Dolar (USD)
18.8156
Euro (EUR)
20.5091
Gram Altın
1166.92
BIST 100
5146.42
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türk sineması böyle film görmedi

Türk sineması böyle film görmedi

Türkiye'nin ilk animasyon (3D) filmi Uzay Kuvvetleri 2911'i ilk hafta sonu sadece 1 kişi izledi.

22 Mart 2015 11:45:00

Türkiye'nin ilk animasyon (3D) filmi Uzay Kuvvetleri 2911'i ilk hafta sonu sadece 1 kişi izledi.

Kültür Bakanlığı'nın sinema, televizyon, dizi, yayıncılık ihracatında 1 milyar dolar seviyesine ulaşabilmek için dağıttığı hibeler sayesinde çekilen filmlerin sayısı katlanarak büyüyor. Sinema sektörüne yeni yüzler, yeni yönetmen ve yapımcılar kazandırmak amacıyla dağıtılan hibeler diğer yandan da hayal kırıklığına neden olan projeleri beyaz perdeye çıkarıyor.
Kültür Bakanlığı Sinema Denetleme Kurumu verilerine göre, 2013 yılında gösterime giren 85 yerli uzun metraj filmin 26'sına yani yüzde 30'una devlet destek verdi. 2014'te ise 168 Türk filmi sinemada izleyicilerle buluştu. Kaç adet filmin devlet desteği aldığı henüz açıklanmasa da bu rakamın 50'yi geçmesi bekleniyor.
FİLMİ 12 KİŞİ İZLEDİ
Türkiye Gazetesi'nden Güven Adalı'nın haberine göre, geçtiğimiz yıl gişede rekor hasılat ve izleyici rakamlarına ulaşan filmler çıkartan Türk sineması, sadece birkaç salonda gösterime giren, 1.000 kişinin bile izlemediği onlarca filme de tanıklık etti. Hayal kırıklığına neden olan filmler arasında yalnızca 12 seyirciyi sinemaya çekerek 72 TL gişe hasılatı elde edebilen 'Rüzgarla Bir' en dikkat çeken yapıt oldu. Türkiye'nin ilk animasyon filmi Uzay Kuvvetleri 2911'i ise sadece 522 kişi izledi. 2 hafta gösterimde kalan ve 90 salonda izleyici ile buluşan film 3 bin 805 TL hasılat elde edebildi.
EN AZ 700 BİN TL GEREKİYOR
Bir film için azami 700 bin liraya ihtiyaç duyulduğunu belirten uzmanlar, gişede hayal kırıklığına uğrayan filmlerin düşük bütçeli yapımlar olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu filmlerin büyük bölümü ise ya devlet desteği ya da banka kredisi ile çekiliyor. 'Sonsuz' filminde ve nisan ayında vizyona girecek 'Sonsuz Bir Aşk'ta başrol oynayan, yaz aylarında çekilecek yeni bir filmde de yönetmen koltuğuna oturmaya hazırlanan aktör Ferhat Gündoğdu, devlet desteğinin sinema sektörü için çok önemli olduğunu fakat doğru projelerin desteklenmediğini ifade etti. Gişede başarısız olan filmleri izlemediğini fakat desteklerin yanlış projelere kaymış olması ile başarısız filmlerin çekilebildiğini söyleyen Gündoğdu, "Maalesef kaliteli filmlerimiz sinemada seyirci toplayamıyor. Küfür ile güldüren filmlerin gişede daha başarılı olduklarını görüyoruz. Eminim ki gişede başarısız olmuş fakat senaryo ve oyuncularıyla başarılı filmler de vardır. Fakat devlet desteğini alarak başarısız projeler sinema perdesine çıkabiliyor" dedi.
YETER Kİ YURT DIŞINA AÇILMAK İSTE
Bir film için 1 milyon dolar destek almak mümkün Türkiye'de çekilen ya da ülke tanıtımına olumlu katkı sağlayan yabancı sinema, belgesel, animasyon ve televizyon dizisi filmleri de devlet destekleri kapsamında. Ayrıca filmini yurt dışında gösterime sokacak veya film festivallerinde yarıştırmak isteyenler de 1 milyon doların üzerinde devlet desteği alabiliyor. İşte yurt dışına açılmak isteyenlere verilen destekler:
1-Rapor Desteği: Yurt dışı festivallerine katılacak olan yapımların rapor giderleri için film dağıtımcısı veya yapımcısı şirketlere 100 bin dolar, iş birliği kuruluşları için de 300 bin dolar tutarında karşılıksız hibe veriliyor.
2-Yurt Dışı Pazarlama Desteği: Bir filmin yurt dışında pazarlanması için en fazla 5 defa ve başvuru başına en fazla 100 bin dolar veriliyor.
3-Yurt Dışı Tanıtım Desteği: Yurt dışında düzenlenen fuar ve festivaller kapsamında yapılan tanıtımlara ilişkin sponsorluk, reklam, danışmanlık, katılım ve organizasyon giderleri destek kapsamında karşılanıyor. Buna göre film dağıtımcısı veya yapımcısı şirketlere 300 bin dolar, iş birliği kuruluşlarına ise 500 bin dolar tutarında destek sağlanıyor.
4-Organizasyon Desteği: Yurt dışında düzenlenen fuar ve festivallere katılan yapımcılara etkinlik başına 15 bin dolar destek veriliyor. Bu destekten yapımcı bir yıl içerisinde en fazla 10 defa yararlanabiliyor.
5-Arama Motoru Desteği: Google gibi arama motorlarında yapılacak tanıtım giderlerinin 100 bin doları karşılanıyor.
6-Reklam Desteği: Yurt dışına yönelik pazara giriş çalışmaları çerçevesinde reklam giderlerinin film başına en fazla 100 bin doları karşılanıyor.
7-Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Desteği: Yurt dışına film ve dizi satışı yapmak isteyenlerin ulaşım ve konaklama giderleri ile programa ilişkin reklam, pazarlama, danışmanlık, tanıtım ve organizasyon giderlerinin 150 bin doları karşılanıyor.
Hangi kriterler aranıyor?
Bir senaryonun Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek alabilmesi için desteklenmeye uygun bulunması gerekiyor. Senaryonun destek almaya uygun olup olmadığını belirleyen kurul ise senarist, yönetmen ve sinema sektörüne gönül verenlerden oluşuyor. Bu kurulda seçiciler her 2 yılda bir değişiyor. Eğer senaryo kurulun beğenisini kazanamazsa destek alamıyor. İlk defa film çekenler için ise özel bir kategori bulunuyor. Hem film sayısını artırmak hem de film çekmek isteyen yeni yetenekleri sektöre kazandırmak isteyen bakanlık, filmin çekilebilir olacağından emin olmak için bu defa en azından yapımcının deneyimli olmasını istiyor. Kuruldan geçer not alan senaryonun % 50 bütçesi bakanlık tarafından karşılanıyor.