Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılardan; hizmet akdinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR birimlerine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuranlar, işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak kaydıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

30 günlük süre yasal başvuru süresi olup, bu süreden sonra başvurulması halinde geç kalınan süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ MİKTARI

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, İş Kanununa göre 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ni geçememektedir.

ÖDEME ZAMANI DEĞİŞTİRİLDİ

İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında işsizlik ödeneği ödemeleri bugüne kadar her ayın sonunda aylık olarak gerçekleştirilmiştir. 05/12/2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Kanun ile İşsizlik Sigortası Kanununun ödeme esaslarını düzenleyen maddede değişiklik yapılmış ve ödemelerin, her ayın beşinde aylık olarak ödeneceği hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda; 2017 yılı Aralık ayına ilişkin işsizlik ödeneği ödemeleri 05/01/2018 tarihinde yapılacak olup, sonraki dönemlerde de ödemeler her ayın 5’inde gerçekleştirilecektir.

İŞKUR tarafından yapılmakta olan ücret garanti fonu ödemeleri, kısa çalışma ödeneği ödemeleri, yarım çalışma ödeneği ödemeleri ile Özelleştirme Kanununu kapsamında yapılan iş kaybı tazminatı ödemeleri ise ayın sonunda ödenmeye devam edilecektir.

İŞSİZLİK ÖDEMELERİ 18 MİLYON TL’Yİ AŞTI

İşsizlik Sigortasının uygulamaya başladığı Mart 2002 tarihinden 30.11.2017 tarihine kadar 9.079.536 kişi başvuruda bulunmuş, 5.765.621 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır. Mart 2002 tarihinden 30 Kasım 2017 tarihine kadar toplam 18.147.413.393.-TL ödemede bulunulmuştur.

Kasım 2017 ayında işsizlik ödeneğinden yararlanmak üzere 116.440 kişi başvurmuştur. Kasım 2017 ayında önceki dönemde başvuranlar ile birlikte 383.757 kişiye 318.350.987.-TL ödeme yapılmıştır.

Nasıl Erken Emekli olurum? Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alırım? Kıdem Tazminatı Ne Kadardır? Kıdem Tazminatım Ödenmedi Nasıl Bir Yol İzlemeliyim? Haksız Yere İşten Atıldım, Nasıl Hakkımı Alırım? Yıllık İzinim Ne kadar? İş Kazası Geçirdim, Haklarım Nelerdir? Ayrıca İş Sağlığı, Mazeret İzinleri, Annelik İzinleri, Doğum Yardımları, 65 Yaş Ve Özürlü Maaşı, Malulen Emeklilik, Gazi-Şehit Maaşı, Ücret Alacakları, İş Güvencesi, Genel Sağlık Sigortası, Çalışan Hakları Ve Hak Arama Yolları, İhbar Tazminatı, SSK, SGK, BAĞ-KUR, İŞKUR, İşsizlik, En Etkili İşe Başvuru Yolları… Ve Çalışma Hayatına İlişkin Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik ve Emeklilik BAŞUZMANI İsa KARAKAŞ cevaplıyor. www.isakarakas.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.