- Dinin nedir?

- Elhamdülillah Müslümanım!

Yukardaki soruya vereceğiniz yanıt yukardakinden farklıysa yazının geri kalanı size hitap etmeyecektir.

Ancak, Müslüman olduğunuzu iddia ediyorsanız bazı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekir.

Namaz, oruç, zekât vs. ibadetler yalnızca Müslüman olanlar için geçerli. Gayrimüslimlerin bu konuda bir taahhüdü ya da onların bunu yapmaları için zorlanması söz konusu olamaz.

Burada hemfikiriz değil mi?

Biz Müslümanlar için dünya üzerinde Rabbimizin evi, Kâbe bizler için kıble, sıla, hasret, canımızı feda edeceğimiz yerdir.

Burada hemfikiriz değil mi?

Kur’an-ı Kerim dünyaya indiğinde namazla şereflendirildik. Kıbleye doğru dönüp alnımızı secdeye koymak bizim için (Müslümanlar) en yüksek makam, dinimizin en yüksek mevkiidir.

Burada hemfikiriz değil mi?

İsra sûresinin ilk ayetlerinde Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kulu (Muhammed'i) geceleyin, Mescid-i Haram'dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz ki her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören O'dur.”

Burada hemfikiriz değil mi?

Sonrasında da İsrailoğulları’nın başına geleceklerle ilgili devam eder bu sûre.

Buraya kadar hemfikiriz değil mi?

Biz maalesef Mescid-i Aksa’mızı unutmuşuz. Hoş! Kâbe’mizi ne kadar hatırladığımız da tartışılır ama Mukaddes Belde Kudüs’ü hepten gözümüzden gönlümüzden çıkarmışız.

SORU:

Bu saatten sonra unuttuğumuz, terk ettiğimiz, merak bile etmediğimiz Kudüs ile bu saatten sonra barışmak istesek acaba “O” bizi kabul edecek mi?

Kanser hücresi gibi coğrafyayı saran İsrailoğullarının ne yaptığına, ne yapacağına dair ortalama bir Müslüman olarak fikrimiz var mı?

Yahu ilk kıblemiz elden gitmek üzere. Bunun farkında mıyız?

“Hadi canım sende! Ne istiyorsun? Amacın savaş çıkarmak mı?” diyenlere tek sözüm El Halil Camii’ne baksınlar!

Bunların ana planı öncelikle Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekansal olarak bölmek. Sonra da tamamen ele geçirmek. Bunu hafızanızda yerine koyamıyorsanız İbrahim Halilullah Camii’nde ne yaptıklarına bakın. O size yeter!

Bilmeyenlerin en önüne kendimi koyarak gördüğümü anlatayım.

İbrahim Peygamber yalnızca bizim değil, Hz. İsa’nın atası olması nedeniyle Hristiyanların, Hz. Davut’un atası olması nedeniyle Yahudilerin de Peygamberi.

Yani kitabî dinlerin ortak değeri.

Ecdat sahip çıkmış, kendisinin ve ailesinin kabrinin bulunduğu yere bir cami yaptırmış. Allah razı olsun.

Ama biz o camiye sahip çıkamadık. Bir Yahudi bir gün geldi. Camidekilerin üzerine kurşun yağdırdı. Katliam yaptı. 27 Müslümanı namaz kılarken şehit etti. 300 kişiyi de yaraladı.

Sonra ne mi oldu? Güvenlik gerekçesiyle cami ve çevresi İsrail askerlerince kuşatıldı. O gün bu gündür camimize İsrail askerlerinin önünden 4 farklı arama noktasında geçerek giriyoruz.

Yetti mi? Yetmedi!

Caminin yarısı Müslümanlara açıkken Hz. Yakup ile Hz. Yusuf’un kabirlerinin bulunduğu alan ise tam tersi Yahudilere açık. Arada bir kapı var. O kapının ardında Yahudiler tepinip dans ederek Peygamber kabirlerinin çevresinde kendi ibadetlerini yapıyorlar. Müslümanlar ise yılın sadece 10 günü ziyaret edebiliyor kendi camii içindeki alanı.

Bu da etkilemediyse sizi dahası da var!

Hz. İbrahim’in kabrinin bulunduğu alan da yılın belli dönemlerinde Yahudilere tahsis ediliyor. Tepinmeli, çalgılı, danslı ayin bu defa da orada yapılıyor. Yıllardır böyle devam ediyor.

Haberimiz var mıydı? Yoktu.

İşte mesele bu zaten. Bizden habersiz bizim mabetlerimizi işgal ederlerken bizim gözümüz kulağımız kapalı.

Bunun aynısını Mescid-i Aksa’da yapmayı planlıyorlar. (İlk adım olarak)

“Ben ne yapabilirim ki?” diyenlere de sevgili Musa Biçkioğlu’nun tavsiyesini tekrarlayalım.

Nureddin Mahmud Zengi “Belki ömrüm yetmez ama en azından minberini yaptırayım. Kim fethederse minberi hazır olsun” diyerek daha Kudüs fethedilmeden minberini hazırlamıştır. Sizin de kendi beceriniz ölçüsünde kendi minberinizi hazırlamanız gerekir.

Kiminin minberi yardımdır, kimininki bunu haber yapmaktır, kimininki Mescid-i Aksa üstüne zihin yormaktır.

Biz minberimizi hazır edelim de belki Mescid-i Aksa bizi affeder.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624