Kerkük, Musul ve Kuzey Irak’taki diğer Türkmen bölgelerinde yaşayan kardeşlerimiz, bugünlerde ne yazık ki üzüntü verici gelişmeleri yaşıyorlar. Türkiye, bir oldu bittiye getirilerek Irak’ın toprak bütünlüğüne dokunulmasını ve özellikle bölgedeki Türkmenlerin zarar görmesini haklı olarak istemiyor. Devletimiz, bu konuda haklarımızdan doğan tedbirleri ve müdahaleleri alıyor, almaya devam ediyor.

Kerkük başta olmak üzere komşu kardeş ülkedeki Türkmenler, tarih boyunca köklü bir edebî birikime sahip olmuşlardır. Kaleme alınan eserler, müzik, folklor, mimari ve biyografik çalışmalar neredeyse mütevazı bir kütüphaneyi doldurabilecek zenginlikte önümüze çıkıyor. Bu alanda eser verenler arasında Atâ Terzibaşı, İzzettin Kerkük, Salah Nevres, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Yahya Beyatlı ve Acar Okan da bulunuyor. Kerküklü, Musullu ve diğer Türkmen bölgelerindeki genç araştırmacılar ve edebiyat tarihçileri değerli eserleri kültürümüze kazandırmaya devam ediyorlar. Yaptığımız araştırmada bölge hakkında kaleme alınmış pek çok kıymetli eserlerin mevcut olduğunu gördük. Tabii bunların dışında bazı üniversitelerimizde akademik yayınlar da yapılıyor. Bugüne kadar Kerkük edebiyatı, fikir hayatı, folkloru ve bilhassa şiirleri ile türküleri hakkında gerçekleştirilmiş çalışmalara şüphesiz yeni ilaveler olacaktır. Atâ Terzibaşı’nın dört ciltten meydana gelen Kerkük Şairlerison derece yetkin bir eserdir. Kendisi de Kerküklü olan Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin kaynak eser mahiyetindeki edebî araştırmaları ve çalışmaları da hatırlanmalıdır.

Kerkük ilimiz bugünlerde gündemde. Bu şehrimiz ve diğer Türkmen bölgeleri hakkında hazırlanmış kitapları alfabetik olarak sunarken bu değerli külliyata genç gazetecilerin, araştırmacıların, edebiyatçıların, tarihçilerin ve yazarların yeni eserler ekleyerek kültür hayatımıza katkıda bulunacağını ümit ediyorum. İşte bahsettiğimiz bu alanda yazılmış bazı eserlerin isimleri, yazarları ve neşredildikleri yayın kuruluşunun adları şöyle:

BÜYÜK MEDENİYETİN MUHTEŞEM KÜTÜPHANESİ

Altunköprü (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Irak Türkleri Derneği), Başımın Tacı Kerkük (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat), Erbil Şairleri (Atâ Terzibaşı, Kerkük Vakfı), Evliya Çelebi Kerkük’te (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat), Hasretin Adı Kerkük (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat), Haşim Nahit Erbil (Veysel Ergin, Kerkük Vakfı), Haşim Nahit Erbil ve Irak Türkleri (İzzettin Kerkük, Kerkük Vakfı), Hâtıratım (Mahmud Nedim Kerkük, Kerkük Vakfı), Irak’ta 20. Asır Türkmen Edebiyatı (Muhsin Behçet Şakir, Kerkük Vakfı), Irak’ta Türkmen Boyları Oymaklar ve Yerleşme Bölgeleri (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat),Irak Siyaseti ve Etnik Kimlikler (Emin Salihi, Kerkük Vakfı), Irak Türkmeni Gençlere Mektup(Acar Okan, Kerkük Vakfı), Irak Türkmenlerinde Çocuk Oyunları (Savaş M. Abdülmecit, Kerkük Vakfı), Kerkük Çocuk Folkloru (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat), Kerkük Evleri(Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat), Kerkük Güldestesi (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Kerkük Vakfı), Kerkük Matbuat Tarihi (Ata Terzibaşı, Kerkük Vakfı), Kerkük Şairleri (Atâ Terzibaşı, Ötüken Neşriyat), Kerküklü Mehmet Râsih Öztürkmen (Kerkük Vakfı), Kerkük Seni Yazdım (Kemal Beyatlı, Kerkük Vakfı), Kerküklü Mustafa Gökkaya (Nazım Terzioğlu, Kerkük Vakfı),Kerkük’te Bulduklarım (Nermin Çiftçi, Kerkük Vakfı), Kerkük’te Korya Pazarı (Yahya Beyatlı, Kerkük Vakfı), Kerkük’ten Derlenen Olay Türküler (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Anadolu Sanat Yayınları), Kerkük Türkçesi Sözlüğü (Habib Hürmüzlü, Kerkük Vakfı), Kerkük Türk Halk Musikisinin Tasnif ve Tahlili (Dr. Mahir Nakip, Kültür Bakanlığı), Kerkük Türk Halk Müziği(Mahir Nakip, Atatürk Kültür Merkezi), Kerkük’ün Sesi Abdülvahit Küzecioğlu (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Kerkük Vakfı), Kerkük’ün Sönmez Ateşi İzzettin Kerkük (Irak Türkleri Derneği), Mübareze-i Aşk Yahut Marmara Denizinde Bir Mezar (Mahmud Nedim Kerkük, Kerkük Vakfı), Pencere (Salah Nevres, Kerkük Vakfı), Şehit Necdet Koçak Albümü (Kerkük Vakfı),Tarihi Gelişim İçinde Irak’ta Türkmen Varlığı (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Tarihi Araştırmalar Vakfı),Tarihten Günümüze Irak Türkmenleri (Prof. Dr. Suphi Saatçi, Ötüken Neşriyat),Türkmeneli’nin Dili Hoyrat (Ali Marufoğlu, Kerkük Vakfı), Ulu Türkmenim (Hüsam Hasret, Kerkük Vakfı), Uzaktan Geliyorum (Salah Nevres, Kerkük Vakfı), Vatan Bende Yaşıyor (Salah Nevres, Kerkük Vakfı), Yesevi Torunlarına Mektuplar (Acar Okan, Kerkük Vakfı)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624