30 Aralık 2017 Cumartesi 10:37
Kâfi gelmez bu eserler sana şair

SÜLEYMAN KARAKULLUK

TÜRK şiirinde; son yıllarda adından “Divan Şiirinin son temsilcilerinden biri” olarak söz ettiren, şair, gazeteci ve yazar Ekrem Kaftan’ın 8. Şiir kitabı, “Uzak Aşk’a” ismiyle yayınlandı. 1967 Denizli’nin Tavas ilçesi Vakıf Köyü’nde dünyaya gelen Ekrem Kaftan, ilk, orta ve lise eğitimini Tavas’ta tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yükseokulu’nu kazandı. Mezun olduktan sonra basın hayatına atıldı ve uzunca bir süre Türkiye gazetesinde çalıştı. Daha sonra ise Anadolu Ajansı’na geçti ve halen burada çalışıyor.

Öğrencilikte başladı

Daha lise çağlarında şiir yazmaya başlayan ve edebiyat hocalarının nazarını celbeden Ekrem Kaftan, üniversite yıllarında da şiir yazmaya devam etti. Divan şiiri tarzına uygun eserler veren Kaftan, adını duyurdukça, “Divan şiirinin son temsilcilerinden biri” olarak anılmaya başladı.

Mitel Yayınları’ndan çıktı

Kültür sanat dünyasına 1995’te Yeryüzü Melekleri isimle romanıyla giriş yapan Kaftan, daha sonra yazdığı  şiirleri kitaplaştırdı. Bugüne kadar 7 şiir kitabı bulunan Ekrem Kaftan’ın “Uzak Aşk’a” isimli kitabı 8. Eseri oldu. Şairin, şiir yolculuğunda yeni ve coşkun bir söyleyişle kaleme aldığı şiirlerinin toplandığı kitap, Mitel Yayınları arasında çıktı.

Kâfi mahlası kullanıyor

Şiirlerinde “Kâfî” mahlasını kullanan Kaftan, özellikle 1980 sonrasında Türk şiirinin hızla kan kaybettiğini, bin yıllık Türk ve İslam medeniyetinin en büyük ifade vasıtası olan şiirin, genç nesiller tarafından hiç bilinmediğini belirtiyor.

Şiirle tanışması

Kaftan,şiirle haşır neşir oluşunu şöyle anlatıyor: “Bizler lise yıllarında Nihad Sami Banarlı merhumun hazırladığı edebiyat kitaplarından, Türk Edebiyatı’nın ve bilhassa şiirimizin büyüklüğünü, aruz ve hece vezinlerinin şiire verdiği âhenk ve musikiyi öğrendik. Klasik şiirimizin en büyük şairleri olan Fuzûlî, Bâkî, Nef’î, Nedîm, Şeyh Galib gibi isimlerinin eserleriyle tanıştık. Bu tanışma bizi şiirde bugünlere taşıdı. 28 Şubat sürecinde lise ders kitaplarından aruz vezninin ve klasik şiirimizin çıkarılıp, nesillerimizin şiir kültüründen ve zevkinden mahrum yetiştirildiğini biliyoruz. Bu yanlıştan en kısa zamanda dönülmeli ve gençlerimiz, şiirin insana verdiği mutluluğu, huzuru, coşkuyu ve aşkı yeniden görmeli, öğrenmelidir.”

30 yıllık yolculuk

Kaftan, “Uzak Aşk’a” adını verdiği 8. kitabında, aşkla yazılmış, 125 şiirin yer aldığını ifade ederek, kitabı hakkında şunları söyledi: “Uzak Aşk’a’ adını verdiğimiz kitaptaki şiirlerin her biri 30 yıllık şiir yolculuğumuzda aşka ve şiire yeni bakışlar getirme iddiasındadır. Şiir, aşkın eseridir. Aşk yaşamaktan uzak insanlar, kimseyi sevemez, kimseyi sevemeyen, elbette Yaradan’ını hiç sevemez. Kitaptaki şiirler, aşkın Allah’a yönelmesini mısra mısra anlatan, klasik şiirimizin beslediği uçsuz bucaksız şiir deryasından alınmış damlalar gibidir. Şiirleri okuyanlar, her mısrada hissedip de ifade etmekte zorlandıkları duygularını bulacaklardır, diye ümit ediyoruz.”

Seçkin kitapçılarda

Şiirler içinde yer alan ve yeni nesillerin anlamakta zorlanacaklarını düşündüğü kelimelerin mânâlarını da şiirlerin altında verdiğini kaydeden Kaftan, kan ve gözyaşının eksik olmadığı günümüz dünyasında, şiirin insan ruhunun ve gönlünün bir sığınağı olduğunu dile getirdi. Kâfî’nin “Uzak Aşk’a” isimli 8. Şiir kitabı seçkin kitapçılarda yerini aldı.

-----------

AŞKTA VEFÂ

Ölümün kardeşine sığınmak kurtarmıyor

Sînede nihayetsiz yanıp duran ateşten

Yanmaktan korkan o yâr âhsînemi sarmıyor

Nasîbi yok ne çâre bu kavuran ateşten

***

Ne rüyâda görürüm gül yüzünü o yârın

Ne hülyada gördüğüm teselli eder beni

Kurbânıyım İlâhî bir sevdayı inkârın

Götürür bir meçhûle ömrümce kader beni

***

Geceler çöker sanki sîneme dağ misâli

Kalemden dökülenler simsiyâh kanlı yaştır

Yalnız Rabbim gösterir bana elbet visâli

Zirâ yârin yüreği mermerden kavî taştır

***

Yalvarmak hep yalvarmak varlığımın sebebi

Âlemde kıymetimiz yalnız duamızdandır

Eksilmesin Allah’ım aşkımın mürekkebi

Yârasadâkatımız aşkta vefâmızdandır

*9 Aralık 2017/Kâfî

-------------------------

NAT-I ŞERİF'TEN

Yolunda yürüseydik düşmezdik ateşlere

Varırdık her adımda nur saçan güneşlere

KAL GÖNLÜMDE'DEN

Bir kahkaha tufânı olarak kal gönlümde

Merâgî’den Dede’ye besteler çal gönlümde

-------------

EYLE'Den KAL GÖNLÜMDE

Bir kahkaha tufânı olarak kal gönlümde

Merâgî’den Dede’ye besteler çal gönlümde

------------------

ESERLERİ:

Yeryüzü Melekleri (Roman- 1995)

Beyaz Zambak Gölgesinde (Şiir- 1997)

Gülistanbul (Şiir- 1999)

Yâristanbul (Şiir- 2001)

Kızıl Rüzgâr (Roman- 2002)

Sebebi Sensin (Şiir-2005)

Son İstanbul Şiirleri (Şiir- 2007)

Bâd-ı Sabâ’ya (Şiir-2007)

Uzak Aşk’a (Şiir-2017)

Son Güncelleme: 30.12.2017 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.