Adalet Bakanlığı yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla 2003 yılından beri uygulanan “iflasın ertelenmesi” kurumunun tamamen yürürlükten kaldırıp” ve bu kurumun yerine, mevzuatta bulunan ancak iflas erteleme kurumu sebebiyle tercih edilmeyen “konkordato”yu revize ederek aktif hale getirilecek.

Konkordato tercih edebilmek için "borca batık hale gelme" şartı aranmayacak. Borçlarını ödeme konusunda güçlüğe düşen veya yakın bir gelecekte ödeme güçlüğü yaşayabilecek olan borçlular konkordato talep edebilecek.

Borçlunun gerekli belgeleri sunması üzerine mahkeme borçluya derhal 3 aylık geçici mühlet verecek. Bu süre en fazla 2 ay daha uzatılabilecek.

Geçici mühlet kararıyla birlikte artık rehinli ve adli alacaklılar borçlu aleyhine icra takibi başlatamayacak, başlanmış takipler de durdurulacak. Ayrıca mahkeme, geçici konkordato komiseri görevlendirerek borçlunun faaliyetlerine nezaret etmesini sağlayacak, borçlunun mal varlığının muhafazası için gerekli tedbirleri alacak.

Geçici mühlet içinde mahkeme, mali durumu itibarıyla borçlunun teklif ettiği konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olup olmadığını bilirkişi marifetiyle tespit edecek. Mahkeme bu tespiti yaptığında ise borçluya bu kez, bir yıllık (12 ay) kesin mühlet verilecek. Bu süre güçlük arz eden özel durumlarda 6 ay daha uzatılabilecek.

Alacaklı sayısı, alacak miktarı ve alacakların çeşitliliği dikkate alınarak mahkemece, alacaklılar kurulu oluşturulabilecek. Mühlet süresince borçlu, komiserin nezareti altında işlerine devam edebilecek. Borçlu, mahkemenin izni dışında mühlet kararından itibaren rehin tesis edemeyecek, kefil olamayacak, taşınmaz ve işletmenin devamlı tesisatını kısmen dahi olsa devredemeyecek. Bunların aksine yapılan işlemler hükümsüz sayılacak.

İşçi ve nafaka alacakları konkordatoya tabi olmayacak.

Borçlu, daha önce yaptığı ancak konkordato sürecini olumsuz etkileyen sözleşmeleri, tazminat karşılığında feshedebilecek.

İflasta tasfiyeye tabi, icrada ise satışa tabi mallar ticari ve ekonomik bütünlüğü korunarak daha yüksek fiyata satılacak. Alacaklının tatmin oranı artacak ve borçlunun borcu azalacak.

İflasta, müflisin imalathanesi ve mağazası, hemen kapatılıp mühürlenmeyecek. Ticari faaliyetin devamını sağlayan bu önlem, işletme borçlarının ödenmesine ve istihdamın sürdürülmesine katkı sağlayacak.

Tasarıyla yapılan bir başka reform elektronik tebligat zorunluluğu olacak. Kamu kurumları, belediyeler, şirketler, dernekler, vakıflar, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait ortaklılar, avukatlar, noterler, arabulucular, bilirkişiler aralarında mahkemelerin de bulunduğu tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından gönderilecek tebligatlarıelektronik ortamda alacak.

Tebligatın elektronik adrese gönderilmesi halinde alıcılara kısa mesaj yoluyla bilgi verilecek. Tebligat, elektronik adrese iletildikten 5 gün sonra yapılmış sayılacak.

Usulsüz tebligat, adres değişikliği, uzun tebligat süreleri gibi sorunlar ortadan kalkacak ve tebligat masrafları üçte iki oranında azalacak.

Hakemlerin verdiği kararın denetlenmesine yarayan iptal davasına bakacak mahkeme konusunda uygulamada yaşanan belirsizlik giderilecek. Hakem tarafından nihai karar verilinceye kadar mahkeme kararına ihtiyaç duyulan işlerde ilk derece mahkemeleri, nihai karar hakkındaki iptal davalarında ise istinaf mahkemeleri görevli kılınacak.

Miktar veya değeri 100 bin Türk Lirasının altında kalan ticari davalar artık basit yargılamaya tabi olacak. Ayrıca basit yargılamaya tabi davalarda bilirkişinin rapor verme süresi üçte bir oranında azalacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624