Dolar (USD)
18.8331
Euro (EUR)
20.2809
Gram Altın
1139.596
BIST 100
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kurtlar Vadisi'nde çok konuşulacak oyun!

Kurtlar Vadisi'nde çok konuşulacak oyun!

Polat Alemdar karakterini canlandıran Necati Şaşmaz fenomenleri için çok eski bir strateji oyununu dizide oynayacak.

23 Kasım 2013 22:53:00

Polat Alemdar karakterini canlandıran Necati Şaşmaz fenomenleri için çok eski bir strateji oyununu dizide oynayacak.

Kurtlar Vadisi'nin Polat Alemdar'ı Necati Şaşmaz'ın gündeminde ilginç bir strateji oyunu var: Timur satrancı.
Günümüzde oynanmayan bu satranç türünden haberdar olan Şaşmaz, kendisine özel satranç tahtası ve buna uygun taşları ürettirmiş. Taşların tasarımı kendisine ait olan Şaşmaz'ın, bu oyunu Kurtlar Vadisi'nin bir bölümünde, Doğu-Batı savaşının bir simgesi olarak kullanacağı söyleniyor. Bu satranç tahtasının fotoğrafını twitter'dan Abdullah Kılıç paylaştı.
Bir zamanlar Moğol İmparatoru Timur'un oynadığı satranç hakkında bilgiler şöyle:
İMPARATORA BÜYÜK SATRANÇ YAKIŞIR
Timur satranç oynamayı çok severdi. Çok sinirlendiği zamanlarda da bu oyunu oynayarak rahatlardı. Satrancı mükemmel bir şekilde oynadığı için çok az kimsenin kendisiyle satranç oynamaya cesaret edebildiği Timur, normal satranç ile oynamayı aşmış ve büyük satrançla oynamaya başlamıştı.
Yani satranç tahtasının karelerini artırarak, 10*11 boyutlarına çıkarmış ve taşlara iki deve, iki zürafa, iki boğa, iki aslan, iki debbabe, iki öncü, bir vezir, bir gözcü ve diğer bazı taşları eklemiştir.
Timur'un satranççıları arasında Muhammed b. el-Aku00eel el-Haymu00ee, Zeyneddin el-Yezdu00ee ve başka kimseler vardı. Ama satrançılarının pu00eeri aynı zamanda fakih ve muhaddis olan Alaeddin et-Tebrizu00ee idi. Alaeddin et-Tebrizu00ee ile büyük satranç oynayan Timur'un, satranç oyununun konumları ile hamleleri hakkında da şerhleri vardır. İbn Arabşah, Timur ile Alaeddin et-Tebrizi'nin yanlarında ayrıca bir yuvarlak bir de uzun satranç gördüğünü ifade etmektedir.
Yine bir gün çok sevdiği bu oyunu oynarken rakibine Şah-Ruh yaptığı sırada Timur'a iki müjde getirilmiştir. Bunlardan birincisi bir erkek çocuk sahibi olduğu, ikincisi de Ceyhun nehrinin Hıta tarafındaki kıyısına inşaa ettirmekte olduğu şehrin tamamlandığı idi. Bunun üzerine Timur oğluna Şahruh, şehre ise Şahruhiyye adını vermiştir.
Sol suryapı
Kızılay bağış