebimizi doldrumak için belediyeleri devralsaydık, okul sayılarımız arttırabilir miydik?

-Okullarda ücretsiz kitap dağıtabilir miydik?

-Göreve geldiğimizde 45 TL alan üniversitelilerimize 280 TL burs ya da kredi verir miydik?

-Eğitim ve öğretimde akıllı tahta ve tablet bilgisayarlara geçebilir miydik?

-İlkokullarda kız ve erkek öğrencilerimize para yardımı yapabilir miydik? -Göreve geldiğimiz 6 bin 100 km duble yol olan ülkemize şu ana kadar 17 bin kilometre duble yol ilave ettik, bunlar neyle oldu? Eğer cebini dolduran bir iktidar olsaydı bunları yapabilir miydi?

-İşte bunlar hazineyi ne kadar güçlendirdiğimizin belirtileri.

-Sağlıkta ülkemize bu dev hastaneleri kazandırabilir miydik?

-Şimdi bütün vatandaşlarım istediği hastanelere gidebiliyor mu?

-İlaçlarını alamayan var mı? Hastamızı yurtdışına bile gönderiyoruz.

-Hava ambulansı ve helikopterlerle hizmet eden sağlık hizmetlerimiz var.

-İstanbul'da Haliç'i kokudan arındırdık, tertemiz pırıl pırıl Haliç var.

-Kokuşmuş CHP zihniyetinden bu hale getirdik. Şimdi Haliç'e Karadeniz'den su getirdik, balık tutuluyor, yüzüyorlar..

-76 üniversiteyle devralıdık şimdi 81 ilde 175 üniversiteye çıkardık.

-İşte Marmaray, 3. havalimanı, 3. boğaz köprüsü ve otoyollar hepsi insanımızın refah seviyesini yükseklere çıkaracağız.

-Ankara'da il başkanlı toplantımızda da söyledik. Biz sadece bugünün değil, yarını inşa etmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz.

-Bugün öyle adımlar atmalıyız ki o izler adımlar yarınları inşa etsin. Yarınlar bugünden çok daha iyi olsun diye çalışıyoruz.

-Bizim nesil yıkımlara şahit oldu. Şehirlerin, insanların, mimari eserlerin yıkılışına şahit olduk.

-Hem yerel de hem hükümet olarak yıkımları durdurmanın mücadelesini verdik.

-Said Nursi 'Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından zevk alır' demişt. Böyle düşünmeliyiz.

-Park ve bahçelerde oynanyan bir çocukla, çamurun içinde büyüyen çoxuğun hayata bakışı bir değildir. AK Parti tüm çocuklarımızın hayata bakışını değiştirmenin peşinde.

-Otomobiller için değil insanlar için şehirler yollar inşa edeceğiz.

-Şehirlerimiz göze ve gönüllere hitap edecek bir kimliğe kavuşmalı.

-Bizden önce gelenlerin hiçbiri raylı sistem yapamadı. Türkiye'nin dört bir yanını demir ağlarla biz ördük.

-İstanbul alan değil veren bir şehirdir. İstanbul sakinlerinin şekillendirdiği şehir değil, sakinleriyle şekillenen, Fatihlerini fetheden bir şehirdir.

-İstanbul'un büyümesi diğer illerin de büyümesidir.

-İstanbul'u yarınlara hazırlamaya, şehirlerin annesi olarak hizmete devam edeceğiz. TOPLANTIDAN NOTLAR Haliç Kongre Merkezi'ndeki toplantıya partilillerden büyük ilgi vardı. Özellikle gençlik kolları Erdoğan'ın sözlerini sık sık sloganlarla kesiyor.

Kongre merkezinin dışında da salona giremeyenler için dev ekranlar kuruldu.