Türkiye’de kadın girişimciliğinin gelişmesi ve kadınların çalışma yaşamına katılımının artması için faaliyetlerine devam eden Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), geçtiğimiz Perşembe günü düzenlediği aylık toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nu konuk etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, KAGİDER’in kadınların tüm karar süreçlerinde özgür, eşit ve etkin rol aldığı bir dünya yaratmak vizyonuna sahip olduğunu belirterek, “2025 yılına kadar hedefimiz, toplam kadın istihdam oranını %41’e yükseltmek ve kadın girişimci sayımızı 150 bine çıkartmak.”dedi.

TÜİK Temmuz 2017 verilerine göre halen ülkemizde çalışma yaş aralığında bulunan yaklaşık 30 milyon kadının ancak 8,9 milyonu çalışıyor. Yaklaşık 20 milyon çalışabilir yaştaki kadınsa iş gücünün dışında. Bunlar son derece yetersiz rakamlar. Oysa kadınları iş gücüne dahil edebilsek GSMH’mız %30 artacak. 

Konuşmasında kadınların iş ve yaşam dengesini kurmasını destekleyeceği uygulamalar geliştirmenin önemine değinen Oktar, KAGİDER’in kadın istihdamını artırmak için oluşturduğu çözüm önerilerini şu sözlerle paylaştı: “Kadının iş hayatına katılmasının, yani kadın çalıştırmanın işveren için caydırıcı olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü işveren kadın çalışan yerine daha az maliyetli olduğu için erkek çalışanı tercih eder. İşte bu maliyet farkının yaratılmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılan kadınların %60’ı kendisine çocuk bakımı konusunda uygun şartlar sağlanabilirse işe dönmeye hazır. KAGİDER’in bu konudaki çözüm önerisi, çalışan kadınların çocuk bakım ihtiyacını çözmek için kaliteli, sürdürülebilir ve düşük maliyetli, devlet tarafından sağlanacak çocuk ve yaşlı bakım desteği sunulmasıdır. Aynı zamanda çocuk bakımının her iki cinsi, anne ve babayı aynı şekilde kapsayan toplumsal bir sorumluluk olduğu bilincinin oluşturulması için de çalışmalar yapılmalıdır.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, çalışma hayatında yaşanan çok büyük değişiklikler ve gelişimden en çok kadınların etkilendiğine dikkat çekerek, bu süreçte ortak akılla çözüm üretmenin başarının anahtarı olduğunu vurguladı. Bakan Sarıeroğlu konuşmalarına şöyle devam etti: Kadın konusu bizim için çok önemli. Kadın güçlü olursa ülkemizin daha güçlü olacağına inanıyoruz. Eğer kadınlar iş hayatında daha aktif yer alırlarsa kalkınmamız daha güçlenerek ilerleyecek. AK Parti olarak kadın konusunu siyaset üstü, ideolojiler üstü hassas bir mesele olarak görüyoruz. Çünkü kadın olmazsa Türkiye’nin geleceğe ilişkin hayalleri yarım kalır, eksik kalır; ilerlememiz mümkün olmaz. Bu nedenle politikalarımızın odağında kadın olmaya devam edecek.

Özellikle kadınlarla ilgili bugüne kadar getirdiğimiz teşviklerin beklediğimiz faydayı sağlamamasındaki temel sebebin, diğer teşviklerle örtüşüyor olması ve tercihlerin genelde başka alanlara doğru kaymasına sebep olacak bir nitelikte olması olarak görüyoruz. Bunu engelleyecek şekilde düzenlemeler hazırladık. İstihdam oranlarımız %29’ları aşmış durumda. İş gücüne katılımla ilgili %34,1 hedefine gelmiş durumdayız. Geleceğe ilişkin %41 şeklinde 2023 yılında ilişkin bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için daha iyi performans göstermemiz, daha güçlü politikalar ortaya koymamız gerekiyor diye konuştu.

[email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624