Bazı şehirler vardır ki, onlar şehirden öte, kentten özge, memleketten gayrı beldedir. Birer “Belde-i Tayyibe”dir. Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere, Kudüs-ü Şerif ve İstanbul gibi! Kudüs sevdası bu bakımdan önemlidir. Mekke ve Medine’den sonraki en kutlu şehrimizdir. Müslümanlar için mukaddes, muazzez ve mübarek bir vatandır. Bugünlerde değerli bir eser yayımlandı Kudüs hakkında. Daha önce Esaret 1916 adlı eseri neşredilen Nurettin Taşkesen’in uzun araştırmalar sonucunda kaleme aldığı Kudüs 1917 isimli belge romanı Mihrabad Yayınları tarafından tarihseverlerin eline ulaştı.

Bu sene “Kudüs Yılı”

2017, bu aziz şehrimiz için tevafukların yılı oldu. Sırasıyla kaydedelim: Hazreti Ömer’in gönderdiği İslam Orduları Başkumandanı Ebu Ubeyde bin Cerrah’ın, 637’de Kudüs’ü fethetmesinin 1380. yılıdır. Bu sene aynı zamanda Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubî’nin, 1197’de şehri Haçlılardan kurtarmasının 820. Senesi. Ve bu yıl İlk Osmanlı Halifesi olan Yavuz Sultan Selim Han’ın da 1517’de Kudüs’ü Osmanlı idaresi altına almasının tam 500. yılı. Son devre geldiğimizde ise, İngilizlerin Birinci Dünya Savaşı’nda 9 Aralık 1917 tarihinde Kudüs’ü işgal etmelerinin 100. yılı olarak dikkat çekiyor. Ve nihayetinde İsrail’in 7 Haziran 1967 tarihinde, Kudüs’ün tamamını işgal ederek başşehir ilan etmesinin ise hazin 50’nci yılı. Yani yarım asırdır Kudüs aslında işgal, zulüm ve tahakküm altında!

Taşkesen’in gayretleri

Edebiyatçı yazar Nurettin Taşkesen, kaynakları araştırdı, bölgeyi gezip gördü ve Kudüs 1917’yi kaleme aldı. Okuyucu, tam yüzyıl önce kaybettiğimiz ‘Mukaddes topraklar’ arasında seçkin yeri bulunan Kudüs’ün hangi kapalı ardında ve hangi anlaşmalardan sonra elimizden çıktığını, hangi casusluk örgütünün bu savaşın sonucunda etkili olduğunu Kudüs 1917 kitabında görebilecek. Kitapta bir asır önce Ortadoğu’da dönen dolapları acıyla seyrederken savaşlardaki isimsiz kahramanların fedakârlıklarını ve Gazze-Kudüs-Filistin cephesinde yaşanan zorlukları öğrenmek mümkün olabiliyor.

Hüzünle okuyacaksınız

Kitabı kâh ibret ve hayretle, kâh keder ve hüzünle okuyan tarihseverler, son sayfalarda canları ve kanları bahasına o mukaddes eski toprakları savunan ecdadı rahmetle, saygıyla ve minnetle anacaklardır. Zaten tarih, büyük ölçüde ibret ve ders almak için okunmuyor mu? Kudüs 1917, ibretli sahnelerle dolu, çok değerli bir belge roman. Okurken bilgilenecek, bilgi sahibi oldukça da ister istemez üzüleceksiniz. Tesirleri bugüne kadar uzanan olaylar zincirini bilmek, yakınımızda bulunan, bizden olan toprakların kanlı macerasını öğrenmek bize çok şey katacak inanın. Fotoğraflarlar, haritalar ve belgelerle dolu olan Kudüs 1917 iyi ki neşredildi. Bilhassa kitabın sonundaki haritada “Hicaz Demiryolu” mükemmel bir çalışmanın sonucu olarak, büyük boy renkli hâliyle okuyuculara armağan ediliyor. Arkasında da Kudüs-ü Şerif... Yani okuyucu ister haritayı kullanır, isterse arkasındaki tablo gibi fotoğrafı çerçeveletir, mekânına asar.

Kendisi Kudüs’ü anlatacak

Yazarımız Nurettin Taşkesen, bugün MTTB’de Kudüs’ü fotoğraflar eşliğinde anlatacak. Merak ve heyecanla izleyeceğiz. Bütün okuyucularım bu önemli programa davetlidir. Teferruatlı bilgiyi kültür sayfamızda göreceksiniz.

Şair ve yazarlarımız Kudüs’le ilgili olarak çok değerli metinlere imza attılar. Nuri Pakdil’den Nurettin Durman’a kadar yüzlerce edibimiz yürek sızılarını mısralar ve satırlarda dile getirdiler. Merhum Mehmet Âkif İnan’ın “Mescid-i Aksa” şaheseri de unutulmaz.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624