Dolar (USD)
17.9688
Euro (EUR)
18.3
Gram Altın
1026.1
BIST 100
2790.55
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Erdoğan memleketi Rize'nin adayını açıkladı

Erdoğan memleketi Rize'nin adayını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında sürpriz yaparak memleketi Rize'nin adayını açıkladı.

03 Aralık 2013 14:16:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında sürpriz yaparak memleketi Rize'nin adayını açıkladı.

Rize adayı: Mevcut başkan Halil Bakırcı'nın yerine ProfDr. Reşet Kasap

PROF. DR. REŞAT KASAP KİMDİR ?

Prof. Dr. Reşat Kasap, 1961 Yılında Rize'de doğdu.İlkokulu Derepazarı Bahattinpaşa İlkokulunda, OrtaokuluDerepazarı Ortaokulunda, Liseyi ise Samsun 19 MayısLiselinde tamamladı. Lisans ve Yüksek Lisansını 1984 ve 1987 yıllarında Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde bitirdi. Doktorasını, 1992 yılında Wales Üniversitesi(İngiltere)'de yaptı. 1993'de Yrd.Doç., 1998'de Doçent ve 2004'de Profesör oldu. Yarısı yurt dışı olmak üzere 70'in üzerinde bilimsel çalışması bulunmaktadır.

Çeşitli Yurt içi ve yurt dışı sempozyum ve toplantılar düzenleyerek, kurum ve kuruluşlara davetli seminerler veren ve panellerde konuşmacı olarak katılan Sayın Kasap, Gazi Üniversitesi'nde birer dönem İstatistik Bölüm Başkan yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı yaptı (2008-2013). Bunun yanında, YÖK'te, Türkiye Bologna Uzmanı (2008-2009) ve YÖK, ÖSYM Yürütme Kurulu Üyeliği (2008 - 2011) görevlerinde bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun AB müzakere çerçevesinde "İşİstatistiklerini Geliştirme" ve "Yerli Üretimin Tahminler" konulu iki AB projenin Türkiye Danışmanlığınıyaptı. OECD Eğitim Sistemleri ve Göstergeleri Programı (INES)'in Yeniden Yapılandırılması Grubu,Türkiye Temsilcisi (2008-2010) oldu. 2011 yılından bu tarafa, UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization-Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Türkiye Milli Komisyonu Temel Bilimler İhtisas Komisyonu Üyeliğini yürüten Profesör Kasap, halen AnkaraBüyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı 2038 Projesi, Proje İcra Kurulu Üyesidir.

Başbakanlık Tanıtma Fonu, İŞKUR, TÜBİTAK, AB, Gazi Üniversitesi ve çerçevesinde; Rize, Karadeniz, Ankara ve Türkiye'nin genelini kapsayan bir çok projede danışman ve araştırmacı olarak görev aldı. Bir çok Sivil Toplum Kuruluşu (STK)'nun aktif üyesi olarak sosyal sorumluluk projelerindeyer aldı.

Akademik ve uygulamalı olarak uzmanlık ve çalışma alanları ise şunlardır: Uygulamalı İstatistik (Ulaşım, Planlama, Kalkınma, Çevre, Endüstri, Ekonomi, Finans, Eğitim, Sağlık ve Fen Bilimleri,Mühendislik, İklim, Deprem ve diğer konularda); Kestirim (Geleceği Tahmin-Forecasting) ve Düzgünleştirme Yöntemleri; Araştırma Yöntemleri, Kaos Analizi; Avrupa Birliği (AB) Eğitim veGençlik Programları, Günümüzde Proje Kültürü, Bölgesel Projeler ve AB Projeleri; BOLOGNA Süreci -Avrupa Yüksek Öğretim Alanı (Kalite Güvencesi, Yeterlikler, Öğrenme Çıktıları, Tanınma, DereceSistemi); Sosyo-Ekonomik Araştırmalar; Ulaşım, Planlama, Modelleme ve Simülasyonu.

Prof.Dr. Reşat Kasap, evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.