Kızılay Web
Dolar (USD)
16.7832
Euro (EUR)
17.4971
Gram Altın
976.05
BIST 100
2443.77
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Fırsatçılık akaryakıt istasyonlarına da sıçradı

Fırsatçılık akaryakıt istasyonlarına da sıçradı

Fırsatçılık akaryakıt istasyonlarına da sıçradı. Bazı istasyonların yakıt zammı öncesinde vatandaşlara satış yapmadığı, indirim geldiğinde ise pompaya geç yansıttığı şikayetleri var.

28 Ekim 2021 09:28:34

Fırsatçılık akaryakıt istasyonlarına da sıçradı. Bazı istasyonların yakıt zammı öncesinde vatandaşlara satış yapmadığı, indirim geldiğinde ise pompaya geç yansıttığı şikayetleri var.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasının 25 Ekim 2021 tarihinde benzin ve motorinin litre fiyatına zam geleceği açıklamasının ardından, Türkiye'nin birçok noktasında adeta akaryakıt satışları durma noktasına geldi. Bazı istasyonlar zammı pompaya erken yansıtırken, bazıları ise ellerindeki stok akaryakıtı zamlı fiyattan satmak adına çeşitli bahaneler uydurdu. Sosyal medyadaki şikayetlerde, istasyonların "Depolarımız boş", "Sistemde arıza var" "Tanker gelmedi" gibi çeşitli nedenler ürettiği belirtildi.

'Pompaya yansıtmadılar'

Zam geldiğinde stokçuluk yapan istasyonların, indirimi geldiğinde ise bunu pompaya geç yansıttığı ortaya çıktı. Bir vatandaş şikayetini şöyle belirtti:

"Kırıkkale Elmadağ arasında 20 Ekim'i, 21 Ekim'e bağlayan gece 23.07'de LPG aldım. Ancak bana yüksek fiyattan satış yapıldı. 1 gün öncesinden devlet tarafından LPG'de 22 kuruşluk indirim açıklaması yapılmasına rağmen, bunu pompaya yansıtmadılar."

'1 kuruşu bile takip ederiz'

Bir başka taksici ise "40 kuruşluk indirim bile bizim için önemli bir rakam. Biz taksiciler pompada 1 kuruşu bile takip ederiz. Çünkü uzun yol yapıyoruz ve 1 depo akaryakıtta bu rakam fark ediliyor. Ancak indirim haberi gelse bile istasyonlar bunu yansıtmıyor. Devlet buna müdahale etmeli" dedi.

'Depo boş sonra gelin dedi'

Bir vatandaş yaptığı şikayette şunları ifade etti:

"Ankara-Eskişehir yolu üzerinde bulunan istasyondan, her zamanki gibi akaryakıt almak istedim. Pompacı arkadaş 'Benzin satışı yok, depolar boş, sonra gelin' dedi. Ben de konunun kendisiyle ilgili olmadığını, istasyon yetkilisini çağırmasını söyledim. Kimse gelmedi. Tam zammın yapılacağı gün bu tür bir uygulama yapılması fırsatçılık. Bu markaya yakışmadı."

Kaynak: Türkiye Gazetesi

TDV sağ
Advertisement Advertisement