Artık bilişim çağında yaşıyoruz. Teknoloji hayatımızın bir parçası. Ne kadar araya mesafe koymaya çalışsak da, yaşadığımız çağ bilişim teknolojilerinin kullanıldığı, sanal ortamların, medyanın her anlamda bireylerin hayatlarına dokunarak, bu hayatları dönüştürüp, yönettiğine tanık oluyoruz.

Her dönemin kendine göre imkânları ve imkânsızlıkları vardır. Teknoloji ve bilişim bu çağın imkânları olabilir. Ama aynı zamanda sanal âlemlerle, sosyal medya ile ve televizyonun boş ve ayartan halleri ile bireyi her anlamda tükenişe de sürükleyebilir.

Teknolojiyi yönetmesini bilen, entelektüel birikimine derinlikli bir duyarlılık kazandırmak isteyen gençler, bilinçli okurlar, her anlamda gençliği anlamaya çalışan ve onların yaşadıkları çağa ayak uydurmak isteyen eğitimciler, yöneticiler, anne babalar da bu çağda olağanüstü hızıyla etkin olan bu mecrayı kendi lehlerine çevirebilirler. Ancak o zaman teknolojinin hiçbir şeyle ölçülemeyen imkânlarından faydalanabilirler. Bu mümkündür. Yabancı dil öğrenebilirler, dünyanın bir ucundaki hayatların akışını öğrenerek, farklı hayatlara anlamlı dokunuş yapabilirler, kendi mesleklerine ve entelektüel donanımlarına faydalı olabilecek her türlü bilgiye ulaşabilirler. Parmaklarının ucunda hem bilgilinin gücü, bireyi kendini yenilemeye taşıyacak ona olumlu evrensel kazanımlar yükleyecek gür ve hızlı bir seslenişin kuşatıcılığı vardır hem de bireyi içinde bulunduğu toplumda en süfli duruşlara, ziyana, yokluğa götürecek nice ayartıcıların durağı vardır.

10 Mayıs Perşembe günü, İstanbul’da dijital dünyaların halatlara dokunuşu ve eğitim amaçlı anlamlı bir toplantı gerçekleşti. Taksim’de gerçekleşen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  tarafından düzenlenen toplantı eğitim amaçlı bir toplantı olarak tertip edildi. Mayıs ayının ilk Pazar günü anneler günü olarak kutlanır. Bu anlamlı günün de anıldığı,  Kadın ve Teknoloji Buluşması olarak tertip edilen eğitim programı Kadın Muhtarlara düzenlenmiş olsa da çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 

Kadın ve Teknoloji konulu programda konuşan, İstanbul Valisi Vasip Şahin de yaptığı konuşmada, kadınların yenilikleri takip eden ve en hızlı intibak eden insanlar olduğunu belirterek, "2023 hedeflerine ulaşmak istiyorsak iş gücümüzün yüzde 75'leri bulması gerekiyor. Onun için kadınıyla erkeğiyle herkesin iş gücüne katılması bekleniyor. Dolayısıyla hem kadının hem erkeğin niteliklerinin artırılması bizim olmazsa olmazlarımızdan ve gelişmemizin, muasır medeniyet seviyesini ulaşmamızın en önemli şartlarından birisidir" diye konuştu. Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey ise kadın ve teknolojinin birbiriyle paralellik gösteren iki önemli kavram olduğunu ifade ederek, herkes için teknolojinin kadınlar için de olması gerektiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya her anlamda kadınları desteğini sürdüren çalışmaları ve anlamlı girişimleri ile dikkat çekiyor. Programda anlamlı bir konuşma yapan Bakan Kaya’nın en önemli cümlesi belki de: “Kadınlarımızın gücüne inandık” diyerek söze başlamasıydı.

Yaşadığımız çağda her anlamda ön plana çıkan dijital dünyanın sunduğu fırsat, imkan ve tehditler nedeniyle, bu alanda kadınların aktif rol üstlenmelerine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Kaya, "Bu konuda kadınlarımızın aktif olması, aynı zamanda ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması, ayrıca günümüz ekonomisinde küresel rekabette hak ettiği yeri alması bakımından da önemlidir. Gelecek dönem hedefimiz, ilk 10 büyük ekonomi içine girmektir. Bu hedefimize toplumumuzun yarısını oluşturan kadınların katkı ve katılımı olmadan ulaşamayız" diye Ümitvar ve umutla konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 2002 yılında yüzde 45 olan kız çocuklarının ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 83'lere ulaştığını gururla ifade edebileceklerini belirterek, "Yükseköğrenimdeki kızlarımızın eğitim göstergelerinde ise daha çarpıcı bir gelişme görüyoruz. Yükseköğrenimdeki kız çocuklarımızın oranı 2002'de yüzde 13'tü. Günümüzde bu oran yaklaşık yüzde 45'e ulaştı. Bu konuda erkekleri geçmiş durumdayız” diyerek önemli bilgiler aktardı.

