Katalonya Bağımsızlığı, Türkiye’de nedense İngiliz eksenli yayın organlarının bilgileriyle analiz ediliyor. Hatta Barzani’nin bağımsızlığı ile ilişkilendiren çıktığı gibi Katalonya’dan maksatlı Türk-Kürt karşılaştırmalar yapılıyor. Gelin kısa bilgilerle bu meselenin arka planını irdeleyelim.

İspanya’da yaşanan Katalonya gerilimi, aslında İspanya Madrid merkezi hükümet ile Barcelona yerel yönetimi arasında değil. İngilizlerle İspanyollar arasında yaşanan bir gerilimdir. Ortalama 2-3 yılda bir, ısıtıp ısıtıp ulusal/uluslararası kamuoyuna getirilen bir konudur. Analiz ve bilgilendirmeler İngiliz yayın organları BBC, Reuters, The Guardian gibi tek merkezden yapılır. Akdeniz’i Atlas Okyanusuna bağlayan Cebelitarık Boğazında belli aralıkta, İspanya ve Fas kıyılarında statü konularında gerilimler yaşanır. Hemen arkasından, Fas veya İspanya bir şekilde asayiş olaylarıyla karşı karşıya kalır.

İngilizlerin BREXIT kararı almasıyla, deniz aşırı topraklarında da statüler gündeme geldi. Cebelitarık, Akdeniz ve İspanya tarafından çevrilen bu toprak parçası, İngilizler açısından stratejik bir öneme sahip ve kontrolü İspanyollara bırakılmak istenmiyor. Özellikle Britanya’nın Akdeniz, Ortadoğu, Hindistan ve Uzakdoğu’ya açılan ticaret kapısı. Yani Mısır’daki Süveyş Kanalı ile aynı öneme sahip. Dolayısıyla İngiizlerin, Ortadoğu ve Hindistan’da yaptıkları hatırlanacağı üzere, buradaki hakimiyeti kaybetmeme adına yap(a)mayacağı hiç bir şey yok.

1713 Ultrecht anlaşmasınca Cebelitarık'ın egemenliği İspanya'dan İngiltere'ye devredilmişti. Ancak, İspanyollar, Cebelitarık yarımadasının egemenlik hakkından hiç vazgeçmedi. Birçok defa BM ve AB Komisyonu'nda girişimler yaparak, Cebelitarık'ın İspanya'ya ait olduğunu savunup durdu. Eskiyi aratan gücünden ötürü, mesafede alamadı.

Cebelitarık’ta yaklaşık 30 bin civarında İspanyol!! yaşar (İngiliz vatandaşlığı vardır) Sözde özerk bir statüye sahip olsa da; Anayasaya göre Maliye, Güvenlik ve Dışişleri gibi kritik konularda Kraliçe’ye bağlıdır. İngiliz parlamentosunda temsil edilen milletvekili bile vardır!! 1967 ve 2002'deki iki referandumda halk, Birleşik Krallık yönetiminde kalmayı tercih etti.(Tabii İngilizlerin kurgusu ve insan taşıması sayesinde) 2002'deki referandumun sonucu, % 99 çıktı (Papa, referandumda oylansa, böyle bir oran çıkmazdı)

Derken BREXIT oylamasında(İngilizlerin AB’den ayrılması) Cebelitarık halkı, AB’de kalma yönünde bir irade koyarak, Kraliçe ile ters düştü (% 96) Hemen harekete geçen İspanya, İngiltere ile egemenliği paylaşma teklifinde bulundu. Buna göre, Cebelitarık’a İspanyol bayrağı çekilerek, AB üyeliği devam edecekti. Tabii İngilizler, bağımsız bir devletin varlığına tahammül edemezken,önemli bir askeri üssünün bulunduğu ticaret, turizm, online kumar ve  elektronik deneylerini yaptığı stratejik bir noktayı İspanyollara verir mi? Tabii ki hayır.

