(Seyda Molla Hüseyin El-Buti)

Gurbete çıkış, evden ayrılış

• İlmiyle, irşad ve tebliğiyle hakiki bir varis-i enbiyayla tanışmakla hep mesrur oldum. Lütf-i ilahi ile uzun süre onunla müşerref oldum. Ben onun hakiki zatını sevdim. Sürekli Onda Allah’ı hatırlayıp peygamberi özledim. Maveradan ne inerse ona bize de gelsin. Allah, Hz. Muhammed ümmetinin böyle fertlerini her yerde var etsin.

SOFİ Ahmed’in üçüncü oğlu olan Molla Hüseyin çocukluğunu köyündeki medrese eğitimi ile geçirir. Bu tedrisatta bir noktaya gelir. Ancak mutlu ve aldığı ilme kani değildir. Artık gurbet yolu görünmüş ve evden ayrılış başlamıştır. Üç arkadaş Bitlis-Van-Ağrı hattında meskun medreselerdeki iştihar etmiş alimlere intisab etmek ve ilim tahsillerini tamamlamak için yola çıkarlar. Bir inkisar-ı hayal ile kendilerine açılacak kapı bulamazlar. Çünkü devrin medreseleri bir taraftan sefaletin pençesinde kıvranırken diğer taraftan da devrin töhmetinden ve korkusundan can çekişmekte ve varlıklarını aşikare edememektedirler.

Kapılar kapanır ilim aşıkları bu üç arkadaşın yüzüne. Lakin Molla Hüseyin kararlılıkla yürür ilim mahfillerine. İki arkadaş bir vesile ile dönerler geldikleri menzillerine. Molla Hüseyin için de Hz. Yusuf gibi bir kara haber yayılıverir yeryüzüne. Takriben sene 1938 veya 39 dur. Mola Hüseyin aradığı ilmi menzili bulur. Buranın ismi Patnos’a bağlı Harebekork’tur. Molla Cami kitabına kadar okuduğu ve yaklaşık 3 yıl kaldığı Molla Kasım’ın yanıdır. Bu arada ailesi, ölmüştür Hüseyin’imiz diye artık umutlarını kesmişken yeniden meserret dolar haneye Mola Hüseyin 3 sene sonra aniden ortaya çıkarken.

Yusuf’unu bulmuş gibi sevinir Hüseynini görünce Sofi Ahmet. Bu sevinç bir müddet sonra döner hüzne. Çünkü ilim ve irfan aşkı sarmıştı Mola Hüseyin’in her tarafını. Tam kavuşmuşken ailesi almıştı ortalığı bir ayrılık vaveylası. Bir taraftan sevinirken aile bu hale diğer taraftan diyordu babası oğlum yıka sadece sen beni ölünce.

Bütün bu beklentiler Seydayı ilim yolculuğundan alıkoyamadı. İlim merkezi olan Oxin’e gitmek istedi ancak yer bulamadı. Çünkü o yıl “kıtlık yılı” olarak anılmaktaydı. Bu ilim yolculuğunun sonraki durağı Saruh köyündeki Seyda Molla Abdullah’ın yanıydı. Buradan da istenilen cevap alınamadı. Ardından Bidar köyüne Şeyh Ahmed’in yanına vardı. Derken yok bizim boş yerimiz nidaları Patnos’a oradan Tırtop’a oradan da Külungo’ya kadar yankılandı. Molla Hüseyin’in her ilim öğrenme isteği, ertelenen ve ötelenen bir teklifle karşılaştı. İsterseniz sizi Marnik’e gönderelim tahsiliniz için vesile olalım nidaları yankılandı.

Çileli ilim yolculuğu ve hayırlı tevafuklar

Yolculuk Demirçi’ye varılarak noktalanır. Şartlar zorunlu ilim olarak anılır. Bu zorlu yolculuk Nok köyünden Marnik’e oradan Oxin’e sonra Haştax’a ve Karabu derken Halenze köyünde uzun bir soluk ve Kultik’te sonlanır.

