İnsan en kıymetli varlık olarak yaratılır. Zaafları, isyanları, unutkanlıkları, hayalleri, gayeleri nihayet dizginlenemez arzu ve istekleri ile varlık evrenine gönderilir. Bu zıtlıklar arasındaki insan sürekli hayatın süzgecindengeçirilir.

Hayat ise dalmak ve uyanmak arasında geçen bir serüven olarak çoğu zaman tarif edilir. Bu serüvenin etkileyeni ve etkileneni aynı vücutta vuku bulur. Bu pencereden bakıldığında hayatın her an tazelendiği görülür. Lakin bu hayat insan denen en muteber varlıkta vatan tutmaya başlayınca bu dalma ve uyanmalar daha dikkat çekici bir hal alır.

İnsan günün başlangıcında ölümün küçük kardeşi olan uykudan uyanır.günaydın der hayata vetutarcaminin yolunu. Hayata kavuşmakdenen bu harika nimet için biatını yeniler. Allah’a şükreder ve taze bismillah der. Namazını kılar.Önce evine sonra da işine gider. Böylece iki namaz arasındaki bütün çalışmaların da ibadet olduğunu fark eder. Allah da bu vakitlerin hürmetine bol bol rızık ihsan eder. Ailene namazı emret; Kendin de ona sabırla devam et.Senden rızık istemiyoruz; biz seni rızıklandırıyoruz.Güzel sonuç takva iledir (Taha: 132).

Gün doğar. Vakit ilerler. Güneş de doruğa erer. İnsan nimetlere tek tek ulaşır. Nimet arttıkça insanın unutkanlığı artar. Kendim demeye başlar. Beni kabarır. Neredeyse insanda sabahtaki halden eser kalmayıverir. Gençliğin gaflet hali gibi bir anlık da olsa beni onu aldatır. Allah’ı unutup dünyaya daldırır. Bedeni ile beraber zihni de maneviyata yabancılaşır. Tam bu halette iken AllahuekberAllahuekber yani bütün meşguliyeti bırak camiye gel sedasını duyuverir. Birden irkilir. Biraz da mahcup olarak ikinci kez caminin yolunu tutuverir. Allah da bu kadar çok sevdiği mümin insanı tekrar huzuruna alır. Onun af isteğini kabul eder. İki namaz arasında yaptığı o güzel dünyevi işlerini dahi ibadet sayar. Ona iki namaz arası bir mesafelik ömür daha verir. Müminde bunu adı gibi bilir. Yaptığı yanlışlardan dolayı nedamet gözyaşları döker. Namazını kıldıktan sonra tekrar işine gider.Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Şüphesiz o, Allah’a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir (Bakara: 45).

Caminin yolundan cemiyetin ocağına gider. Hayatına kaldığı yerden devam eder. Vakit ilerler. Dünya insanın yüzüne hep güler. Verilen nimetler bollaşır. İnsan iki namaz arası için verdiği söze bağlılığınıtekrar gevşetir. Guruba yüz tutmaya başlayan güneşin batmaması için bütün gayretiyle çalışır. Arzuları ve hırsı onu Rabbinden uzaklaştırır. Benliğin karanlığına doğru sürüklenmeye başlar.Sanki bütün işleri bu vakitte bitirmesi gerekirmiş telaşına kapılır. Aynı zamanda kaygılıdır.Çünkü vakit artık dardır. Gün bitmektedir. Güneşse guruba gitmektedir.Omuzdaki yükler gittikçe fazlalaşır. Gençlik de yerini yavaş yavaş zevale bırakır. İnsan bu durumda bocalarken yine camiden ses yükselir.AllahuekberAllahuekber yani seni terk edenleri bırak terk etmeyene gelder.Çok mahcuptur.Masumbir şekilde tekrar caminin yoluna koyulur. Yeniden biatını tazeler. Artık zevale gidenlerin peşinden koşmayacağını söyler. Camiden çıkıp eve gideceğini ifade eder. Namazını kılar bir kez daha ziyandan kurtulduğunu anlar.Camide kendini bulduğunu düşünür.Rabbine şükreder.(Resulüm!) Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir (Ankebut:45).

