Kızılay Web
Dolar (USD)
17.2249
Euro (EUR)
17.661
Gram Altın
967.185
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Osmanlı askerinin emanetini 106 yıl sakladılar

Osmanlı askerinin emanetini 106 yıl sakladılar

Filistinli Alul ailesi, Birinci Dünya Savaşı'nda bir Osmanlı askerinin bez parçasına sarılı içi para dolu emaneti Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu'na teslim etti. Aile, emaneti Anadolu Ajansı muhabirinin geldiği 2018 yılına kadar açmadı.

04 Kasım 2021 22:32:34

Filistinli Alul ailesi, Birinci Dünya Savaşı'nda bir Osmanlı askerinin bez parçasına sarılı içi para dolu emaneti Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu'na teslim etti. Aile, emaneti Anadolu Ajansı muhabirinin geldiği 2018 yılına kadar açmadı.

Filistinli ailenin üyelerinden Ragıp Hilmi el-Alul'un anlatımına göre hikâyenin başlangıcı 1915 yılına uzanıyor. O dönem Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin'den başka cepheye sevk edilen bir Osmanlı askeri, birikmiş tüm parasını bir parça beze sararak Nablus şehrinin bilinen esnaflarından Rüşdü Efendi'ye bırakmış.

EMANET DİYE 2018'E KADAR PARAYI SAYMAMIŞLAR

Alul'un amcası Rüşdü Efendi, Osmanlı askerinin "Dönebilirsek alırım" diye bıraktığı emaneti yıllarca muhafaza etmiş.

Parayı bırakan ve kimliği bilinmeyen Osmanlı askeri Filistin'e bir daha hiç dönememiş, ancak Rüşdü Efendi'den sonra torunları da "Belki bir gün geri döner veya bir akrabası gelir ister" düşüncesiyle emanete büyük özenle sahip çıkmaya devam etmişler.

Hatta o kadar ki, 2018'de AA ekibi haberini yapana kadar "emanettir açılmaz" diyerek paranın miktarını bile hiç saymamışlar.

FİLİSTİN_d04330ebed147cf50c965172f3dcede3.JPG

SULTAN MEHMED REŞAD DÖNEMİNDEN KALMA

Nabluslu esnaf ailenin yıllardır büyük sadakatle koruduğu emanet, 10 adet yarımşar liralık, 117 adet birer liralık ve 5 adet de beşer liralık banknotlardan olmak üzere toplamda 147 Osmanlı lirasından oluşuyor.

Üzerindeki yazılardan Sultan Mehmed Reşad döneminde basıldığı anlaşılan paraların ön yüzünde dönemin Maliye Nâzır Vekîlinin imzası ile şu ifadeler yer alıyor:

"Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye 18 Teşrîn-i evvel 1331 tarihli kanun mucebince karşılığı tamamiyle tevdî' edilmiş beş Osmanlı liralık varaka-i nakdiyye bedeli Dersaâdet'de tesviye olunacakdır."

FİLİSTİN-_b3a486b52ef0d75f31d3ec588fae5302.JPG

BÜYÜKELÇİ EMANETİ TÖRENLE TESLİM ALDI

Nabluslu Alul ailesinin bir Osmanlı askerinin emanetini 100 yıldan fazla saklaması AA'nın 2018'de yaptığı haberle büyük yankı uyandırdı.

Alul ailesi, bugün Nablus Valiliğinde düzenlenen törenle gözü gibi baktıkları Osmanlı askerinin emanetini Büyükelçi Demirer'e teslim etti.

Büyükelçi Demirer ve Alul ailesinin yanı sıra Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emel Cadau, Nablus Valisi İbrahim Raman, Nablus Belediye Başkanı İyad Halaf'ın da katıldığı törende İstiklal Marşı ve Filistin milli marşı okundu, dualar edildi.

Duygusal anların yaşandığı törende Alul ailesi, Türk ve Filistin bayraklarının bulunduğu kutuyla Osmanlı askerinin emanetini Demirer'e verdi.

Törenin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Demirer, Osmanlı askerinin emanetini teslim almaktan dolayı çok heyecanlı olduğunu belirtti.

TDV sağ
Advertisement Advertisement