Allah, insanlığı kadın ve erkek  şeklinde iki cins olarak yaratmıştır. İnsanlığı  oluşturan kadın ve erkek arasında, şimdiye kadar sağlıklı, insani ve ahlaki bir ilişkinin kurulduğunu söyleyemeyiz. Tarih boyunca  kız çocuklarına yönelik ahlak dışı, insanlık dışı ve hukuk dışı tutum, davranışlar ve uygulamalar  hep var olmuştur. Bugün dünyada,  insanlığın kanayan yarası olarak niteleyebileceğimiz kız çocukları  şeklinde bir sorun vardır. BM, dünyada kız çocuklarına yönelik ayrımcılığı ve istismarı  gündeme getirmek  için 11 Ekimi Dünya Kız çocukları günü olarak ilan etmiştir. 2011 Yılında  kutlamaya başlanan Dünya Kız Çocukları Gününe, Türkiyenin, Perunun ve Kanada birlikte öncülük etmişlerdir.  Kız çocukları konusunda insanlığın,  ahlaki, manevi, hukuki ve manevi nitelikte bir idrake sahip olması günümüzün acil ihtiyacıdır.

Kız çocuklarına yönelik   sergilenen bütün olumsuz, yıkıcı ve ayırımcı davranışların temelinde  erkek çocuklarının   cinsiyetçi, ayırımcı ve şiddete eğilimli bir şekilde yetiştirilmeleri vardır. Her şeyden önce çok erken yaşlardan itibaren erkek çocuklarımıza,  kız çocuklarına  saygı duymaları gerektiğini öğretmeli, kadın ve erkek arasında cinsiyetçi temelde ayırımcılık yapmanın insanlık dışı olduğunu fark ettirmeliyiz. Çocuklarımız, erken yaşlardan itibaren kadın ve erkeğin   onurlu ve özgür insanlar olduğunu bilincini kazanmalıdırlar. Erkek çocuklarının, maçoluğu ve cinsiyet ayırımcılığını değil, insan haklarını ve kadına saygıyı içselleştirecek şekilde yetiştirilmeleri gerekmektedir. İnsanlığın  barışçıl ve medeni bir yaşamı gerçekleştirmek  için kız ve erkek çocuklarının,  birbirlerini  en güzel şekilde yaratılan en şerefli varlıklar olarak görmeleri, birbirlerinin insanlığını  düşürecek, değersizleştirecek ve hiçleştirecek her türlü ayırımcılıktan ve cinsiyetçilikten kaçınmaları gerekmektedir. Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kişilerin değer verdiğini,  kadınları hor görenlerin ise kötü ve aşağı kimseler olduğunu ifade  eden Rahmet Peygamberi, insanlıkta ölçünün kadına değer vermek ve saygı göstermek olduğu mesajını bütün insanlığa iletmektedir.

Dünya  genelinde  kız çocukları, çok erken yaşlardan itibaren büyük  ayırımcılıklara ve mağduriyetlere maruz kalmaktadırlar.   Çok erken  yaşlardan itibaren  kız çocuğuna   cinsiyetçi bir  gözle bakılması, onun  çocukluğunu  yaşamamasına ve  gelin  olmasına neden olduğunu biliyoruz. Çocuk gelinler sorunu büyük bir insanlık sorunudur. Dünyada her yedi kız     çocuğundan birinin  zorla çocuk gelin yapıldığı tahmin  edilmektedir.   Kız çocuğunun ihtiyaç duyduğu şey  gelin olmak  değil, çocukluğunu normal bir şekilde yaşamak ve  kişiliğini geliştirmektir. Kız çocukları, evlenmeye ve kocaya varmaya değil, öğrenmeye, gelişmeye ve  güvenliğe ihtiyaç duymaktadırlar

Kız çocuğunun  kişiliğini geliştirebilmesi için sağlıklı bir eğitim görmesi lazımdır. Bugün dünyada temel eğitim almayan kız çocuğu sayısının milyonları bulduğu ifade edilmektedir. Yaklaşık olarak yüz  otuz milyon kız çocuğu, temel eğitimden   yeterli bir şekilde yararlanmamaktadır. Sayıları milyonları bulan kız çocuklarının  eğitim hakkından ve imkanlarından mahrum oluşu, dünya üzerinde bilgisizliğin, geriliğin ve  cehaletin kurumsallaşmasına ve kalıcılaşmasına  neden olmaktadır. Milyonlarca kız çocuğunun okumadığı bir dünyada  gerçek anlamda bir insani kalkınmanın  ve gelişmenin sağlanması mümkün  değildir..   Kız çocuklarına temel eğitim imkanı sunamayan Güney Sudan, Mali, Çad, Nijer, Liberya ve Burkina Faso gibi ülkelerin  gelişmişlik ve kalkınma açısından dünyanın en geride kalan ülkeleri olduklarını ve bu ülkelerde sefalet ve fakirliğin  hüküm sürdüğünün  unutulmaması lazımdır.

Kız çocuklarının çok erken yaşlardan itibaren şiddete ve  istismara maruz kalmaları, küresel bir insani facia haline gelmiş durumdadır.  Dünyada her on dakikada bir  gördüğü şiddete yüzünden bir kız çocuğu hayatını kaybetmektedir. Bütün dünyada kız çocuklarının yaşam hakkının    kolayca ortadan kaldırılmasının küresel ölçekte bir insani facia haline gelmesi, insanlığın  çok ciddi bir ahlaki kriz içinde olduğunu göstermektedir. Kız çocuklarını  öldürmenin, aslında  insanlığın  kendi içindeki ruhu ve vicdanı öldürmek olduğunu söyleyebiliriz.

İslama göre cahiliye zihniyetinin en belirgin özelliği, kız çocuklarını ve  kadını hor görmektir. Kız çocuğunu insan saymayan, değersiz ve uğursuz gören,  kız çocuğundan utanan her türlü duygu, düşünce ve davranış, cahiliye  düşüncesinin yansımasından başka bir şey değildir. Bin beş yüz yıl önceki cahiliye, kız çocuklarını diri olarak gömmekteydi. Günümüz cahiliyesi ise, kız çocuğunu eğitimsiz bırakmakta, ona şiddet uygulamakta, canına kastetmekte ve cinsel obje haline getirerek istismar etmektedir. Kız çocuklarının bilgiye ulaşma, eğitim alma ve güven içinde yaşamalarına imkan sağlayarak cinsiyetçilik başta olmak üzere her türlü   ayırımcılığa maruz kalmalarına engel olmak, insanlığın  cahiliyenin karanlığından kurtularak  gerçek anlamda  Tevhit yolunun mesajını idrak etmesi için gereklidir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624