22 Aralık 2017 Cuma 11:02
Van artık gülüyor

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Van’da göreve başlamasının ardından, taraflı tarafsız herkesin takdirini toplayan bir bürokrat. Kısa sürede Van’ın çehresini değiştiren ekibin içinde yer alan VASKİ Genel Müdürü Teketaş, ildeki son gelişmeleri anlattı.

-Van’a gelmeden aklınızda oluşan Van ile karşılaştığınız Van hakkında ne söyleyebilirsiniz?

-Van’a daha önceden gelmemiştim. Gevaş’tan Edremit’e doğru gelirken göl ile birlikte farklı bir hava hissettim. Edremit sahiline gelince adeta Ege veya Akdeniz sahillerinde bir kent algısı oluştu. Daha sonra 550 binin üzerinde olan nüfus tabelasını görünce kent merkezinin çok büyük olduğunu idrak ettim.

40 sayfalık rapor

Daha önce hangi görevdeydiniz, Van’a nasıl ve neden geldiniz?

-Teklif geldiğinde görevi tereddüt etmeden kabul ettim, Çünkü Sayın Valim benim için çok değerli biri. İller Bankası bünyesinde kendisiyle çalışmaya gerçekten doyamamıştık. Sayın Valim “Ali burada sana çok daha fazla ihtiyaç var” dediğinde bunu memleket meselesi olarak kabul edip, tereddütsüz olarak buraya geldim. Görevi kabul ettikten sonra, göreve henüz başlamadan VASKİ ile ilgili araştırma yapmaya ve eksiklikleri tespit etmeye başladım. Yaklaşık olarak 40-50 sayfalık bir rapor hazırladım ve Sayın Valime sundum. Ardından bir yol haritası belirledik ve buna göre ilerledik

Kurum içinde barış

Öncelikle kurumda çalışan insanların bir biri ile barışması ve çalışmaya sevk edilmesi gerekiyordu. Her personelimizin odalarına giderek ziyaret ettim ve kendileri ile tanıştım. Bizim adaletli bir çalışma yapacağımızı gördüler. Bunun üzerine personelimizin kendisine olan özgüveni geldi, üzerlerindeki atalet kalktı ve o arkadaşlarımızı hareketlendirdik. Şu anda kurum içinde iş barışı var, herkes bir birine güveniyor ve başındaki insanın adil olduğuna kanaat getirdi. Artık biliyorlar ki üst yönetim haksızlık yapmaz, iş yapanla iş yapmayanı ayrı tutar.

Kurumsal sistem

-Göreve başladığınızda VASKİ’deki kurumsal yapı nasıldı?

VASKİ kurumsal yapısını tamamen kaybetmişti. santral görevlisi bile cep telefonuma telefon bağlayamadı. Hiç bir envanter çalışması yoktu. Yıllardır bekleyen projeler vardı. Kurumsal yapıyı oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. Hedeflediğimiz seviyeye henüz gelmedik, ancak önemli bir mesafe kat ettik. Bir gün görevimizi devredip gideceksek, kurumsal yapıyı oluşturmuş olalım ve yerimize gelen hiçbir sıkıntı yaşamadan bu sistemle devam etsin istiyorum.

Yeni projeler geliyor

-Eski projeleri bitirmeye başladınız peki yeni projeler var mı?

1.5 – 2 ay içerisinde oluşturmaya başladığımız kurumsal yapımızı, yeni hayata geçirdiğimiz projelerimiz ile ilgili olarak VASKİ personelimize yönelik olarak 25 adet eğitim faaliyeti yaptık

53 yerde tahsilat

Daha önce sadece VASKİ binasında 2 veznemiz vardı. İnsanlar izdiham içinde ödeme yapmaya çalıyordu. Oysa şimdi 53 ayrı noktada su faturalarını ödeyebiliyorlar.

