Dolar (USD)
18.5821
Euro (EUR)
18.4347
Gram Altın
1022.13
BIST 100
3485.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İngiliz hükümetinden Guardian gazetesine tehdit

İngiliz hükümetinden Guardian gazetesine tehdit

İngiliz hükümetinin, Guardian gazetesine, Snowden'in sızdırdığı belgeleri imha etmesi ya da İngiliz yetkililere vermesi için tehditte bulunduğu ortaya çıktı.

20 Ağustos 2013 17:53:00

İngiliz hükümetinin, Guardian gazetesine, Snowden'in sızdırdığı belgeleri imha etmesi ya da İngiliz yetkililere vermesi için tehditte bulunduğu ortaya çıktı.

İngiliz hükümetinin, Guardian gazetesine ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeleri imha etmesi ya da İngiliz yetkililere vermesi için tehditte bulunduğu ortaya çıktı.
Guardian gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Alan Rusbridger, gazetenin internet sitesinde kaleme aldığı makalede, Snowden'ın sızdırdığı birkaç belgeyi gazetede yayımladıktan sonra, bir ay önce bir İngiliz yetkilinin kendisine "Keyfini sürdün. Şimdi belgeleri geri istiyoruz" dediğini yazdı.
İngiliz hükümetinin istihbarat biriminden iki güvenlik yetkilisinin Guardian'ın Londra ofisini ziyaret ettiğini kaydeden Rusbridger, gazetenin bodrum katında Snowden'ın kendilerine verdiği belgelerin bulunduğu bilgisayarların sabit disklerinin gözetim altında imha edildiğini belirtti.
Hükümetin Guardian'dan, ya belgelerin imha edilmesi ya da kendilerine teslim edilmesini istediği, aksi halde gazete aleyhinde yasal işlem başlatılacağını söylediği bildirildi.
"Gazeteciliğe aykırı"
Alan Rusbridger, bilgisayarların sabit diskleri imha edilmeden önce İngiliz yetkililere, yapılanın gazeteciliğe aykırı olduğunu aktardığını yazdı. Rusbridger makalesinde, "Snowden belgeleri ile ilgili sabırlı ve itinalı habercilik yapmayı sürdüreceğiz, sadece bunu Londra'dan yapmayacağız" ifadesini kullandı.
Rusbridger'ın makaleyi, Guardian gazetesi için yazan Amerikalı muhabir Glenn Greenwald'ın ortağı David Miranda'nın önceki gün Heathrow Havalimanı'nda 9 saat gözaltında tutulmasının ardından kaleme alması dikkati çekti. Brezilya vatandaşı olan Miranda'nın gözaltında bilgisayarına, cep telefonuna ve hafıza kartlarına el konulmuştu.
Snowden ile daha önce Hong Kong'da tanışan Amerikalı gazeteci Greenwald, arkadaşının Heathrow Havalimanında gözaltında tutulmasının ardından yaptığı açıklamada, İngiltere'nin casusluk sistemiyle ilgili elinde önemli belgeler olduğunu ve bunları yayımlayacağını, İngiltere'nin ortağını gözaltına aldığı için pişman olacağını söylemişti.
Guardian gazetesinin İngiliz hükümetinin tehdidini açıklaması ve İngiltere dışından Snowden'ın belgelerini yayımlamaya devam edeceğini bildirmesi, ülkede basın ile hükümet arasında gerginliğin artabileceği yorumlarına neden oluyor.
Advertisement Advertisement