8 Mart'ta "Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nı açıkladıklarını hatırlatan Kaya, "Bu belgemizde 'bilişim sektöründe daha fazla yer almaları için, veri tabanı, yazılım, ağ teknolojileri, dijital pazarlama, bilgi güvenliği vb. konularda 2023 yılı sonuna kadar 200 bin kadının yetiştirilmesi' hedefine yer verdik. Bakanlık olarak ayrıca son aylarda yaptığımız faaliyetlerde de bu alana ayrı bir önem ve öncelik verdik. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ile iş birliği içinde Bakanlığımız sevgi evlerinde yetişen kız çocuklarımız ve bakıcı anneleri ile şehit çocukları ve eşlerine yönelik olarak 'Bilgi Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Eğitimi' verdik. Bu etkinliklerimizle, kızlarımızın meslek kariyerlerini bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yapmalarının önemine dikkat çektik." diyerek dinleyicilere önemli konularda açıklamalar yaptı.

 "Dijital okur-yazarlığı yetkin bir şekilde kullanmak zorundayız" bu alana vurgu yapan Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 16 yılda kız çocuklarının okullaşma oranında ve eğitimlerine devamlarında büyük başarı yakaladıklarını kaydeden Kaya : "2002 yılında yüzde 45 olan kız çocuklarımızın ortaöğretimde okullaşma oranı bugün gururla ifade edebiliriz ki yüzde 83'lere ulaşmış bulunmaktadır. 'Ama bu da yetmez' diyoruz. Hedefimiz tüm kız çocuklarımızın okullaşmasıdır. Yükseköğrenimdeki kızlarımızın eğitim göstergelerinde ise daha çarpıcı bir gelişme yakaladık. Yükseköğrenimdeki kız çocuklarımızın oranı 2002'de yüzde 13'tü. Günümüzde bu oran yaklaşık yüzde 45'leri bulmuş durumda. Bu konuda erkekleri geçmiş durumdayız. Bununla birlikte, istatistiklere baktığımızda bilgi teknolojileri alanında lisans eğitimi gören kız çocuklarımızın oranı yüzde 29'larda, mühendislik alanlarında yüzde 28'lerdedir. Bu oranları yüzde 50'lere taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bu oranları asla ve asla yeterli bulmuyoruz. Bunun için Bakanlık olarak 'Türkiye'nin Mühendis Kızları' projesi ile liselerde mühendislik fakültelerini kızlarımıza anlatıyor ve bu fakülteleri tercih eden kızlarımıza burs desteği sağlıyoruz" diyerek, önemli açıklamalarda bulundu.

Kadınların dijital okuryazarlık eğitimiyle, bulundukları yerlerde üstlendikleri liderlik vazifesini farklı bir boyuta taşıyacaklarına inandığını vurgulayan Kaya, "Kitle iletişim araçları, popüler kültür ve dijital teknolojiler her yaşta insanımızın tutumlarını, davranışlarını ve değerlerini şekillendirmeye, etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle günümüzde başarılı olmak için dijital okuryazarlığı yetkin bir şekilde kullanmak ve anlamak zorundayız. Bu teknolojiyi doğru kullanmak, zararlı içeriklerden korunmak, yararlı içeriklerden en uygun şekilde faydalanmak gerekiyor. Geçen yüzyılda neredeyse büyük bir salon büyüklüğünde olan bilgisayarlar bugün cep telefonu boyutunda taşınabilir hale gelmiştir. İnternetle birlikte sosyal medyanın insanı etkileyen güçlü bir ağa dönüşmesi, eğitim ve iş hayatımızı, toplumsal yaşamımızı doğrudan etkilemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

 "Kadının güçlü olduğu bir toplumda aile de güçlü olur, toplum da güçlü olur" diye Bakan Kaya, Kadınlardan aldıkları destek ve güçle yollarına devam ettiklerini söyleyen Kaya, kadınları daha da güçlendirmek için gece gündüz çalıştıklarını belirterek,  organizasyonda emeği bulunan Google Türkiye'nin yetkililerine teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.