Dolar (USD)
17.988
Euro (EUR)
18.3001
Gram Altın
1023.216
BIST 100
2750.49
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Esed rejiminden şaka gibi Hatay açıklaması

Esed rejiminden şaka gibi Hatay açıklaması

Esed rejiminin meclisi, Hatay'ın Suriye topraklarında olduğunu iddia ederek Hatay'ı almayı istediklerini açıkladı.

02 Aralık 2021 23:32:39

Esed rejiminin meclisi, Hatay'ın Suriye topraklarında olduğunu iddia ederek Hatay'ı almayı istediklerini açıkladı.

Esed rejiminin meclisi, Türkiye'nin Hatay ilinden 'İskenderun Sancağı' olarak bahsederek "Türkiye'nin İskenderun Sancağı'nı işgalinin 82. yıldönümünde bu işgali kınadığını" belirtti.

Meclis tarafından yapılan açıklamada "Hatay'ın Suriye'nin ayrılmaz bir parçası olduğu" vurgulanarak "İskenderun Sancağı'nın Türk işgalinden kurtarılması hedefimizdir. Suriye diğer gasp edilen topraklarının yanı sıra İskenderun Sancağı'ndan da vazgeçmeyecektir." denildi.

Hatay konusu

1923'teki Lozan Anlaşması'nda daha sonra üzerinde karar verilmek üzere Suriye'deki Fransız sömürge idaresinin kontrolüne bırakılan İskenderun Sancağı, 1936'da Fransa'nın Suriye'ye bağımsızlık vereceğini açıklaması üzerine yeniden gündeme gelmişti.

1937'de Milletler Cemiyeti Hatay'ın bağımsız bir devlet olmasına karar vermiş, 1938'de Hatay Cumhuriyeti kurulmuştu. 1939'da ise Hatay Cumhuriyeti Meclisi yapılan oylamada Türkiye'ye katılma kararı almıştı.

2. Dünya Savaşı'na giden ortamda Batılı güçlerin Ortadoğu konularıyla ilgilenmemesinden yararlanılarak alınan bu karara binaen 2. Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından Türkiye Hatay'ı kontrol altına almış ve 29 Kasım 1939'da Hatay ilhak edilmişti.

Yeni kurulan Suriye yönetimi Türkiye'nin bu ilhakını tanımamakla beraber fazla sorun etmedi. 1963'te Suriye'de darbeyle iktidara gelen ve halen yönetimde olan Baas rejimi ise Hatay sorununu canlandırarak Türkiye'yi defalarca kez Hatay'da işgalci olmakla suçladı.

Suriye'de halen Hatay Suriye haritalarına dahil gösteriliyor.

Kaynak: Mepa News