İstanbul’un büyük bir fuarı Sultanahmet’te devam ediyor. Genelde son bir yıl içinde yayımlanmış olan bu kitapları isimleri, yazar ve yayınevleriyle birlikte zikretmek faydalı olur. Ola ki bazı okuyucuların dikkatini çeker…

İyi kitaplar eskimez, her dem taze kalırlar. Bazen aldığım veya bana gönderilen kitapları bir kenarda tutarım. Hemen tanıtamam onları, yazılarımda bahsedemem. Aradan zaman geçer. Bilirim ki, o vefalı dostlar beni bekler durur. Onları elime almamı, tozlarını silmemi ve kendilerinden söz etmemi isterler.  Kıyamam onlara ve yeni görmüş gibi yüreğimle kucaklarım. İşte o tür sadık, vefalı kitaplardan toplu olarak bahsetmek istiyorum bugün. Madem ki İstanbul’un büyük bir fuarı Sultanahmet’te devam ediyor. Genelde son bir yıl içinde yayımlanmış olan bu kitapları isimleri, yazar ve yayınevleriyle birlikte zikretmek faydalı olur. Ola ki bazı okuyucuların dikkatini çeker, alır okurlar.

Hz. İbrahim’in romanı

Abum Rabum, İskender Pala’nın eseri. “Bir Hazreti İbrahim Romanı” olarak sunuldu. Roman, Roma, Kudüs ve İstanbul ekseninde bir casusluk romanı olarak değil, aynı zamanda Mezopotamya’nın sosyal, siyasî ve sanat tarihi gibi de okunuyor. Usta bir kalemden sürükleyici bir roman. (Kapı)

Ortak eser: Kuş Dili

Kuş Dili, Emine Gürsoy Naskali ve Ayşe Şeker’in ortak eseri. “Dilde, edebiyatta ve sanatta kuşlar”ı anlatıyor eser. Bilhassa kuşseverler için. (Dergâh)

         Ses Getiren Mektuplar

Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Ses Getiren Mektupları, Dr. Şakir Diclehan’ın. Çeşitli ilimlerde temayüz etmiş, astronomiden şiire yetkin olan Doğunun bu ışık adamının iç dünyasını aydınlatan mühim bir eser. (Vekitap)

         Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmet Han, tarihçi Ziya Şakir’in eseri. “Allame Hatice Sultan’dan Doğma Koca Murat Han’dan Olma” Fatih Sultan Mehmed’i en iyi anlatan kitaplardan biri olarak dikkat çekiyor. (Akıl Fikir)

         Şefkatli Dokunuşlar

Hüzünlü Kalplere Şefkatli Dokunuşlar, adını belirtmek istemeyen vatandaşlarımızın Necmettin Nursaçan hocaya yönelttiği sorulara verilen cevaplardan meydana geliyor. Yayına hazırlayan Muhsin Bay. (Hayykitap)

         Uçan Üniversite

Farklı konulardaki değerli eserleriyle tanınan usta yazar Ümit Şimşek, Bir Polonya Klasiği Uçan Üniversite’yi anlatıyor akıcı üslubuyla. (Akıl Fikir)

         Ezelden Urfa, Mehmet Kurtoğlu’nun ‘bir şehir aforizması’. (Çizgi)

        

Kıssadan Hisseler

Kıssadan Hisse Ahmet Midhat’ın unutulmayan eseri. Bu kıymetli kitabı, edebiyatımıza bir çok eser kazandıran Erol Ülgen hazırladı. (Akıl Fikir)

         Sırat-ı Müstakim Üzere Bir İslam Âlimi Enver Baytan’ı Arslan Ateş kaleme almış. Vefanın ve kadirbilirliğin öne çıktığı bir eser. (Yeni Devir)

         Havaya Toprağa Suya Yazılan Yazılar, Veli Dalbudak’ın denemelerden oluşan eseri. Hayata, insana dair düşünce jimnastiği. İyi kitap. (Akıl Fikir)

         Zînetü’l-Mecâlis

Berceste Mısralar (Zînetü’l-Mecâlis) Recâîzâde Ahmed Cevdet’in eseri. Üstün bir antoloji. Yayına hazırlayan Prof. Dr. Mehmet Atalay (Büyüyen Ay)

         Daha önce Yeryüzünde Yar Yüzü şiir kitabıyla adını duyuran Sedat Yılmaz, S’onsuzluk kitabıyla özgün şiirlere imza atmaya devam ediyor. (Mat)

         Deneme ve hikâyeleriyle kendisini okutan genç yazarlardan Senem Gezeroğlu’nun yeni yayımlanan Unuttum Yalnız kitabında, kalbe dokunan hikâyeler yer alıyor. Berrak, saf, lirik ve kalıcı hikâyeler. (İz)

         Hayat kaç renktir?

Anadolu’muzun üretken yazarı Hüzeyme Yeşim Koçak, Hayat 7 Renktir adlı yeni eserinde kimi zaman deneme tadında, kimi zaman da eleştirel ve haklı olduğu yazılarıyla okurlarının önüne çıkıyor. (Romantik Kitap)

         Yarım Aşklar Ülkesi

Çerkez Hasan’dan Ömer Halisdemir’e Yarım Aşklar Ülkesi kitabının yazarı Harun Çolak, 15 Temmuz odaklı “Bu Vatan Bizim” kitaplarıyla çocuklarımıza millî duyguları ustalıklı bir üslup ile veriyor. Harun Çolak, Yarım Ay, Osman Gazi, Demir Canavar, Belgesel Yarışması ve Emanet isimli kitaplarıyla adından söz ettiriyor. (Mavi Balon)

         Güzel Susuşların Adamı, Behçet Ulaş Alıcıoğlu’nun zevkle okunan hikâyelerinden meydana geliyor. İyi bir dil, usta bir üslüp ve başarı. (Mat)

         Mülteci Parfümü, Ayşe Böhrüler’in eseri. “Adım Adım Savaştan Kaçış”ın duygu ve heyecan yüklü ama aynı zamanda akılcı bir kitabı. (Erdem)

         Harputlu Kemâl Efendi’yi Mustafa Özdamar yazmış. Tasavvuftan lezzet alan okurların elden bırakmak istemeyeceği biyografik bir eser. (Kırk Kandil)

         Sarsıntı, İbrahim Halil Balçık’ın romanı. Hayat üzerine düşünülen ve sarsıcı bir hesaplaşmanın ortaya konduğu iyi bir roman. (Mat)

         Ahit Sandığı

Hazreti Süleyman’ın Yüzüğü, Sultan Polat’ın romanı. Ahit Sandığı kitabıyla okurunu efsane ve gerçekleri birbirinden ayıklamaya çağıran Polat, bu kitabında da hiç anlatılmamış efsaneleri ve sırları aktarıyor. (Kapı)

         Cehennemden Kurtulmanın Yolu ve Cennete Girmenin Yolu, Osman Nur’un iki kitabı. Düşündüren, sorgulayan ve sarsan iki kitap. (Mat)

         Kültür ve Direniş, Edward W. Said’in etkileyici ve önemli bir eseri. (Alfa)  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.