Mobil VASKİ uygulaması

Mobil VASKİ uygulaması sayesinde e-ödeme seçeneği ile fatura ödemesi yapılabiliyor. Birikmiş veya birikmemiş faturalar için taksit imkânı getirdik. Kredi kartı ile de 9 takside kadar ödeme yapılabiliyor. Bazı bankalar ilave taksit imkanı veriyormuş, dolayısıyla abonelerimiz biriken borçlarını 9 ve üzeri taksit sayısı ile ödeyebiliyor.

Arıza Çek Gönder

Mobil VASKİ’de yine arıza çek gönder imkânı var. Bir yerde bir arıza gördünüz, adresini yazıyor, fotoğrafını çekiyorsunuz, konumu uygulama kendisi ekliyor. Anında sistemde görünüyor ve biz en kısa sürede arızayı ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca whatsapp hattı oluşturduk abonelerimiz şikâyetlerini oradan da bildirebiliyorlar.

VASKİ’de refakat hizmet

VASKİ girişindeki danışmada bir resepsiyon oluşturduk. Buradaki görevli arkadaşlar VASKİ’ye gelen halkımızı dinliyor, çayını ikram ediyor, bu süre içerisinde işlemlerini yapıyor ve daha sonra güzel bir şekilde uğurluyor. Böylece insanımızın zamanı boşa harcanmıyor.

-Efendim Van Gölü’nün kirlenmesiyle ilgili bir çalışmanız var mı?

En önemli projelerimizden birisi bu. Ben göreve başlamadan önce atık su arıtma tesisi ile ilgili tahsis çalışmaları bitmişti. Biz de evrak işlemlerini tamamladık, 75 milyon liranın tahsisi yapıldı. Her şey planladığımız gibi giderse, yani ihale sürecinde itirazlar olmazsa, 2-2,5 sene içerisinde, işletmeye almayı planlıyoruz, böylece Van Gölü kirletilmekten kurtulmuş olacak.

TOKİ’deki sıkıntı giderildi

TOKİ konutlarında su paralarında sıkıntı yaşanıyordu, giderildi mi?

Göreve geldiğimde en çok şikâyet TOKİ’lerden geliyordu. Ayda 106 lira gibi sabit bir tarife gönderiliyordu. TOKİ abonelerine zamanında tankerler ile su verilmiş ve sayaçtan geçmiş, şu anda da bu suyun parası alındığı şikâyeti vardı. Bunu öğrendikten sonra fatura göndermeyin dedim. İlgili arkadaşlar çalıştılar ve su tarifelerinin içerisine yönetmelik dâhilinde TOKİ su tarifesi koyduk. Bu kapsamda 31 Aralık 2017 tarihine kadar tüketilen suları normal tarifenin yarısını alacağız. Şu andaki tarifemiz 2,7 lira, arkadaşlarımız gidip TOKİ’lerdeki miktarları tespit edecek ve 1.325 liradan Mayıs ayına kadar ödeme imkânı sağlıyoruz. Bu da ciddi manada rahatlama sağlayacak.

İnşaat sektörünün payı

Van’da inşaat sektörünün önünde en büyük engellerden bir tanesi içme suyu ve kanalizasyon katılım paylarının yüksekliği vardı. Biz önce alt limit olan yüzde 0,9’dan aldık, daha sonra 2017 Kasım ayındaki genel kurulumuzda da alt limiti 0,7’ye çekerek uygulamaya başladık.

Cami muslukları yenilendi

Camilerde bozuk olan musluklar nedeniyle önemli miktarda su boşa akıyordu. Bunun önüne geçebilmek için camilerdeki bozuk muslukların tamamını değiştirdik. Toplamda 500 adet musluk değiştirerek suyun boşa akmasını önledik.

Abone sayısı arttı

Kurumsal yapının oluşması için attığımız adımlar sonrasında abone sayısında 15 bin artış sağladık. TOKİ’leri de sisteme aldığımızda abone sayılarımız çok daha artmış olacak. Kayıp kaçak oranı kayyum atamasının yapıldığı 16 Kasım 2016’de yüzde 80 civarındaydı, benim göreve başladığım Eylül 2017’de yüzde 73 civarındaydı, Ekim 2017 sonu itibariyle ise yüzde 63’e düşürdük.