Bütün bu çileli ilmi yolculuk iki hayırlı tevafukla biter. Evvela vakarı, ilme olan düşkünlüğü ve takvası neticesinde Allah’ın emriyle seydasının kızıyla evlenir ve sülbünden kendi gibi nesl-i tahir gelir. Sonra bölgenin en mühim manevi şahsiyetlerinden ve Nakşi tarikatının en son temsilcilerinden Norşin’li Şeyh Muhammed Ma’şuk’a intisap eder. Sanki onun aşk potasında vuslata erer. Mamelek namına ne varsa her şeyi bırakır. Seferden tut hacca kadar hep onunla kalır. Seyda’nın bu mahareti mahareti Şeyh Maşuk Efendinin halifesi olmakla taçlanır. Bunu kabul etmemek için Seyda ısrar eder. Ama Şeyhi görevi onun omuzuna yükler.

Allah hayırlı ömürler versin zat-ı alilerine. İmamlığa ve müderrisliğe başladı Bitlis’in Por köyünde. Yaklaşık 15 yıl burada kalır. Sonra Tatvan’ın Zığak köyünde 7 sene yeniden imamlık ve müderrislikle anılır. Seyda buraya yerleşmek ister. Lakin kader soluğunu Diyarbakır’ın Miraxura köyünde istihdam eder. Takdiri ilahi orada 24 sene Seyda’yı istihdam eder.

Gıdası ve ilacı, talebe okutmak

Sonra şehir merkezine yerleşip Kur’an ilimleri ve irşat hizmetlerini burada devam eder. Yüzlerce talebelerini sabah erken başlar okutur. Yatsı namazına kadar yada getirir. 95’i aşkın yaşına rağmen gah Maşuk Camii’nde gah Suffe’de gah diğer medreselerinde bitmeyen enerjisiyle hâlâ bu hali devam ettirir.

Seyda hazretlerinin hayatı, gıdası ve ilacıdır talebe okutmak ve Kur’an dinlemektir. Bütün ferdası hep böyle geçerek nuranileşir.

Hastalandığında, ayakta duracak dermanı olmadığında iki ilacı vardı Onun. Biri namaz kılmak diğeri ders vermek. Hep böyle tedavi oldu hayatı boyunca ve halen öyle... Artık hiç tahammülü yok insanlarla dünyalık konuşmaya ve hasbihal etmeye. Namaz ve Kur’an tek enisi ve sığınağıdır bu yaşta bile. Onu tanıyanlar ve görenler; ihlası, vefayı, isârı, tamamen Muhammedî ahlakı görürler. Onu görenler Allah’ı hatırlarlar, selef-i salihinin bir bakiyesidir derler. Adeta “sadıklarla beraber olun” (Tevbe/119) ayetinin günümüzdeki en güzel masaddaklarından biri olduğunu bilirler.

Artık yolundan gitmektedir evlatları. Ahir ömrüne kadar Kur’an okudu, okuttu, her yerde Allah’ı aradı. Şerefle yad edilen bir ömr-i münevver. Bütün talebeleri ve sevenleri onu hayırla yad eder.

Onda Allah’ı hatırladım

İlmiyle, irşad ve tebliğiyle hakiki bir varis-i enbiyayla tanışmakla hep mesrur oldum. Lütf-i ilahi ile uzun süre onunla müşerref oldum. Ben onun hakiki zatını sevdim. Sürekli Onda Allah’ı hatırlayıp peygamberi özledim. Maveradan ne inerse ona bize de gelsin. Allah, Hz. Muhammed ümmetinin böyle fertlerini her yerde var etsin. Onu hakkın varisi tanıyanlar bahtiyardır. Hakiki kerametlerini burada aramalıdır. Dua ile olmak isteriz duasında. Hayırlı ömürler versin Yaradan Seydaya.  (BİTTİ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Huseyin ZAVALSİZ 2017-10-06 11:59:09

Amin Amin inşAllah Allah ım bizlerin de karşısına böyle mübarek insanlar çıkarsin inşAllah. Yazarımızdan Allah razı olsun. Hayırlı Cumalar

Avatar
Burhi 2017-10-06 22:41:51

Eksik söylediniz hocam seyda yi yaklaşık 14 sene taniyorum Şükür kabûl ederse majdumuyom bence bunu tarafgirlikle söylemiyorum seyda hazretleri bizden öte dunyalarin mürşidi kkamildir. Bence fazla değil bir nebze duygularimiza tercüman oldunuz hocam Rabbim razı olsun hocam. Seydanin himmeti ve duasindan ayirmasin yazilariniz devami dileğiyle

Avatar
Ali 2017-10-09 12:38:18

Duygulanmamak elde değil

banner623

banner624