Dünya, küçükken oynadığımız “köşe kapmaca” oyununa benzer bir dönemden geçiyor. Önümüzdeki yüzyılın temelleri atılırken, herkes maksimum fayda sağlayacağı tarafta yer alma niyetinde. Kimi zaman ekonomik, kimi zaman stratejik, kimi zamanda spesifik konular üzerinden, kartların devamlı karılması bundan sebep. Başı çeken farklı güçlerin TEHDİT-ÇIKAR DENKLEMİ kurarak, durdukları safı sıklaştırmaya çalıştığı artık sır değil. Fakat olaylara parça parça bakılırsa, bunu kavramanın biraz zor olacağı muhakkak… Onun yerine geniş perspektifli bir açı çizildiği takdirde, resim kendiliğinden beliriyor. Tıpkı tüm hengâmenin, “yeni dünya düzeni temelindeki bir güç gösterisinden” ibaret olduğu gibi…

Bu hususta büyük parçayı; arkasına Pentagon ve silah lobisini alan Başkan Trump’un, paraya yön veren belli ailelerle yaptığı flört oluşturuyor. Zaten bunun bir sonucu olarak ta, çeşitli davalarla başı hep dertte. Hangi tarafa yakınlık gösterse, diğerinin hizaya getirmeye yeltendiği malumunuz. Hal böyleyken ABD yönetimi ve önemli kurumlarının, BİR BİRİNİ TEKZİP EDEN ifadelerine şaşırmamak gerekiyor. Zira Trump’un geçtiğimiz sene “PKK/PYD’ye silah yardımını kestik” ilanı ve akabinde Pentagon’dan gelen “PKK/PYD ile işbirliğimiz devam edecek” açıklaması tam anlamıyla bu demek…

Yaşanan süreçte benzer örnekleri saymakla bitiremeyiz elbette. Takdir edersiniz ki satırlara sığdırmak da imkânsız. Mesela en son kameraların huzurunda; “Putin'in dostu olduğunu, ABD ile çatışma iddialarının da gerçek dışı olduğunu” vurgulayan Trump’un, Washington'a dönünce "2016 yılındaki seçime Rusya müdahale etti" raporunu onaylaması aynı doğrultuda okunabilir. Yani ABD içerisinde ÇATIŞAN TARAFLARIN, kendi projelerini hayata geçirmek için her türlü enstrümanı kullandığı net. Bunun İngiltere, Avrupa, Çin ve Rusya ile beraber, dünyaya sirayet ettiği ise kesinlikle yadsınamaz. Kaldı ki ABD’nin, Çin ve Avrupa’ya dönük gümrük vergisi düzenlemeleri, ancak belli saiklerle izah edilebilir.  

Geldiğimiz noktada “Çin, Rusya, Londra… ile yürüyen ailelerin,  Pentagon, Bathingam ve bazı lobilerle tutuştuğu bilek güreşine şahitlik ediyoruz” dersek hata olmayacaktır. Hedeflerinde de TARİHİ İPEK YOLU PROJESİNİN bulunduğu çok bariz... Neticede terazinin her iki kefesinde, trilyonlarca doları entegre edecek projeye hükmetmenin hesabı yapılmakta. Trump ise adeta güçlü olanın lehine, anlık sapmalar gösterebileceği gibi bir izlenim veriyor. Bu minvalde Trump kimin suyolu istikametine girer/girmez bilemeyiz ama İRAN AMBARGOSUNA KATILMAYACAĞINI açıklayan Türkiye’yi, Papaz olayıyla ABD’den uzaklaştırdığı ayan beyan ortada. Çünkü “BRICS” zirvesine de katılan bir Türkiye’nin, çeşitli yaptırımla tehdit edilmesi akıllara ziyan bir yaklaşımdır. Keza söz konusu durum, bölgenin amiral gemisi olan bir Ülkenin kaybedilmesi kadar, diğer tarafın ekmeğine yağ sürmekle eşdeğer.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin de, gösterdikleri teveccüh nedeniyle bunu değerlendirdiğini açıkça görüyoruz. Özellikle gündemde ABD’nin kredi yaptırımları tartışılırken, Çin ile varılan 3,6 milyar dolarlık kredi mutabakatı, mevcudun bir yansıması olarak yorumlanabilir. Devamı da gelecektir. Nitekim Sn. Cumhurbaşkanımızın, “Çin’in nükleer santral konusuna olumlu yaklaştığını” belirtmesi fazla söze hacet bırakmıyor. Türkiye, Çin, Rusya ve İran arasındaki ticarette, YERLİ PARA kullanılması da cabası. Her ne kadar Savunma Bakanı Mattis tansiyonu düşürmek adına; "yaptırım söylemlerinin, Türk-Amerikan ilişkileri ve askeri operasyonlarına bir etkisi olmadı. Şu aşamada Türkiye ile yakın çalışmaya devam ediyoruz" dese de durum şimdilik budur.

Hülasa gelişen şartlar, tarafların anlaşmak için ANKARA’NIN KAPISINI ÇALACAĞI bir dönemi işaret ediyor. Yalnız hangi kararı verirsek verelim, birilerinin bundan razı olmayacağı ihtimal dâhilinde… Ankara, kendi değerlerimizi gözeterek EN BAĞIMSIZ, EN MAKUL, EN DOĞRU kararı verecektir muhakkak. Bu ise dengeleri belirleyeceği gibi bölgesel aktör olmanın da bir gereğidir.

Vesselam…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
B.Caner Alpay 2018-08-02 10:05:59

kaleminize sağlık hocam

banner623

banner624