Esnafa borç ödedik

Gelirlerimizi bir önceki yıla göre 30 milyon lira arttırdık. Esnafa olan 45 milyon borcu ödedik. Özellikle küçük esnafın 20 bin liranın altında olan alacaklarının tamamını ödedik. Bizim alışveriş yaptığımız küçük esnafa ciddi bir katkı sağladı. Bu da göreve başladığımda “VASKİ’den kurtulalım bir daha iş yapmayacağız” diyen müteahhitlerin, “VASKİ’yle iş yapmaya devam edeceğiz” demesine vesile oldu.

2 katı yatırım yapacağız

2018 yılında yapmayı düşündüğümüz yatırım bir önceki yılın yaklaşık iki katından biraz daha fazla. 2017 yılında 56 milyon liralık yatırım yapılmış, 2018 yılı yatırım programında 118 milyon lira bütçe ayrıldı.

Okulların su paraları

Öncelikle suyu olmayan okullarımızı su ile buluşturduk. Dere Üstü Mahallesi’ndeki, Pirgarip Mahallesi’ndeki okulların su derdini kısa sürede çözdük. Mahalle içerisinde su almayan bazı evlere de su verdik.

3 ayda gelen su için 35 yıl beklendi

Gevaş’ta içme suyu sıkıntısı vardı. Bunun için Artos’un soğuk sularını 3 ayda Gevaş’a kavuşturduk. Yaklaşık 10 gün önce Pınarbaşı Kaynaklarını Gevaş depolarına ulaştırdık. Yüz yıldır Gevaş’ın hayalini kurduğu, 35 yıldır da yapıyoruz yapacağız şeklinde bekletilen Gevaşlılar, 3 ayda bu suya kavuşunca “Madem 3 ayda gelebilecek suydu, neden 35 yıl bekletildik” dediler.

Kanalizasyon sorununu çözdük

Gevaş’ın bir mahallesinde kanalizasyon var, diğerinde yoktu. Bir gün bir mahallenin muhtarı bana geldi “Genel Müdürüm siz yeni mi geldiniz, 3 yıldır uğraşıyorum, Allah aşkına okulun önünde kanalizasyon kırılmış çocuklar o pisliğe basarak geçiyorlar, onu dahi yapmıyorlar” dedi. Biz önce onu, daha sonra Gevaş’ta kanalizasyonu olmayan mahallelerin kanalizasyonunu yaptık.

Muhtarlarımız dertlerini anlattı

İlçelerimizin muhtarları ile toplantı yaptık. Bazı muhtarlar ile iki kez toplandık. Muhtarlarımızı dinledik, su ile ilgili sorun ve taleplerini aldık. Su ile ilgili sorunlarının büyük bir çoğunluğu kayıp ve kaçaklardan kaynaklanıyordu. Sıkıntılarını dinledik ve çözüme kavuşturduk. Birinci toplantıda 30 muhtardan şikâyet geldiyse, bir ay sonra şikâyet sayısı 4-5 civarında oldu.

Kaçakları tespit ettik

Barkotlu abone sistemine geçtik. Görevlilerimiz bir yerden geçerken barkodu okuttuğunda kayıt altında olup olmadığını görüyor. Buradaki hedefimiz 140 bin abonenin güncellemesini yapmak. Abone olmayanları kayıt altına alacağız, kaçakları tespit edeceğiz. Gidip bu kaçaklara gerekli cezai müeyyideyi uygulayıp sisteme alacağız.

İlçelerde abone çalışması yapacağız

İlçelerle ilgili abone yapma işini ihale edeceğiz. İlçelerde hedeflediğimiz abone sayısı 60 bin civarında. İlk etapta insanlara abone olmak zor gelebilir, ama belirli bir süre sonra su sayaçtan geçtiğinde hoyratça kullanılmayacak. 2018 yılı için suya zam yapmadık. Bu da enflasyon oranı nispetinde indirim yapmak demektir. Eğitim kurumlarına %33 ila 83 arasında indirim yaptık.

Anahtar Kelimeler:
Van
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.