Kızılay Web
Dolar (USD)
16.9509
Euro (EUR)
17.386
Gram Altın
964.35
BIST 100
2371.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

NATO'dan Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya garantisi

NATO'dan Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya garantisi

NATO'dan Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'yla ilgili endişelerinin giderileceğine dair mesaj geldi.

15 May 2022 20:19:32

NATO'dan Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'yla ilgili endişelerinin giderileceğine dair mesaj geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin (İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğiyle ilgili) dile getirdiği endişeleri, üyelik sürecini geciktirmeyecek şekilde ele alabileceğimizden eminim." dedi.

NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği konusundaki endişeleriyle ilgili "Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman yaptığımız gibi endişeler olduğunda masaya oturuyoruz. Üyelik meselesinde nasıl hareket edeceğimiz konusunda ortak bir zemin ve fikir birliği bulabileceğimizden eminim" dedi.

Çavuşoğlu ile görüştü

Toplantı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü aktaran Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'in üyelik için başvuruda bulunması halinde hızlı bir şekilde ilerleyebileceğimizi umuyorum. Türkiye, niyetinin üyeliği engellemek olmadığını açıkça belirtti. Bu nedenle Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri, üyelik sürecini geciktirmeyecek şekilde ele alabileceğimizden eminim." değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için gerekli niteliklere sahip ve NATO'nun en yakın iki müttefiki olduğunu vurguladı.

TDV sağ
Advertisement Advertisement