Akşam olur. Işık karanlıklar içinde kaybolur. Nefis de bundan faydalanır. İnsan da maalesef hep aldanır. Camiyi unutur. Şeytan da galip olur. Karanlıkta yalnızlığa düşer. Evinde sürekli kalacağını zanneder. Bu defa ailesinden kuvvet alır.Onların dünyasına dalıp gider. Evdeki yaşam insanı aldatır.Caminin yolunu unutturup hayata daldırır. Hayatın iki namaz arasında olduğunu unutan insan karanlıkları delen AllahuekberAllahuekber yani bütün karanlıkları bırak camiye gel sedasını tekrar işitir. Bu defa insan cidden çok mahcuptur. Çünkü verdiği sözleri hep unutur. Bunlara rağmen Allah kulunu hep huzuruna alır. İnsan bu defa dizlerinin bağı çözülmüş gibi bir nedametle tekrar toparlanır ve caminin yolunu tutar. Evin dünyeviliğinden caminin uhreviliğine doğru yollanır. Kendi kendine mırıldanır.

-Benim Rabbim ne kadar merhametlidir. Ben her defasında sözümü tutmadım. O her defasında rahmetini bana yar etti. Beni camide kendine rağmetti. Bunca ihsan artık bir sadakat ister. Ey nefsim artık yeter. Sana uymayacağım. Hayatımı caminin dışına çıkarmayacağım der. 

Büyük bir tezellül ve mahcubiyetle tekrar içeri girer. Kıyama durur. Rükua gider. Secdeye varır. Sonra etrafı selamlar. Büyük bir cuşişle ellerini açar ve Rabbine yalvarır.

-Allah’ım beni affet. Bu iki namaz arasını bana rahmetinle tekrar lütfet der.

Ve kimseyle konuşmadan hanesine yönelir. Çünkü uykuya bir namazlık vakit kalmıştır. Bir nevi ölüme, kardeşi olan uykuyayaklaşmıştır. Bu düşünceyle giderken Onlar ki, namazlarında huşu içindedirler; Ve onlar ki namazlarına devam ederler (Müminun 2, 9) ilahi nidayı hatırlar.Yarı yoldan döner.Evine gitmeden tekrar caminin yolunu tutar. Son namaza az kalmıştır.Cami hayatının en anlamlı mekanıdır. Girer camiye. Hayret verici bakışlar arasında çekilirbir köşeye.Bir günün muhasebesini tefekkür etmek ister. Büyük bir mahcubiyetle tam ... dalacakken AllahuekberAllahuekber yani bedeninle beraber ruhunla da camiye gel sedasını son bir kez daha duyar. Bir günün sonunda son kez camidedir. Namazını eda ederve duasını dergah-ı ilahiye arz eder. Huzur ve huşu içinde hanesine gider. Yolda da şu mısralardökülüverir dudaklarından:

Hayat ki manalıdır namaz olsa merkezinde

Namazsız hayat manalı olmaz ruy-ı zeminde

İki vakit arası ameller namazla ibadet olur

Namazsız olanların amali hep dünyevi kalır

Camininhakikati çıkınca hayatın merkezinden

Rahmet de rahat da gider insaniyet aleminden

Gelin yeniden hep birlikte camiye kulak verelim

AllahuEkber Allahu Ekberlerle nedamet edelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vildan Üzüm 2017-12-27 22:51:51

Namaz,sancıma ilaç,yanık yerime merhem;
Onsuz,ebedi hayat benim olsa istemem !
Necip Fazıl Kısakürek
Hakk'ı anlatan güzel kaleminiz dâim olsun inşAllah hocam.

Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-12-23 09:14:43

“Yapabildiğinizin en hayırlısını yapın. Süphesiz ki ecel yakındır. Ya sabah ya akşam vakti âniden çöküverir.”
Hz. Osman (r.a)

Avatar
Salih 2017-12-23 10:11:10

Kaleminize ve yüreğinize sağlık saygıdeğer hocam.

Avatar
Huseyin Zavalsiz 2017-12-23 08:46:09

Yazarimizin kalemine ve gönlüne sağlık. ALLAH im bizleri razı olduğu kullarından, İslami yaşayanlardan, Namazını dosdoğru kilanlardan Eylesin.

Avatar
Ölmez 2017-12-23 11:59:03

AllahuEkber Allahu Ekberlerle nedamet edenlerden oluruz/olalım inşAllah.

Avatar
Bilal Uludağ 2017-12-23 16:29:19

Yüreğinize sağlık

Avatar
Muttalip Çicek 2017-12-23 18:13:21

Rabbim cemaatle camide kıldığımız namaz sayısını artırsın. Kaleminize kuvvet, zihninize sağlık hocam.

Avatar
Kasım ŞEKER 2017-12-23 19:41:46

Önce namazlarımızı dosdoğru kılalım tabiki mümkünse camide ama özellikle sabah ve yatsı namazlarımızı camide cemaatle kılmak en güzeli. Saygıdeğer meslektaşım eline sağlık