İnsanlığın her alanda sevgiye ihtiyacı var. Sevgi ile yapılmayan işler hep eksik kalmaya mahkumdurlar. Modern çağın keşmekeşliği içerisinde belki de aklımıza gelen en son şey sevgi. İnsanları sevmek, hayvanları sevmek ve doğayı sevmek...

Yaratılan her şeyi yaratandan ötürü sevmek ne kadar güzel bir haslet. Oysa ahir zaman insanında sevgi şöyle bir kenara dursun, neredeyse merhamet duyguları bile yitirilmek üzere.

Cenabı Allah'ın yeryüzünde bizlere emanet ettiği hayvanlara karşı bazı insanlıktan nasibini almamış dengesiz canilerin yaptığı zulümler son zamanlarda sıkça medya organlarında gündeme gelmeye başladı. Bunun sebebi son zamanlarda hayvanlara yönelik şiddetin artmış olması değil, sosyal medya etkisi ile artık her olan bitenin kolay bir şekilde kayda alınarak aynı anda milyonlara ulaştırılabilmesi. Yoksa emin olun hayvanlara yönelik bu alçakça şiddet olayları ve zulümler yeni bir hadise değil.

***

Her şeyden önce bu Dünya’yı yaratılmışların hepsi ile paylaştığımızı aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bun Dünya sadece insanoğluna tahsis edilmiş değildir. Dünyamızı paylaştığımız her canlıya iyi davranmak, onların haklarına ve hukuklarına saygı göstermek mecburiyetindeyiz.  Hali hazırda böyle bir yükümlülüğümüz varken, onların yaşam alanlarına ve yaşama haklarına saygı göstermemiz gerekirken ne yazık ki Dünya da ki tüm toplumlarda var olan hastalıklı tipler onlara saygı göstermek, haklarına riayet etmek şöyle dursun, zavallı hayvanlara zulüm ediyorlar.

Her hayvan bir can taşımaktadır. Dolayısı ile hayvanlara zulüm eden psikopat caniler bir canlının yaşam hakkına kastetmiş demektir. Dolayısı ile bu tarz hastalıklı tiplerin hayvanlara karşı işleyebilecekleri potansiyel zulümleri engellemek için hukuk sistemini caydırıcı cezalar ile işler hale getirmek gerekir. Bugün bir hayvanın canına kıyarken yada ona zulmederken gözünü kırpmayan bir cani, yarın aynı fiili bir insan üzerinde işlerken de tereddüt etmez. Ayrıca bu noktada şunu da belirtmek isterim. Merhamet etmeyene merhamet edilmez. Dolayısı ile hayvanların hak ve hukuklarını tesis edecek, can güvenliklerini sağlayacak, gerçek manada caydırıcı hukuki düzenlemelerin yapılması ve hayvanların haklarının teminat altına alınması kaçınılmaz hale gelmiştir.

***

Yapılacak hukuki düzenlememeler ve alınacak önlemler ile aynı sokağı paylaştığımız sokak hayvanlarının can güvenliği teminat altına alınırsa aşağılık caniler artık pervasızca hareket edemezler.

Ayrıca yaz günlerindeyiz malum. Sokak hayvanlarının su ihtiyaçlarını giderebilmeleri için sokaklarımıza, caddelerimize onların su içebilecekleri kovalar koysak ve o kovaları susuz bırakmasak çok güzel olur. Merhamet etmek, onları sevmek, onlara sahip çıkmak bizler için onlara karşı yapılmış bir lütuf değil, insan olmanın bir gereği olmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.