Yeni medya araçları deyince aklımıza ilk olarak radyo ve televizyon devrimi gelir. Radyo ve televizyon, kitleleri etkisi altına alabilse de etkileşime katılımcı olma fırsatı vermiyordu. Tek taraflı etkileşimin doğal sonucu olarak dinleyici ya da izleyici kitle kendine sunulanı almakla yetinmek zorundaydı.

Siyasal hayatta ise radyonun yerini televizyonun alması medyada yeni bir dönemin başladığının en önemli işaretiydi. Televizyon programları vasıtası ile fikirlerini milyonlara ulaştırma fırsatı bulan siyasiler, beden dilini de etkili bir şekilde kullanarak kitleleri etkileyebiliyor, harekete geçirebiliyorlardı. Seçimlerde televizyonlardan halka seslenmek artık seçim kampanyalarının vazgeçilmez bir öğesi olmuştu. Fakat etkileşim yine tek taraflıydı.

***

Sosyal medyanın ortaya çıkması ve yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte bambaşka bir döneme geçilmiş oldu. Çünkü artık ekranın diğer tarafındakiler sadece seyirci değil, bilakis etkileşimin birer parçasıydılar.

İnsanlar artık fikirleri, hayat tarzları ve görsellikleri ile kendilerini ifade edebilecekleri ve milyonların dikkatini çekmeyi başarabilecekleri bir mecraya kavuşmuşlardı. Sosyal medya profilleri artık bireyler kendilerini diğer insanlara anlatabilecekleri ve kitleleri harekete geçirebilecekleri platformlara dönüşmüşlerdi.

***

Sosyal medyanın etkileşim gücünün olumsuz etkilerinin ve manipülatif etkiler doğurabileceğinin sinyalleri gezi parkı olayları sırasında verildi. Meselenin iyi anlaşılmadan, takipçisi fazla olan sözde sanatçılar tarafından manipüle edilmesi ile birlikte olaylar kontrolden çıkmaya başladı.

Aslında ülkemizde çekilmeyen çeşitli şiddet fotoğrafları üzerinden toplumun sinir uçlarına dokunularak tahrik edilmeye çalışılması aslında olayları sistemsel bir şekilde başlatan ve provoke eden gizli bir elin varlığını ortaya koyuyordu. Sosyal medyanın etkileşim gücü bu kez olumsuz olarak kullanılıyor, linç kültürü kendini sosyal medyada gösteriyordu.

Sinir uçlarına dokunularak son derece provoke edilen gençler ne yaptıklarının farkında olmadan kendi vergileri ile alınan kamu mallarına zarar veriyorlardı. Bu şuursuz davranışların neticesinde vandalizm ortaya çıktı. Oysaki halkın hakkını savunduklarını iddia edenlerin halkın mallarına zarar verdiklerinden haberleri yoktu.

***

Yeni nesil medya araçlarının doğru kullanılması gerektiğinin öneminin mutlaka iyi anlatılması gerekmekte. Fakat internetin tam manası ile denetlenemiyor olması toplumun yanlış enformasyonlarla manipüle edilerek iç huzursuzluklara sebebiyet veriyor.

Fikir ve ifade özgürlüğü temel bir haktır. Ancak yanlış bilgi ve enformasyonla toplumun manipüle edilerek toplum huzurunun bozulmasına sebebiyet vermek bir hak değil, bozgunculuktur. Bu sebepten yeni nesil medya araçlarının da denetime tabi tutulmasının tartışılabilmesi gerekir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.