İyilik, coğrafyaları aşan bir kavram…

Aslında, dünyayı da aşan bir kavram. Ahirete kadar uzanır ve kişinin dünyasını daha anlamlı hale getirdiği gibi, öldükten sonrası için bir ayrıcalığı da beraberinde getirir. ‘Öyle bir kelime söyle ki bana,  gökyüzüm aydınlansın ve karanlıklarım dağılsın.’ diyecek olursanız cevabım şu olur: İYİLİK

Teşvik olması ve tüm insanların iyilik namına ellerinden gelen gayreti göstermesi amacıyla bu köşede iyilerden ve iyiliklerden bahsediyorum. Günlük magazinsel konular, sürekli değişen gündemler, bitmek bilmeyen siyasi tespitlerden öte, bu köşenin iyiliğe hizmet etmesi için çabalıyorum. İşte size çiçeği burnunda ve taptaze iyilik haberi:

Geçtiğimiz hafta Ege’deydim. Sezgin Baran Korkmaz Vakfı’nın destekleri ile Haliç Üniversitesi Gönüllülük Kulübü Üyeleriyle birlikte, Hayalimdeki Okul Ege Projesini hayata geçirmek için özel bir gayretin içine girdik.

Projenin fizibilite çalışmalarından sonra hazırlık safhalarını bitirdik ve  AYDIN, MANİSA VE MUĞLA’daki köy okullarını onarıp eksiklerini giderme amacıyla 35 kişilik gönüllü öğrenci grubu ile fedakarca yola koyulduk.

İyiliksever işadamı Sezgin Baran Korkmaz’ın bizzat SBK Vakfı adına desteklediği bu proje ile, birçok eksiği giderdik, minik yüzleri güldürdük, çocukların geleceğe dair umutlarını yeşerttik.
Gönüllülerimizle birlikte ilk durağımız Manisa Alaşehir’di. Çalışmaya başlamadan önce daha planlı ve organize hareket etmek için toplantılar gerçekleştirdik.  Bunu gittiğimiz her okulda tekrarladık.

Alaşehir’de onarılacak olan 4 köy okulu için ayrı ayrı iş ve görevler belirledik,  okullarda bulunan ana sınıflarını tamamıyla yeniledik, ayrıca okullara bir adet sosyal etkinlik sınıfı kazandırarak çocukların daha keyifli vakit geçirmelerini amaçladık.

Okulların iç ve dış cephelerini intizamla boyadık; renklerin ahengini, iyiliğin ahengi ile birleştirdik ve sevgi dolu bir harmoniyi ortaya çıkardık.

Tüm bunları yaparken gençlerin iyilik heyecanı hem yüzlerine hem de işlerine yansıyordu, verilen tüm görevler keyifli bir şekilde yerine getiriliyordu.

Bu sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olarak çalışan her öğrenci arkadaşımız eğitimin geleceğine ve çocuklara yaptıkları bu iyiliği, aslında kendilerine yaptıklarının farkında değillerdi. Yaşları ilerleyince kalplerindeki yoğun iyilik duygusu onları daha iyi ve güvenilir insanlardan yapacak, sevilen ve saygı duyulan kişilerin arasında gösterileceklerdi. Onları canla başla çalışırken gördüğümde insanın aslında iyilikle daha anlamlı hale geldiğini düşündüm durdum.

Alaşehir halkının sevgisini kazanmış Belediye Başkanı Sayın Ali Uçak’ın da onarım çalışmalarına bizzat katılarak öğrencilere eşlik ettiğini belirtmek isterim. Daha önceki köşe yazılarımı okuyanlar bilir, Ali Uçak mütevazı ve milletine aşık bir kişiliktir.

‘’İyilik arttıkça karanlık azalır.’’ sloganıyla ilerlemeye devam ettik. Bir sonraki iyilik durağımız ise Aydın’ın Kuyucak ilçesiydi.

Kuyucak Kaymakamı Yusuf Beran Vuran’ın da bizzat katılım sağladığı ve gönüllülerle beraber sabahladığı Kuyucak çalışmalarında, 2 sınıftan oluşan köy okulunun iç ve dış cepheleri boyandıktan sonra, sınıflara sosyal etkinlik yapılabilirlik niteliğini kazandırdık.

Okulumuzdaki eskiyen perdeleri değiştirdik, bilgisayarları yenileyerek okulun teknolojik gereç ihtiyacını giderdik.

Şunu da belirtmekte fayda var; bu proje sürecinde gittiğimiz köylerdeki çocuklarla birçok etkinlik yaptık, keyifli vakitler geçirdik. 

Çocukların oyun oynama isteğine hayır demedik. Çocuklar için yorulduk, çocuklarla eğlendik ve yine onlarla dinlendik.  Çocuklara yeni eğitim-öğretim döneminde ihtiyaç duyacakları kırtasiye malzemeleri ile yaşlarına uygun oyuncaklar verdik, onların mutluluklarını paylaştık. Çocuklarla eğlenceli ve eğitici atölyeler düzenledik, yüz boyama ve ebru gibi etkinliklerle çocukların neşelerini üst seviyelere çıkarmayı başardık. Bunun yanında cinsel istismardan korunma, işaret dili eğitimi, meslek tanıtımları gibi birçok konuda eğitimler verdik. Bilinçlendirme aktiviteleri gerçekleştirdik.
Hayalimdeki Okul Ege Projesi kapsamındaki son durağımız Muğla’nın Milas ilçesindeki Derince İlköğretim Okulu’ydu.

12 sınıftan oluşan okulun tamamının iç ve dış cephe boyalarını yaptık, ayrıca sınıf içindeki kütüphaneleri ve okulun bilgisayar laboratuvarındaki bilgisayarları tamir edip yeniledik. Okula sosyal etkinlik sınıfı kazandırmayı da ihmal etmedik.

Muğla Milas Kaymakamı Eren Arslan, okuldaki onarımları gözlemledi ve gönüllülerimiz ile destekçilerimize teşekkür etti. Sayın Kaymakamımızı gönüllülerimiz ile birlikte makamında ziyaret ederek noktaladık. 

Sezgin Baran Korkmaz Vakfı destekleri ile sürdürülerek tamamlanan Hayalimdeki Okul Ege Projesi ile çocukların daha iyi bir eğitim almaları için okullardaki önemli eksikleri giderdik. İyiliğin güzel renklerini tekrar tekrar müşahede ettik.

Geleceğe umutla bakan, gözlerinden mutluluk eksik olmayan nesiller için, İYİLİĞİN GÜCÜNE İNANDIK.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.