Kitap okuma ceza olarak görülmemeli

Basit olarak değerlendirilen bazı suçlara verilen ‘Kitap Okuma Cezası’na tepki gösteren Doç. Dr. Erol Yılmaz “Bir yandan ülke çapında okuma kampanyaları düzenleniyor, diğer yandan da işlenen suçlara okuma cezası veriliyor. Bu tutarsız uygulamanın hiçbir caydırıcılığı yoktur. Kitap okumak ceza olarak görülmemelidir” dedi.

Kitap okuma ceza olarak görülmemeli
Tarih: 12.11.2012 06:57:00

 

YASEMİN SARITEMUR

 ‘Denetimli Serbestlik Uygulaması' kapsamında basit olarak değerlendirilen bazı suçlara karşı verilen ‘Kitap Okuma Cezası'na tepki gösteren Doç. Dr. Erol Yılmaz Milat'a yaptığı açıklamada, “Hiçbir caydırıcılığı olmayan bu uygulamada iki yönlü bir yanlışlık söz konusudur. İlki farklı yöntemlerle topluma kazandırılmaya çalışılan kitap okuma alışkanlığının ceza olarak verilmesi,  ikincisi ise bu cezanın verildiği suçların seyri. Hâlbuki burada cezaevi yerine konulan halk kütüphaneleri,   gelişmiş ülkelerde  ‘Halk Üniversitesi'  olarak anılmaktadır” dedi.

Tutarsız bir uygulama

Basit suçlara karşı verilen  ‘Kitap Okuma Cezası”nın tutarsız bir uygulama olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bu şekilde, işlediği basit suçlardan dolayı hüküm giyen bireylerin hapishanelerde mahkûm psikolojisine girmesini önlemek istiyorlar. Fakat bu son derece yanlış ve isabetsiz bir uygulamadır. Bir yandan ülke çapında kitap okuma kampanyaları düzenleniyor, diğer yandan işlenen bir suça karşılık okuma cezası veriliyor. Bu, son derece tutarsız bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.

Cezası biten kütüphaneye uğramıyor

Suçluları ıslah etmek adına uygulanabilecek hafif cezaların çeşitlendirilebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Erol Yılmaz, “Kadına şiddet uygulayan ya da alkollü araç kullanan kişilere verilen bu cezalarda, caydırıcılık söz konusu değil. Zira cezası biten suçluların daha sonra kütüphaneye uğramadığı tespit edildi. Bu nedenle suçluları ıslah etmek adına uygulanabilecek hafif cezaları çeşitlendirilmelidir”  şeklinde konuştu.


Etiketler: