Çiftlik Bank olayı ülkemizdeki ilk vurgun değil. Banker Kastelliler, Titan Saadet Zinciri gibi oluşumlar ülkemizde çiftlik bankın öncüleri sayılırlar. Ne yazık ki hala kolay para kazanabileceğimizi, hemen köşeyi dönebileceğimizi düşünebiliyoruz. Hem de onca olumsuz örneğe rağmen...

                Gençlerimiz de ne yazık ki çevresel aktörler ve sosyal medyanın getirdiği etkiler ile bir an önce çok para kazanmak ve insanlar arasında sivrilmek istiyorlar. Bu düşünce yapısı gençlerimizi zehirliyor. Bu zehrin geri dönüşünü çiftlik bank örneğinde ki gibi ortaya çıkan simsarlar son derece iyi değerlendiriyorlar.

                Yıllardır çeşitli mecralarda özendirilmesi gerekenin sosyal girişimcilik olduğunu ısrarla vurguladım. Şimdi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Herkes girişimci olmalı mıdır?

Cevap; Sosyal girişimci ise evet, ticari girişimci ise elbette hayır!

                Gençleri girişimci olmaya özendirmek elbette gereklidir. Onların çekingenlikten kurtulmaları, yapacağı projelerde ya da çalışmalarda takım oyununa dâhil olabilmeleri ve öz güven kazanmaları hem gençlerin kendilerine yatırım yapmaları hem de ülkemizin gelecekte daha fazla gelişebilmesi için gerekli çalışmaları yapacak donanıma sahip nesillerin yetişmesi açısından gençleri birer sosyal girişimci olmaya teşvik etmek ve desteklemek gerekir.

                Herkes dünyaya bir yeteneği ile geliyor. Kimisi teknik işlerde uzman, kimisi ticaret erbabı, kimisi spora yatkın, kimisi sanata... Yani herkesin bir yeteneği var. Gençler doğru yönlendirilmediğinde ne yazık ki bu yetenekleri üzerine genç yaşta giderek uzmanlaşamıyorlar. Böylece farklı meslekler seçip, yetenekleri olmadıkları halde o işlerde çalışarak mutsuz oluyorlar. Çevremiz bunun sayısız örnekleri ile dolu. Oysa çok iyi bilmek gerekir ki bu ülkenin zengin iş adamlarına olduğundan belki de daha fazla mimara, mühendise, doktora, sanayi teknik elemanına, zanaatkara, sanatçıya, sporcuya, bilim adamına da ihtiyacı var.

 Şimdi şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Televizyonlar gençlerimizi lüks hayatlara ve düzensiz çarpık ilişkilere özendiren diziler ya da programlarını durmadan oynatırsa, çevredeki herkes çok para kazanmaya kilitlenirse, tüm bunları elde etmenin çok zahmetli olduğunu bilen gençler elbette ki kolay para kazanmaya yönelir.

Girişimci ol, kur bir işyeri ve çok para kazan!

                Hayır efendim! Her genç ticari girişimci olmasın. Dedesinden, babasından bir şirket ya da çok para kalmadıysa, inandığı ve güvendiği çok özgün bir ticari girişim fikri yoksa, çok yüksek bir ticari zekaya sahip değilse o genç lütfen girişimci olmasın!

                Bu ülkenin çok para kazanan gençlerden daha fazla işini severek ve büyük bir aşkla yapan kendini mesleğinde geliştiren gençlere ihtiyacı var.

                Bu ülkenin hiç olmadığı kadar milli ve manevi değerlerine bağlı, yüksek ahlak ve maneviyatla donanmış, yeniliğe ve teknolojiye açık bürokratlara, ara meslek elemanlarına, diplomatlara, sanatçılara ve bilim adamlarına ihtiyacı var.

                O yüzden her genç ticari girişimci olmasın. Gençlerin kapitalizmin ve çağımızın hastalığı egoizmin etkisi ile dolan beyinlerini birde kolay para kazanma hırsı ile doldurmayalım. Gençlerimizin kolay paraya ya da başarılı girişimcilik hikayelerine değil, işini severek ve en iyi şekilde yapan devletine ve milletine sevdalı örnek şahsiyetlere ihtiyacı var.

                Hepimiz çok iyi biliyoruz ki hepimiz yaşadığımız hayattan daha fazlasını hak ediyoruz! Fakat gerçek bu değil ne yazık ki! Herkes çok zengin olmayacak ve lüks bir hayat yaşamayacak. Çünkü rızıkları takdir ve taksim eden yüce Rabbimiz zenginliği istediğime, ilmi isteyene veririm buyuruyor. Bu sebepten gençlerimize örnek olacağız diye onların yanlış hayallere kapılmalarına sebebiyet vermeyelim, onları çok para kazandırmaya şartlandırıp asi olmalarına sebebiyet vermek suretiyle veballerine girmeyelim.

***

                Her genç sosyal girişimci olsun. Sivil toplum kuruluşlarında ilgi alanlarına göre görevler alsın. Yeni insanlar ile tanışıp çevresini güçlendirsin. Seçtiği ve yeteneği olduğu mesleğinin uzmanlarının yanında olmaya, onlara yakın olmaya ve onlardan bir şeyler öğrenip kendini geliştirmeye çalışsın. Unutmamak lazım Rızık Allah’ın takdirindedir! Bize düşen elimizden gelenin en iyisini yaparak insanlara hizmet etmek ve rızkımıza vesile aramaktır. Böylece hem ahiretimizi hem de dünyamızı kazanmış oluruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2018-03-27 11:17:22

Kolay Para Ne Zaman Helal Olmuş?