Zaten bu restleşmeden önce ve sonrasında, balıkçı tekneleri ve kıta sahanlığı konularında sıkça İspanya ve İngiltere karşı karşıya geliyordu. BREXIT’den sonra hatırlayın Avrupa’da birçok ayrılıkçı bölgede, referandum sinyali gelmeye başlamıştı. Katalonya hadisesi İngilizlerin, İspanya’yı karıştırma ve bölme siyasetidir. Kanaatimce Katalonya, İspanya’dan bölünmeyecektir. Çünkü İngilizler Katalonya gibi bir enstürman üzerinden, hem Cebelitarıkı koruyor, hem de Katalonya üzerinden İspanya’nın bankacılık sistemi, turizm, siyaset, hukuk ve spor alanlarından iç işlerine müdahil olabiliyor. Öyle ki Barcelona futbol kulübünün La Liga’da ayrılıp İngiliz Premier Lige katılma fikri de bir İngiliz projesidir. Düşünebiliyor musunuz? Barcelona’nın İngiliz ligine yapacağı katkıyı veya İspanyol liginin kaybedeceği prestiji. Bu arada Katalan takımların sponsorlarına dikkat ettiğinizde İngiliz yatırımların direk veya dolaylı desteğini görürsünüz.

Kürtlerle yapılan karşılaştırmalar siyasi, ekonomik, kültürel ve silahlı mücadele açısından çoğu zaman hatalı. Tabii bende meseleyi ‘Kürt’ etnik kimliği üzerinden -özür dileyerek- irdelemeye çalışacağım.

Bir kere Katalonlar zengin, Kürtler fakir. AB, Katalonlara antipatik, Kürtlere sempatik bakar. (Şimdiden AB ülkeleri Katalonları tehdide başladı bile) Kürt siyasi hareketi silahlı mücadeleye başvurmuş, Katalonlar ise böyle bir yöntem kullanmamıştır. Kürtleri İsrail ve ABD kullanır, Katalonları ise İngilizler destekler. Katalonlar İspanya ekonomisinin %30’unu sırtlamış durumda. Prestijli iki büyük bankası var(Avrupa’nın en önemli bankası La CAİXA ve Banco Sabadell) Ülkedeki bankaların %40’ı Katalanlarındır. Kürtlere ise bankalar kredi bile vermez. Katalonya İspanya'nın ekonomik olarak can damarıdır.Kürt siyasi hareketi ise emperyalistler tarafından Türkiye’nin aleyhine kullanılan bir aparat.

Bu bağlamda, İspanya’nın en zengin bölgesi olan Katalonya’da yaşananları bilmeden, Türkiye’ye önermek ve ilişkilendirmek, PYD/PKK’nın gerçek niyetlerini, özgürlük ve insan hakları ambalajları ile emperyalistlerin amaçlarını uluslar arası bir müdahale ile rasyonelize ve meşru hale getirme çabasıdır. Bu tarz yaklaşımlar oldukça tehlikeli ve art niyetlidir.

Özetle Kürt-Katalon benzetmesi bir cahil benzetmedir. İki bölgenin halkını karşılaştırdığınız zaman hiç örtüşmediğini anlarsınız. Katalonların ve Kürtlerin büyük bir kısmın ayrılıkçı olmadığı düşünüldüğünde, mevcut gerilimler sadece hukuk ve bağımsızlık adı altında bir ülkenin içişlerine karışmaktır. İspanya ile tek benzerliği, ayrılıkçı etnik örgütlere karşı mücadele etmek zorunda kalmalarıdır. Geçen ay, Barcelona’da yaşanan DEAŞ saldırısını analiz ettiğimizde, bu saldırının aslında Barcelona-Madrid arasında yaşanacak bağımsızlık referandumunu hedef alacağını ifade etmiştik (Yazı arşivimizden bakabilirsiniz.) Bu bağlamda, masada askeri bir müdahalenin konuşulduğu yine bir İspanyol Kolonisi olan Arjantin’deki Falkland Adaları krizi gibi Cebelitarık’ta bir askeri uygulama söz konusu olmakla birlikte, ABD gibi bir aktörün şuan ki tutumunu dikkate aldığımızda kanaatimce zayıf bir ihtimal olarak karşımızda duruyor. Haliyle Katalonlar’ın büyük bir çoğunluğunun kendilerini hem İspanyol hem de Katalan olarak görmelerinden ötürü, Katalanlar, mevcut özerkliğin ötesinde bir ayrışmaya gitmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624